PRZEMIANA BEZ WYRZECZEŃ

pacjenci o nas

_SM_8076pleszka

Dzięki specjalistom w Carolina Medical Center doświadczyłam znaczącej przemiany. Nie tylko w kontekście swojego zdrowia, ale również stylu życia.

Od lutego korzystam z konsultacji dietetycznych u Pani Marty Krasoń–Wejman, którą mogłabym z całą pewnością polecić wszystkim! Marta jest osobą bardzo kontaktową, przyjaźnie nastawioną do Pacjenta. Podczas wstępnego wywiadu na temat mojej choroby oraz zapotrzebowań czułam, że ktoś chce się mną naprawdę zaopiekować i pomóc. Po kilku tygodniach przełożyło się to na realne efekty.

Zanim zdecydowałam się na wizytę u dietetyka, moje życie wyglądało trochę inaczej, krótko mówiąc – nie prowadziłam zdrowego trybu życia. Nigdy nie zwracałam uwagi na to, co zjem i o której godzinie. Czy był to batonik, czy drożdżówka – zadowalałam się tym, co miałam akurat pod ręką, tak by szybko zaspokoić głód.

Co tak naprawdę zmusiło mnie do pójścia na wizytę? Pogarszanie się mojego stanu zdrowia, kiepskie samopoczucie, częste bóle głowy. Jestem kobietą po czterdziestce, miałam w miarę pozytywne wyniki badań. Lekarz uświadomił mi, że to właśnie przez moją nadwagę pojawiają się liczne dolegliwości, które mogą w krótkim czasie doprowadzić do cukrzycy, nadciśnienia czy problemów z kręgosłupem. Miałam to szczęście, że trafiłam do wspaniałego lekarza Katarzyny Urlich, która przyjmuje w placówce LuxMedu przy ul. Bobrowieckiej. Pani Katarzy-na zleciła mi mnóstwo badań, rozpoznała u mnie chorobę Hashimoto. Zaczęłam brać leki na niedoczynność tarczycy. Pani Doktor zmotywowała mnie do zainteresowania się swoim zdrowiem i do skorzystania z pomocy dietetyka. Przy okazji każdej wizyty dopytywała, czy zrobiłam już coś w tym kierunku. Wstyd się przyznać… ale decydując się na pierwsze spotkanie z dietetykiem, miałam poczucie, że robię to nie dla siebie, a dla Pani Doktor.

mob bef

Od tej pory ograniczyłam spożywanie laktozy i glutenu – nie poradziłabym sobie bez jadłospisu ułożonego pod okiem specjalisty. Zbliżały się święta Bożego Narodzenia… Postanowiłam, że warto zrobić coś tylko dla siebie!

Wysokie kompetencje mojej dietetyczki poznałam już na pierwszej wizycie. Był to wyczerpujący wywiad na temat tego, co jem, jakie mam nawyki żywieniowe, jaki styl życia prowadzę. Rozmawiałyśmy o moich preferencjach żywienio-wych – co lubię, a czego nie, na co mam alergię i jakie przyjmuję leki. Wykonano mi pomiar składu masy ciała. Na podstawie tego wywiadu Marta dopasowała mi dietę. Dietę „szytą na miarę”, dostosowaną do moich potrzeb.

Od tamtej pory dzięki wsparciu i wiedzy Pani Marty czuję, że odżywiam się zdrowo i świadomie. Teraz sama przygotowuję posiłki. Dania zostały dostosowane do mojego trybu życia – nie są czasochłonne. Mogę też wymieniać posiłki w jadłospisie – mają one dzienną podobną wartość kaloryczną. Dzięki temu dieta nie nudzi mi się.

 

Jestem nadal w trakcie dietoterapii. W ciągu pół roku udało mi się stracić 25 kg! I waga ciągle spada. Zauważyłam dużą zmianę w moim samopoczuciu, podejściu do życia.

Ciepłe słowa koleżanek i kolegów z pracy na temat zmiany mojego wyglądu dodatkowo motywują! Zaczęłam sama interesować się tym, co jem – odkrywam nowe smaki, kasze, owoce i warzywa. Przykładam większą wagę do produktów, które wybieram. Zmieniłam styl życia i nie wymagało to dużych wyrzeczeń – po prostu ktoś podsunął mi pomysł, jak rozwiązać mój problem. Jestem też osobą bardziej systematyczną – nie opuszczam posiłków, nawet w pracy jem o wyznaczonych porach.

Organizm sam się o to upomina. Piję dużo wody, uprawiam też sport – basen, rower, fitness. Zawsze byłam miłośniczką gór. Od czasów liceum zdobywałam szczyty. Z nad-wagą było mi coraz ciężej. Teraz znowu mogę oddawać się swojej pasji, przede mną jesienna wyprawa w Tatry.

Tak więc mój przypadek chyba do-brze pokazuje, że wizyta u dietetyka w Carolina Medical Center i zmiana nawyków żywieniowych nie musi wiązać się z jakimiś drastycznymi wyrzeczeniami.

Polecam wszystkim z problemami zdrowotnymi – nie tylko tym ze znaczącą nadwagą!

MONIKA PŁESZKA

PACJENTKA CAROLINA MEDICAL CENTER

krason

MARTA KRASOŃ-WEJMAN

DIETETYK W CAROLINA MEDICAL CENTER