Kręgosłup lubi ruch

Ból pleców? To odpowiedź kręgosłupa na brak aktywności fizycznej! Ciało człowieka zostało stworzone do ruchu, dlatego zacznij uprawiać sport i zapomnij o bólu!

Ból kręgosłupa najczęściej przytrafia się osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Gdy godzinami nie wstajemy od biurka lub nie opuszczamy kanapy, osłabiamy mięśnie przykręgosłupowe. To z kolei przyczynia się do jednostajnych obciążeń prowadzących do bólu. Możemy to porównać do złamanej kończyny dolnej. Po kilku tygodniach w gipsie noga jest słaba, a mięśnie zaczynają zanikać. Dlatego ruch jest niezbędny. Trzeba jednak pamiętać o regularności! Sporadyczna rekreacja weekendowa może powodować zbyt duże obciążenia – przestrzega mgr Damian Wiśniewski.

Jaki wysiłek służy naszemu kręgosłupowi?

Każdy – uśmiecha się specjalista. Niektóre dyscypliny są wręcz stworzone dla osób, które odczuwają ból kręgosłupa. Może być to pływanie, dzięki któremu wzmacniamy kręgosłup poprzez równomierną pracę mięśni pleców, a nawet jazda na rowerze – tu kluczowe jest jednak odpowiednie ustawienie siodełka i kierownicy do wzrostu. W tym przypadku wzmacniamy mięśnie kończyn dolnych.

Wybierając dyscyplinę, weźmy pod uwagę dwa aspekty.

Po pierwsze ćwiczenia powinny wzmacniać nasz kręgosłup, czyli mięśnie przykręgosłupowe (mięśnie grzbietu, brzucha) oraz mięśnie obręczy barkowej, miednicę i przeponę. Po drugie i najważniejsze… mierzmy siły na zamiary. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, zacznijmy od spacerów czy nordic walkig. Stopniowo wprowadzajmy obciążenia, tak aby nie nabawić się urazu – wyjaśnia mgr Damian Wiśniewski.

Ból kręgosłupa to nie wymówka

Większość osób, gdy doświadcza bólu kręgosłupa, ogranicza aktywność do minimum i ma obawy przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem uprawiania sportu. Lekarze oraz fizjoterapeuci przekonują jednak, że to duży błąd. Sport stanowi podstawę w profilaktyce, a systematyczna aktywność fizyczna może poprawić kondycję kręgosłupa i oddziaływać na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Jeżeli odczuwamy ból kręgosłupa w trakcie uprawiania sportu, powinniśmy zadać sobie pytanie: czy dyscyplina, którą uprawiamy, jest dla nas właściwa? Nie każda aktywność może być wskazana, a niektóre mogą nawet pogłębiać ból. Pomocne okazać się może spotkanie z fizjoterapeutą lub trenerem, który wskaże, czy bóle kręgosłupa nie są spowodowane np. niepoprawną techniką wykonywania ćwiczeń lub niewłaściwym doborem aktywności – podkreśla fizjoterapeuta. Pamiętajmy jednak – aktywność fizyczna to nie tylko wymagające dyscypliny sportowe… to także spontaniczne marsze i spacery z wyprostowaną postawą ciała – podsumowuje mgr Wiśniewski.