Silny kręgosłup to podstawa u piłkarza!

9 sierpnia 2019

Dobra koordynacja i prawidłowa równowaga ciała jest niezbędna w piłce nożnej. Odpowiednio rozbudowane i elastyczne mięśnie kończyn dolnych nie wystarczą, aby bezpiecznie grać w piłkę nożną. Należy zadbać o mocne mięśnie tułowia oraz silny i stabilny odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dlaczego? Wynika to z przebiegu samej gry.

Kompleks lędźwiowo-miedniczo-biodrowy to fundament naszego ciała, a każdy wykonywany przez nas ruch zaczyna się od aktywacji mięśni stabilizujących. Jeżeli stabilność naszego ciała tzw. stabilność centralna (ang. core stability) jest zaburzona, pogłębiona zostaje nierównowaga mięśniowa i może dojść do przeciążeń m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Przybliżmy sytuację prosto z boiska: piłkarz podczas strzału asymetrycznie obciąża kończyny dolne, które wywołują duże siły rotacyjne w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa. W momencie, gdy zawodnik ma zaburzoną stabilność centralną, jego możliwości są ograniczone – strzał na bramkę może być niecelny, a maksymalna siła uderzenia nieosiągalna.

Jeżeli kręgosłup jest niestabilny mogą pojawić się przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stawów kolanowych, problemy ze ścięgnem Achillesa oraz przeciążenia w obrębie pachwiny. Zawodnicy są wówczas narażeni na naderwania mięśni kulszowo-goleniowych oraz są bardziej podatni na urazy więzadłowe – podkreśla Mateusz Jenda, trener przygotowania motorycznego z Carolina Medical Center.

Ćwiczenia na stabilizację centralną maksymalnie angażują do działania wszystkie mięśnie w ciele człowieka. Zazwyczaj są one pomijane w treningu piłkarskim, pomimo, że są kluczowe – zapewniają odpowiednią równowagę, zmniejszają dolegliwości bólowe i chronią przed urazem.