Regeneracja w sporcie

23 marca 2015

W audycji “Trzeciej stronie medalu” w Programie III PR gościła dr Urszula Zdanowicz z Carolina Medical Center. W kontekście rozpoczynającego się sezonu biegowego mówiła o kluczowej roli regeneracji w sporcie. O znaczeniu regeneracji amatorscy biegacze niestety często zapominają.

Odpoczynek jest podstawową potrzebą organizmu. U zawodowych sportowców regeneracja sił jest integralnym elementem cyklu treningowego. Tymczasem amatorzy nierzadko postrzegają zmęczenie jako oznakę słabości, a za odpoczynek uznają czas spędzony na pracy umysłowej.

Najbardziej naturalną, bo stworzoną przez naturę formą regeneracji sił jest sen. Jako że nasze mięśnie i stawy potrzebują ruchu, dobrą metodą regeneracji będzie też podejmowanie alternatywnej aktywności ruchowej, pozwalającej na aktywację odmiennych grup mięśniowych. Dla biegaczy stosowną formą dodatkowej aktywności będzie na przykład pływanie. Z kolei po dużym wysiłku warto rozważyć gwałtowne schłodzenie organizmu. Rozgrzane wysiłkiem mięśnie możemy skutecznie schłodzić w wannie z lodem i wodą o temperaturze ok. 3 stopni Celsjusza. Schłodzenie obniża przepływ w krwi w mięśniach, a następnie wtórnie go zwiększa, co pozwala „wypłukiwać” produkty przemian metabolicznych. W efekcie mięśnie szybciej się regenerują, szybciej postępuje też odbudowa zapasów glikogenu. Ważna dla regeneracji będzie też właściwa dieta, oparta na produktach jak najmniej przetworzonych i bogata we wszystkie składniki odżywcze.

Carolina Medical Center jest Partnerem Medycznym największych imprez biegowych w Warszawie, współpracuje również z “trójkową” inicjatywą BiegamBoLubię. Już w najbliższy weekend będziemy z biegaczami podczas 10. Półmaratonu Warszawskiego.