Piłka nożna - lata pracy i ciągłe doskonalenie umiejętności

12 września 2017

Piłka nożna to nie tylko zwykłe kopanie piłki. Dla niektórych to pasja, rodzaj aktywności, a dla innych spełnianie swoich marzeń i granie na światowych stadionach. Na arenach międzynarodowych, podczas meczów, nieraz można usłyszeć o tym, który z zawodników jest zdolny i ma predyspozycje do tego sportu. Jednak, czy wrodzony talent to wszystko? Odpowiedź jest prosta – nie! To lata pracy, ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności oraz masa wyrzeczeń.

Piłkarze powinni być w dobrej kondycji fizycznej – szybkość i wytrzymałość to priorytet w tym sporcie. Ważne jest także nabycie umiejętności motorycznych, świadczących o sile, zwinności i kontroli nad piłką. Koordynacja ruchowa wyznacza tempo i wskazuje na stopień opanowania techniki. Wykorzystywana jest zwłaszcza w warunkach zmiennych na boisku, ponieważ wpływa na efektywność i zakres ruchów.

 

Precyzja ruchu związana jest z odpowiednio szybką odpowiedzią układu nerwowego, właściwą stabilizacją czy czuciem głębokim oraz koordynacją ruchową. Jest ona pomocna w przypadku długich podań, uderzeń w bramkę oraz przy dryblingu. Ważna jest także zdolność sprzężenia, która pozwala na połączenie pojedynczych czynności w jedną spójną całość. Zdolność orientacji w przestrzeni jest praktyczna w rozpoznaniu sytuacji w której znajduje się zawodnik, co wpływa na dokładniejsze wykonanie podania i uderzenia. Szybkość reagowania to także przydatna umiejętność – w końcu to ona może rozstrzygnąć wynik meczu. Jest ona niezbędna zwłaszcza u bramkarzy, gdyż polega na momentalnym wykonaniu określonego ruchu. Gra napastników powinna uwzględniać rytmizacje ruchów, przy równoczesnym zachowaniu synchronizacji. Pozwala to na wykonanie strzału we właściwym momencie. Koordynacja ruchowa rozszerza umiejętności w zakresie dostosowania i przestawiania oraz zachowania równowagi. Czynniki te pozwalają na płynne prowadzenie piłki, uwzględniając zmianę kierunku ruchu oraz na zręczne przejście do działań defensywnych w sytuacji utraty piłki. Równowaga wykorzystywana jest w walce „bark w bark” oraz w przypadku jeden na jeden z przeciwnikiem, sygnalizuje Natalia Bartoszek, fizjoterapeuta z Carolina Medical Center.

To tylko niektóre elementy przygotowania motorycznego każdego piłkarza. Jak widać jest ono tak samo ważne jak talent. Bez niego zawodnik nie będzie szybki i wytrzymały. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pod okiem trenera oraz profilaktyczne badania są dużą zaletą w zdobywaniu nowych umiejętności i staniu się wirtuozem piłki nożnej. Najlepszym okresem na naukę i opanowanie zdolności u każdego sportowca to wiek szkolny, określany jako „złoty wiek”, bądź „etap dziecka doskonałego”. Dokładniej, przypada on na lata 7-12. Tempo rozwoju w tym okresie jest dość duże. Przykładowo, wykonując odpowiednie ćwiczenia, parametr szybkości wykonywania ruchów można poprawić nawet o 25%. Dlaczego tak się dzieje? Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole, ruchy dziecka stają się bardziej rytmiczne, a nauka przychodzi z łatwością, np. jazda na rowerze. W późniejszych latach dziecko rozwija nabyte umiejętności i stara się je udoskonalać. Wzrasta umiejętność skupienia się i wzmożonej koncentracji. Przyczynia się do tego długość zajęć lekcyjnych w szkołach.

Obecnie medycyna sportowa daje szerokie możliwości w zakresie piłki nożnej, skupiając się na profilaktyce urazów oraz na identyfikacji czynników, które niekorzystnie wpływają na rozwój piłkarza. Diagnostyka funkcjonalna sprawdza predyspozycje do uprawiania piłki nożnej, odkrywa ukryte dysfunkcje, zmniejsza ryzyko kontuzji, a co najważniejsze pozwala dobrać odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające najsłabsze ogniwa układu ruchu piłkarza.
Zapraszamy do zapoznania się z zestawem ćwiczeń, które opracował zespół specjalistów z Carolina Medical Center wraz z „Asystentem Trenera” – zespołem ekspertów, podnoszących jakość usług w dziedzinie szkolenia w zakresie piłki nożnej. Bazują one na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, przeznaczonych dla piłkarzy, ukierunkowanych na prewencje urazów. Zestaw został stworzony w oparciu o zalecenia FIFA (Federation Internationale de Football Association) i oparty jest o kompleks ćwiczeń FIFA 11 (10 ćwiczeń + idea fair play).

Zestaw ćwiczeń znajduje się na stronie: https://carolina.pl/biuro-prasowe/, w sekcji „Poradniki”.

[1] Johanson D.L., Neef R.L.: Soccer: Outdoor Manual of Sports Medicine. pod red. Safran M.R., McKeag D.B., Van Camp S.P, Lippincott – Raven, Philadelphia, 1998, ss.604-605.

Zapraszamy!

Liczba urazów w piłce nożnej stanowi 50-60% wszystkich kontuzji doznanych podczas uprawiania sportu. [1]
Liczba urazów w piłce nożnej stanowi 50-60% wszystkich kontuzji doznanych podczas uprawiania sportu. [1]