Kursy, szkolenia i publikacje naszych specjalistów

7 kwietnia 2021

W sobotę, 27 lutego, odbył się praktyczny kurs dla lekarzy z oceny badań rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Kierownikiem naukowym kursu był dr n. med. Marcin Paśnik – Kierownik Centrum Diagnostyki Obrazowej w naszej klinice. W trakcie kursu uczestnicy zapoznali się z aspektami technicznymi, anatomią prawidłową, typowymi uszkodzeniami struktur stawu kolanowego oraz z interpretacją obrazu pooperacyjnego.

11 marca w Centrum Edukacji Medycznej odbył się praktyczny kurs w warunkach odzwierciedlających salę operacyjną z osteotomii piszczelowej i udowej (HTO i DFO). Kierownikiem naukowym kursu był dr Łukasz Luboiński, a wśród uczestników m.in. dr Mateusz Janik oraz dr Bartłomiej Gałecki – specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

W sobotę, 13 marca, w Centrum Edukacji Medycznej w Warszawie odbył się kurs dotyczący artroskopii kolana. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali m.in. anatomię i biomechanikę stawu kolanowego, zasady artroskopii tego stawu oraz techniki szycia łąkotek. Uczestnicy mieli także możliwość odbycia ćwiczeń praktycznych. Kierownikiem naukowym kursu była dr Urszula Zdanowicz, a wśród wykładowców m.in. dr Mateusz Janik, dr Karol Ratajczak, dr Adrian Rymarczyk oraz dr n. med. Marcin Paśnik.

W połowie marca odbyło się także spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Ortopedii i Medycyny Sportowej Carolina Medical Center.
Podczas webinaru wykłady wygłosili:
dr Maciej Pasieczny – „Złamanie trzonów kości przedramienia”,
dr Piotr Zaorski – „Zaopatrywanie złamań i urazów palców”,
dr Krzesimir Sieczych – „Najczęstsze patologie okolicy barku”,

25 marca odbył się kolejny już webinar z cyklu Ortopedia w czasach COVID, organizowany przez Centrum Edukacji Medycznej. Wśród ekspertów znalazł się dr Łukasz Luboiński, Ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej w Carolina Medical Center.
W piątek 26 marca odbył się Ogólnopolski Kurs Praktyczny dla Ortopedów z chirurgii przodostopia (m.in. z zakresu leczenia palucha koślawego i deformacji palców). Kierownikiem naukowym kursu był dr Andrzej Komor, a wśród wykładowców m.in.:dr Urszula Zdanowicz i dr Karol Kosterna.

W marcu ukazały się również dwie publikacje naszych lekarzy. Pierwsza z nich, publikacja Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego – „O barku od podstaw”, w której autorem rozdziału o uszkodzeniach stawu barkowo-obojczykowego jest dr Jakub Sobczyk, rezydent Carolina Medical Center. Publikacja jest zbiorem materiałów edukacyjnych z drugiej edycji konferencji „Co w stawie trzeszczy?” zorganizowanej w 2018 roku przez Studenckie Koło Naukowe Carolina Medical Center, którego ówczesnym przewodniczącym był dr Sobczyk. Nadzór merytoryczny nad rozdziałem objęli dr Krzesimir Sieczych oraz dr Bartosz Dominik.
Ponadto w czasopiśmie naukowym Foot and Ankle Surgery ukazała się publikacja dr Tomasza Szymańskiego i dr Urszuli Zdanowicz dotycząca leczenia złamań trójkostkowych w obrębie stawu skokowego: „Comparison of routine computed tomography and plain X-ray imaging for malleolar fractures—How much do we miss?”.