Ruszajmy się w każdym możliwym momencie!

5 lutego 2015

Gościem Programu III Polskiego Radia była dr Urszula Zdanowicz. Ortopeda z Carolina Medical Center zachęcała słuchaczy do regularnej aktywności ruchowej.

Badania pokazują, że przejście 10 tysięcy kroków dziennie pozwala żyć dłużej, zdrowiej i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Tymczasem współcześnie bardzo niewielu z nas osiąga ten cel. Okazuje się jednak, że już nieznacznie zmieniając swoje życiowe przyzwyczajenia możemy dużo więcej się ruszać. Dr Zdanowicz opowiedziała o swoich doświadczeniach w tym zakresie.

Zaopatrując się w krokomierz łatwo sprawdzimy ile kroków pokonujemy każdego dnia. Warto zwiększać tę liczbę o ok. 10% tygodniowo, do czasu aż osiągniemy poziom 10 a nawet 15 tysięcy kroków. Możemy to osiągnąć np. rezygnując z windy na rzecz schodów, z niedzielnego programu telewizyjnego na rzecz spaceru, lub też wysiadając z autobusu jeden bądź kilka przystanków wcześniej. Ruszać należy się w każdym możliwym momencie!

Oprócz lepszego spalania kalorii, dzięki ruchowi poprawimy stan układu krążenia i zapewnimy właściwe odżywianie chrząstkom stawowym (te odżywiają się tylko podczas ruchu). Zalety aktywności ruchowej odkryło już wielu pracodawców, premiując swoich pracowników na przykład za dojeżdżanie do pracy rowerem.

Warto podjąć to wyzwanie. Ruch jest uzależniający, wielce prawdopodobne więc, że szybko stanie się nieodzowną częścią naszego życia!