Masz problem z rozejściem mięśnia prostego brzucha?

Rozstęp/rozejście mięśnia prostego brzucha to dysfunkcja kresy białej łączącej brzuśce mięśnia prostego brzucha spowodowana nadmiernym jej rozciągnięciem. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, a jej leczenie jest takie samo u obu płci. Przyczyną powstawania będzie suma obciążeń kierowanych na kresę białą, które w końcu osłabią ją na tyle, że zacznie się ona rozciągać lub po prostu zacznie pękać na swoim przebiegu.

U mężczyzn głównymi przyczynami występowania rozejścia kresy białej będą czynniki powodujące wzrost ciśnienia śródbrzusznego lub otyłość androidalna. U kobiet występowanie tej dysfunkcji najczęściej związane jest z ciążą, podczas której rozejście może występować około 35 tygodnia ciąży i jest formą adaptacji ciała do stworzenia odpowiednich warunków i miejsca dla rosnącej macicy.

Fizjologicznie i teoretycznie mniej więcej w przeciągu roku po porodzie kresa powinna wrócić do swoich wcześniejszych rozmiarów.

Co należy zrobić, gdy mamy problem z rozejściem kresy?

Warto udać się na konsultację funkcjonalną u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który określi jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Pamiętajmy, że pierwszy rok po porodzie to również czas największych możliwości terapeutycznych i właśnie wtedy warto wdrożyć w pierwszej kolejności fizjoterapię, a w późniejszych etapach odpowiednio dobrane treningi funkcjonalne.

Innymi czynnikami mogącym spowodować powstawanie rozejścia kresy białej będą nieprawidłowo prowadzone ćwiczenia, zła technika podnoszenia ciężarów podczas treningu siłowego lub pracy zawodowej, oraz powikłania po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Dlatego warto udać się do profesjonalnego trenera, który ułoży dla nas indywidualny plan treningowy oraz zwróci uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Pamiętajmy, że dysfunkcja kresy białej nie jest jednoznaczna z przepukliną powstającą na skutek osłabienia powłok brzusznych w linii środkowej ciała pomiędzy mostkiem, a pępkiem. Przepuklina z grożącym uwięźnięciem struktur brzucha w jej jamie jest jednym ze wskazań do leczenia operacyjnego.

Jak wygląda diagnostyka rozejścia kresy?

Diagnostyka fizjoterapeutyczna tego schorzenia obejmuje m.in.

  1. wywiad, w którym należy odpowiedzieć na pytania dotyczące istnienia potencjalnego łańcucha dysfunkcji mogących mieć związek z zaburzeniem napięcia w obrębie kresy białej. Na przykład: wzdęcia, dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa podczas czynności dnia codziennego jak np. długotrwałe siedzenie w pracy przed komputerem, dysfunkcje dna miednicy, jak np. wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kaszlu lub kichania, zaburzenia perystaltyki jelit.
  2. badanie palpacyjne, określające położenie względem siebie lewego i prawego brzuśca mięśnia prostego brzucha.
  3. badanie funkcjonalne podczas aktywności
  4. funkcjonalne USG kresy białej wykonane podczas terapii

Fizjoterapia obejmuje szereg technik manualnych wpływających na napięcie przedniej ściany brzucha oraz funkcji całego kompleksu core.

Ważna jest edukacja pacjenta w zakresie podstawowych ćwiczeń mających na celu aktywację mięśni odpowiedzialnych za poprawę funkcjonowania przedniej ściany brzucha. W odpowiednim momencie terapii wskazane jest rozpoczęcie cyklu treningów pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego.