W nauce siła - koniec roku bogaty w kursy i szkolenia!

28 grudnia 2020

W dniach 27-28 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja online, organizowana w Moskwie, dotycząca rehabilitacji i medycyny sportowej. Wśród 11 wykładowców nie mogło zabraknąć fizjoterapeutów z Carolina Medical Center. Mgr Magdalena Syrek wygłosiła wykład pt. ”Innowacyjny protokół rehabilitacji po rekonstrukcji ścięgna Achillesa z wykorzystaniem aparatu USG”, natomiast mgr Włodzimierz Guliyan opowiadał o rehabilitacji po leczeniu operacyjnym niestabilności w stawie rzepkowo-udowym.

W tych samych dniach odbył się Zaawansowany Kurs Chirurgii Stawu Skokowego, organizowany przez Centrum Edukacji Medycznej. Kierownikiem naukowym kursu była dr Urszula Zdanowicz, a wśród wykładowców i instruktorów m.in.: dr Andrzej Komor, dr Adrian Rymarczyk, dr Karol Ratajczak oraz dr Marcin Paśnik. W czasie kursu omawiane były zagadnienia związane z: zaawansowanymi technikami artroskopii przedniego i tylnego przedziału stawu skokowego, rekonstrukcją chrząstki stawowej i więzadeł stawu skokowego, osteotomiami w obrębie stawu skokowego i usztywnieniem.

W czwartek, 3 grudnia, także w Centrum Edukacji Medycznej odbył się praktyczny kurs kadawerowy pt. Endoprotezoplastyka jednoprzedziałowa stawu kolanowego Lima ZUK Physica oraz endoprotezoplastyka pierwotna całkowita Lima Physica KR. Kierownikiem Naukowym Kursu był dr Andrzej Komor, specjalizujący się w chirurgii stawu kolanowego. W trakcie kursu uczestnicy szkolenia mieli możliwość przećwiczenia procedur w nowoczesnym laboratorium, które odzwierciedla warunki sali operacyjnej.

We wtorek, 8 grudnia, Centrum Edukacji Medycznej wraz z firmą Smith&Nephew zorganizowali szkolenie dla pielęgniarek instrumentariuszek i rezydentów z Carolina Medical Center. Kierownikiem Naukowym kursu był dr n. med. Tomasz Kowalski – Kierownik Bloku Operacyjnego w naszej klinice. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali implanty i narzędzia stosowane przy operacjach artroskopowych kolana i barku oraz przećwiczyli ich zakładanie na preparatach.

Szkolenie-w-Centrum-Edukacji-Medycznej_dr-Andrzej-Komor_Carolina-Medical-Center-555x313
Pielęgniarki-i-rezydenci-z-Carolina-Medical-Center-na-szkoleniu-w-Centrum-Edukacji-Medycznej-555x313

W dniach 9-10 grudnia odbył się Ogólnopolski Zaawansowany Kurs Chirurgii Stopy, który został zorganizowany przez Centrum Edukacji Medycznej. Kierownikiem Naukowym kursu był dr Andrzej Komor, a wśród wykładowców i instruktorów m.in.: dr Henryk Liszka, dr Andrzej Mioduszewski, dr Urszula Zdanowicz i dr Karol Kosterna. W kursie brał również udział rezydent Carolina Medical Center dr Bartosz Dominik. Koszt uczestnictwa dr. Dominika został w całości pokryty z budżetu Działu Nauki naszej kliniki. W czasie kursu omawiane były zagadnienia z zakresu chirurgii przodostopia, w tym: hallux vulgus, deformacja stopy płasko-koślawej i możliwości jej korekcji, artrodezy w obrębie stopy i stawu skokowego.

W dniach 14.12-17.12, Firma Arthrex Polska przygotowała świąteczną serię webinarów. Wśród wykładowców byli specjaliści ortopedii i trauamatologii z naszej kliniki – dr Urszula Zdanowicz i dr Andrzej Komor. W trakcie wykładów uczestnicy mogli zadawać pytania na czacie oraz live przez mikrofony. Program webinarów dostępny jest pod >>linkiem<<.

Pod koniec roku ukazała się też książka wydawnictwa Springer „Lower Extremity Joint Preservation – Techniques for Treating the Hip, Knee, and Ankle”, pod redakcją M. Brittberg’a i K. Słynarskiego. Książka poświęcona jest zagadnieniom leczenia i rekonstrukcji stawów kończyny dolnej.

W książce tej opublikowano kilka rozdziałów współautorstwa lekarzy z naszej kliniki:

Anatomy, Surgical Management, and Postoperative Outcomes of Acetabular Cabral Tears – dr Łukasz Luboiński, dr Maciej Pasieczny, dr Patryk Ulicki, dr Tomasz Albrewczyński;

Meniscus Anatomy – dr Urszula Zdanowicz