Presoterapia (Drenaż limfatyczny) – na czym polega, jakie daje korzyści?

Presoterapia to inaczej sekwencyjny masaż uciskowy lub masaż pneumatyczny. Jest to rodzaj drenażu limfatycznego wykonywany przy pomocy specjalistycznego aparatu. Polega on na wywieraniu kontrolowanych ucisków ciała, z wykorzystaniem specjalnych rękawów, mankietów wypełnionych sprężonym powietrzem. Rękawy są dostosowane do poszczególnych części ciała (W Carolina Medical Center posiadamy mankiety na nogi). Każdy mankiet jest podzielony na określoną liczbę komór, zwykle 4 lub 6. Podczas zabiegu komory są wypełniane powietrzem o odpowiednim ciśnieniu, w zaplanowany sposób pompowanym przez aparat sterujący. Kontrolowane oddziaływania poszczególnych komór na ciało, powodują miejscowe uciski, dzięki którym limfa się przemieszcza. Na skutek stymulacji naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych znacząco poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych i przyspiesza się metabolizm.

Pierwsze zabiegi presoterapii przeprowadzili lekarze amerykańscy w latach sześćdziesiątych XX wieku, poszukujący pomocy w przypadkach wysokiego ryzyka obrzęku limfatycznego.

Jak działa presoterapia?

Działanie presoterapii polega na pneumatycznej stymulacji naczyń krwionośnych i limfatycznych. Rezultatem jest pobudzenie krążenia krwi i limfy, co przekłada się na wiele pozytywnych oddziaływań na organizm. Symulacja pneumatyczna skutkuje zwiększeniem efektywności dostarczania tlenu i substancji odżywczych do tkanek, jednoczasowo ułatwia eliminację niepotrzebnych produktów ubocznych przemiany materii. Usuwanie toksyn i nadmiernej ilości wody z organizmu redukuje powstawanie obrzęków, w tym również obrzęków pochodzenia limfatycznego. W rezultacie zmniejsza się, a nawet całkowicie likwiduje się uczucie ciężkości nóg. Działanie presoterapii skutkuje istotną poprawą wyglądu, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Przez stymulację układu immunologicznego poprawia odporność oraz zwiększa poczucie lekkości.

Presoterapia to inaczej drenaż limfatyczny BOA

Zabieg presoterapii usprawnia także krążenie krwi i limfy skutkujące lepszym dotlenieniem i odżywieniem komórek oraz tkanek ciała. Sprawniej przebiegają również procesy metaboliczne.

Metodyka zabiegu presoterapii przypomina wykonywanie manualnego drenażu limfatycznego Różnica polega na tym, że w presoterapii bodźcem jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem a w drenażu – ręce fizjoterapeuty.

Zastosowanie presoterapii

Przez wiele lat stosowania presoterapia potwierdziła swoją skuteczność, nie tylko jako terapia w przypadku obrzęku limfatycznego. Zabiegi stosuje się z powodzeniem w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej, neuropatiach, a także w rehabilitacji pourazowej.

Zabiegi zapewniają szybką i skuteczną regenerację, pomagają w uelastycznieniu tkanki mięśniowej, zmniejszają jej napięcie i bolesność. Jest stosowana w terapii zespołu niespokojnych nóg. Masaż pneumatyczny jest często stosowany u sportowców w celu poprawy trofiki mięśni, złagodzenia bólu, zakwasów i zmęczenia kończyn. Pomaga w efektywniejszej rozgrzewce, przyśpiesza regenerację i zapewnia masaż przywracający siły.

Zabiegi presoterapii stosowane są w kosmetologii, mają działanie detoksykujące, pomagają w kształtowaniu sylwetki, korzystnie wpływają na jędrność skóry, więc pomagają w walce cellulitem. Stosowane są w leczeniu nadwagi i otyłości.

Przeciwwskazania do presoterapii

Przeciwwskazaniem do zabiegu są zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, zapalenie naczyń chłonnych czy stany zapalne stawów oraz infekcje skóry. Stosowanie presoterapii należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, który dobierze optymalną częstotliwość, czas trwania i inne parametry zabiegu.

Jakie korzyści daje presoterapia?

Zabiegi presoterapii poprawiają przepływ limfy i krwi, a także przyśpieszają metabolizm i procesy regeneracyjne organizmu. Pomagają usunąć nadmiar wody i toksyn z organizmu, wspomagają proces odchudzania i modelowania sylwetki, działają na tkankę tłuszczową, redukują obrzęki limfatyczne i tłuszczowe oraz zmniejszają widoczność cellulitu, a dzięki przyspieszeniu przemiany materii spowalniają proces starzenia.

Zabiegi presoterapii pomagają również w rozluźnieniu napiętych mięśni, łagodzeniu bólu i pozbyciu się uczucia ciężkich nóg.

Ponadto presoterapia przyspiesza wchłanianie siniaków oraz zapobiega powstawaniu żylaków spowodowanych zastojami krwi żylnej. Zabieg pomaga także w redukcji stresu, odprężeniu i zrelaksowaniu, przez co dodaje energii, pomaga w leczeniu zmęczenia.

Akcpetacja merytoryczna - dr Anna Jarosz, Kierownik Centrum Rehabilitacji w Carolina Medical Center