Specjaliści z CMC na Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Tańca w Szwajcarii

21 października 2014

16-18 października br. w Bazylei na najważniejszym w tym roku wydarzeniu naukowym w dziedzinie medycyny tańca spotkali się specjaliści z całego świata. Byli wśród nich przedstawiciele Carolina Medical Center: dr Robert Śmigielski oraz fizjoterapeuci: mgr Olga Korbolewska, mgr Małgorzata Kowalska, mgr Małgorzata Kowalczyk i mgr Jakub Placzki.

Kongres IADMS po raz kolejny okazał się doskonałym forum do dyskusji na temat przyczyn, prewencji i leczenia urazów układu mięśniowo-szkieletowego u tancerzy, najnowszych badań i wykorzystania ich w codziennej pracy tancerza, a także do lepszego zrozumienia aspektów psychologicznych i żywieniowych u tancerzy, jak i poprawy komunikacji środowisk zainteresowanych tematyką tańca. Specjaliści z Carolina Medical Center zaprezentowali się na kongresie już trzeci rok z rzędu, dzieląc się swoimi doświadczeniami z pracy z tancerzami Polskiego Baletu Narodowego.

W części wykładowej kongresu mgr Olga Korbolewska podjęła temat prewencji urazów stawu skokowego poprzez ocenę stabilności nogi dominującej u tancerek. Mgr Małgorzata Kowalska przedstawiła kliniczny przypadek niestabilności rzepki u tancerza. Z kolei mgr Małgorzata Kowalczyk zaprezentowała znaczenie rehabilitacji i testów biomechanicznych po rekonstrukcji więzadła skokowo-strzałkowego przedniego u zawodowych tancerzy z chroniczną niestabilnością stawu skokowego. W części plakatowej mgr Jakub Placzki opisał korelację między momentem sił mięśni w nodze dominującej tancerza a jej stabilnością dynamiczną. W swoich wystąpieniach nasi fizjoterapeuci, wspierani przez dr. Roberta Śmigielskiego, przedstawili rezultaty prac badawczych szerokiego zespołu specjalistów CMC.

Carolina Medical Center jest Partnerem Medycznym Polskiego Baletu Narodowego – najlepszego i największego zespołu baletowego w Polsce. Nasi lekarze i fizjoterapeuci na co dzień współpracują z artystami, uczestnicząc w próbach, zapobiegając urazom i zapewniając doraźną, jak i systemową opiekę ortopedyczną. Jest to jeden z niewielu funkcjonujących w świecie modeli kompleksowej współpracy między zespołem baletowym a kliniką ortopedyczną. CMC współpracuje z Polskim Baletem Narodowym od 2011 roku.