Lekarz od kręgosłupa

Ból kręgosłupa może znacząco ograniczyć nasze funkcjonowanie, dlatego warto jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej! Do jakiego specjalisty zapisać się na wizytę? Rozwiewamy odwieczny dylemat pacjentów.

Coraz częściej mówi się o schorzeniach kręgosłupa i dolegliwościach, jakich przysparzają nam w życiu. Często jednak odwlekamy wizytę u lekarza, przede wszystkim dlatego, że odczuwany ból nie jest aż tak silny. Drugim powodem jest brak wiedzy, do którego specjalisty się udać. Gdy boli nas ząb, chwytamy za telefon i umawiamy się na możliwie najbliższy wolny termin u stomatologa. Gdy odczuwamy ból kręgosłupa – zaczynamy się zastanawiać…

Może najpierw do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta to dość kluczowa postać w leczeniu pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. W środowisku lekarskim panuje zgoda, że sukces leczenia zależy głównie od współpracy między lekarzami, a fizjoterapeutami. Odpowiednio dobrana rehabilitacja, bazująca na terapii manualnej, pomaga niwelować dysfunkcje i zapobiegać nawrotom dolegliwości. Jednak pacjenci z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Pierwszym wyborem pacjenta powinien być lekarz pierwszego kontaktu, który posiada ogólną wiedzę z zakresu fizjologii człowieka. Na
podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie wskazać dalszy tok postępowania. Zajmuje się on bowiem diagnozowaniem i leczeniem chorób, które nie wymagają specjalistycznej konsultacji. Trzeba zaznaczyć, że ból kręgosłupa, który występuje u ponad 90 proc. pacjentów, wynika z przeciążeń. Takim pacjentom zaleca się zazwyczaj odpoczynek, leczenie farmakologiczne oraz wystawia się skierowanie na rehabilitację – podkreśla dr Jurij Kseniuk.

Kiedy udać się do ortopedy?

Ortopeda to pierwszy wybór w przypadku silnego bólu kręgosłupa. Podczas wizyty przeprowadzony zostanie wywiad, który jest niezwykle istotny przy podejmowaniu dalszych kroków leczenia. Dzięki niemu dowiemy się: jakie są konkretne dolegliwości, jak długo trwają, kiedy i czy się nasiliły – takie informacje dają nam jasny obraz sytuacji i pomagają w podjęciu dalszych kroków leczenia. W zależności od wstępnie postawionej diagnozy pacjentowi proponujemy albo leczenie farmakologiczne, wsparte dodatkowo np. ćwiczeniami u fizjoterapeuty, albo w przypadku znalezienia odpowiednich kryteriów kwalifikujących kierujemy pacjenta na pogłębioną diagnostykę, która umożliwi znalezienie przyczyny bólu – wyjaśnia lek. Przemysław Rychtik.

Czas na neurochirurga

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek objawy związane z ubytkiem funkcji, np. zaburzenia czucia, zaburzenia ruchomości, silny ból niereagujący na leki, pacjent powinien zgłosić się do neurochirurga. Są to objawy związane z patologią ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W przypadku, gdy ból jest ostry i uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie, może być wskazana dość szybka interwencja chirurgiczna.

Zazwyczaj pacjenci trafiający do neurochirurga dzielą się na kilka grup.

Pierwsza większa grupa to pacjenci, u których zespoły bólowe kręgosłupa związane są ze zmianami w krążkach międzykręgowych i w przypadku pacjentów neurochirurgicznych będą to konflikty wypadniętych fragmentów krążków międzykręgowych z korzeniami nerwowymi – które powodują promieniowanie bólu do kończyn, drętwienie i mrowienie itp. Druga mniejsza grupa to pacjenci ze złamaniami wysokoenergetycznymi – urazowymi, związanymi z gwałtownym działaniem, oraz złamaniami niskoenergetycznymi – do których dochodzi np. w wyniku osteoporozy – tego typu złamania mogą występować samoistnie, zwłaszcza u starszej grupy wiekowej – dodaje dr Kseniuk.

Do neurochirurga zgłaszają się również pacjenci z objawami bardzo zbliżonymi do problemów neurochirurgicznych. Są to np. schorzenia onkologiczne, zapalenia kręgosłupa czy stawów.

Zapamiętaj!

Jeżeli jesteś umówiony na wizytę do neurochirurgia wykonaj wcześniej zlecone badania obrazowe – zwłaszcza rezonans magnetyczny. To znacznie skróci czas diagnozowania i nie będzie wymagało odbycia kilku wizyt.