Powrót do szkoły – rady ortopedów

31 sierpnia 2020

To już jutro! Po niemal półrocznej przerwie dzieci wracają do szkół. Dylematów stojących przed dyrektorami placówek i rodzicami uczniów co niemiara! My rozwiewamy przynajmniej te ortopedyczne – jaki plecak wybrać i jak go spakować? Na co zwrócić uwagę organizując miejsce nauki dla dziecka?

Oto rady ortopedów z Carolina Medical Center!

Jaki tornister wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie plecaków lub tornistrów wyposażonych w odpowiednio szerokie paski, z możliwością regulacji i z dobrym usztywnieniem na plecach. Paski powinny być tak dopasowane, aby dół plecaka znajdował się powyżej linii pośladków. 

Dlaczego to takie ważne? Środek ciężkości ciała człowieka znajduje się w okolicy połączenia piątego kręgu lędźwiowego i pierwszego krzyżowego, czyli powyżej linii pośladków. Jeżeli środek ciężkości plecaka znajdzie się mniej więcej w tym samym miejscu, to dziecko nie będzie musiało zmieniać postawy, aby wyrównać ciężar. 

Dobrym rozwiązaniem jest również pas biodrowy lub dodatkowe zapięcie, spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

 

Ile powinien ważyć szkolny tornister/plecak?

Zgodnie ze standardami światowymi, ciężar plecaka szkolnego nie powinien przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia. Czyli przy wadze dziecka 20-30 kg, tornister nie powinien ważyć więcej niż 3-4,5 kg. 

Równie istotnym zagadnieniem, co ciężar plecaka, jest odpowiednie jego rozłożenie. Nauczmy dziecko pakować tornister w taki sposób, aby cięższe rzeczy znajdowały się zawsze na dole, a lżejsze na wierzchu. Ułożenie rzeczy w ten sposób powoduje utrzymanie prawidłowego środka ciężkości ciała dziecka (w okolicy połączenia piątego kręgu lędźwiowego i pierwszego krzyżowego), dzięki czemu nie będzie ono zmuszone do zmiany postawy, aby wyrównać jego ciężar. 

 

Miejsce nauki

Pokój ucznia powinien być wyposażony w krzesło z możliwością regulacji ustawienia. Zwróć uwagę na dobrze wyregulowane siedzisko. Ważne jest, aby dziecko siedząc na krześle, miało mniej więcej 90 stopni zgięcia w stawach kolanowych i biodrowych, przy stopach pozostawionych na podłodze. Nogi nie powinny zwisać. Rolą rodzica jest dopilnowanie, aby kąt zgięcia nie przekraczał 90 stopni, bo to może powodować przykurcze mięśni biodrowo-lędźwiowych. Dr Tomasz Rawo zwraca uwagę, że większą bolączką są szkolne meble. Uczniowie mają zróżnicowany wzrost, a krzesła i stoliki są zazwyczaj w jednym rozmiarze. Gorsze będzie za małe krzesło niż to trochę za duże.

Znacznie trudniej będzie Ci kupić biurko z regulowanym blatem. Jeśli jest zbyt wysokie, trzeba będzie zastosować podnóżek dla dziecka.