Skurcz w trakcie biegu?

4 kwietnia 2019

Skurcz mięśnia – kto tego nie doświadczył? Zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, a co gorsza jest trudny do uniknięcia. Jest to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się sportowcy, zwłaszcza biegacze – maratończycy i triatloniści.

EAMC – najgorsza zmora biegaczy!

EAMC (ang. Exercise Associated Muscle Cramps) – ten zagadkowy skrót dotyka zazwyczaj biegaczy i sportowców wytrzymałościowych. Oznacza on bolesny, samoczynny skurcz mięśnia, który powstał w wyniku wysiłku fizycznego. Może pojawić się w trakcie wysiłku lub tuż po jego zakończeniu. Jego przyczyny nie są do końca znane.

Poniżej kilka rad, jak ustrzec się przed EAMC.

Woda i napoje izotoniczne – lekarstwo na skurcze

Skurcze mięśni mogą powstać wskutek zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. W trakcie biegu wzrasta temperatura całego ciała. Aby ją obniżyć, nasz organizm wytwarza pot, który powoduje utratę płynów i mikroelementów, takich jak sód, wapń czy potas. To z kolei jest powodem zwiększenia tętna serca i zmniejszenia objętości krwi. Wszystkie procesy, jakie wówczas zachodzą w naszym organizmie, zmniejszają jego zdolność do odprowadzenia nadmiaru ciepła, a to skutkuje zwiększającym zmęczeniem i powstaniem skurczów mięśni.

W czasie wysiłku ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Warto podkreślić, że podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych, tracimy nie tylko wodę, ale równie ważne dla naszego organizmu elektrolity. W wyniku odwodnienia komórki tracą sprężystość, a bolesny skurcz to tylko reakcja obronna naszego organizmu przed naderwaniem mięśnia. Dlatego warto zaopatrzyć się zarówno w wodę, jak i w napoje izotoniczne – podkreśla dr Mateusz Janik, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center.

Mierz siły na zamiary

Skurcz mięśnia w trakcie biegu może powstać również wtedy, gdy przecenimy swoje siły. Relacja między tempem i intensywnością biegu a częstością występowania skurczy została zauważona przez specjalistów, którzy przebadali 200 uczestników biegu Ironman w 2011 r. (British Journal of Sports Medicine).

Jeżeli narzucimy sobie zbyt wysokie tempo, do którego nasz organizm nie jest przyzwyczajony, możemy dostać skurczu. Dochodzi bowiem do zaburzenia przewodzenia impulsu nerwowego pomiędzy mięśniem, a ośrodkowym układem nerwowym – tłumaczy ortopeda.

owm-janik-fb-600x313

Pogoda nam nie straszna!

W trakcie przygotowań do biegu długodystansowego należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Pogoda lubi nas zaskakiwać, szczególnie wiosną – raz pojawia się słońce, a raz deszcz. Ma to wpływ na naszą kondycję i pracę mięśni, dlatego warto trenować w każdych warunkach. Wtedy nawet grad nie będzie dla nas przeszkodą! Skurcze najczęściej pojawiają się w wilgotnym i gorącym otoczeniu, więc jeśli planujesz przebiegnięcie maratonu w takich warunkach, odpowiednio przygotuj organizm!

Nie zapomnij o rozciąganiu!

Przed dużym wysiłkiem fizycznym należy przeprowadzić rozgrzewkę. Jednym z jej elementów jest stretching dynamiczny, czyli ćwiczenia rozciągające. Jego celem jest przygotowanie mięśni do wysiłku. Podczas biegu mięśnie pracują cały czas – kurczą się i rozkurczają. Szczególną uwagę należy zwrócić na mięsień trójgłowy łydki i mięsień dwugłowy uda. Są one najbardziej narażone na skurcze.

Skurcz w trakcie biegu?

  1. Zatrzymaj się, gdy tylko odczujesz ból! Zacznij głęboko oddychać nosem i wypuszczaj powietrze ustami.
  2. Rozciągnij i rozmasuj napięty mięsień.
  3. Uzupełnij płyny.
  4. Ruszaj w trasę! Początkowo idź i powoli przyspieszaj – rozpędzaj się powoli!