Spotkanie dr. Kopko z internautami - zapis czata

29 lipca 2014

dr Daniel Kopko: Witam Państwa serdecznie i zapraszam do zadawania pytań.

Witam, ostatnio popularne są kółka hula hop z wypustkami, które poprzez ucisk, mają pomóc w osiąganiu szczupłej talii. czy z punktu widzenia ortopedy takie ćwiczenia są bezpieczne?

dr Daniel Kopko: Jeżeli ćwiczenia wykonywane są zgodnie z metodyką ćwiczeń z hula hop to są bezpieczne.

Witam, jak można pomóc dziecku 12-letniemu, które stawia stopy do wewnątrz?

dr Daniel Kopko: Witam, stawianie stóp do wewnątrz, tzw. rotacja może wynikać z wielu przyczyn. najczęstszą przyczyną jest osłabienie poszczególnych grup mięśniowych kończyny dolnej oraz miednicy, płaskostopie. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest rehabilitacja w ośrodku specjalistycznym. W przypadku płaskostopia można zastosować również wkładki. Decyzja o zastosowanej metodzie postępowania zapada po konsultacji ze specjalistą.

W lutym br. mój syn podczas zjazdu na desce snowboardowej doznał kontuzji lewego kolana. Badania nie wykazały poważniejszych uszkodzeń tzn. uszkodzeń więzadeł i łąkotki . Leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatu. W połowie kwietnia poddał się artroskopii kolana w wyniku, której usunięto fałd podrzepkowy. Po wybudzeniu z narkozy syn poczuł bardzo silny ból promieniujący poprzez piszczel do kostki, gdzie u innych pacjentów taki ból nie pojawił się. Od czasu artroskopii kolano boli wdał się stan zapalny, nastąpił przykurcz mięśni, bardzo często występują stany gorączkowe i podgorączkowe. cały czas przyjmuje środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, bywa u różnych specjalistów, rehabilitantów oraz sam ćwiczy. Po ostatniej pracy z rehabilitantem ma bardzo silny kłujący ból w środku kolana, który rozchodzi się na piszczel aż do kostki i na udo. Leki przeciwbólowe nie pomagają. Zastanawiam się czy nie jest to sprawa neurologiczna, a mianowicie czy nie powstało uszkodzenie nerwu, może powinien zrobić badania EMG. Obecnie przyjmuje ponownie antybiotyk, aby wyleczyć stan zapalny . Proszę Pana doktora o radę w tej sprawie, bo jako matka nie mogę już patrzeć na jego cierpienie. Irena

dr Daniel Kopko: Witam, należałoby zacząć od wykonania szczegółowego badania rezonansem magnetycznym w celu dokładnej oceny struktur wewnątrzstawowych. Nie podejrzewam iż objawy, które Pani opisuje pochodzą z uszkodzenia nerwów (czasami można uszkodzić nerw wykonując dojście artroskopowe). Należy również pobrać płyn stawowy do badań mikrobiologicznych.

Witam, Od najmłodszych lat jestem osobą aktywną fizycznie. Niestety ostatnio cierpię na coraz poważniejsze problemy z kręgosłupem i nie tylko. Mam 32 lata – 178 wzrostu, nie mam nadwagi. 2-4 razy w tygodniu chodzę na zajęcia fitness. Niestety w ciągu ostatnich 6 miesięcy aż 3 razy – miałam poważny problem z kręgosłupem – prawdopodobnie wypadł mi dysk w odcinku lędźwiowym oraz problemy z odcinkiem piersiowym. Bóle w mostku – przeskakiwanie i pykanie w- okolicy mostka. Byłam już u wielu ortopedów i nikt nie potrafi zdiagnozować problemu. To niestety nie koniec kontuzji – 3 razy miałam skręconą prawą kostkę , która podobno nadaje się do operacji, gdyż 2 więzadła są niesprawne, obecnie mam założony gips na 3 tygodnie, gdyż mam skręconą po raz pierwszy kostkę lewą. Nie wyobrażam sobie rezygnacji ze sportu, ale zastanawiam się, czy nie wyrządzam sobie krzywdy? Jak sprawdzić, czy nie wyrządzam sobie szkody ćwiczeniami na zajęciach grupowych? Jak mogę dowiedzieć się, które dyscypliny nie będą niszczyć mojego organizmu? Czy spotkał się Pan z bólami i „pykaniem” w mostku?

dr Daniel Kopko: Witam. Każdy sport uprawiany w stopniu amatorskim nie powinien być szkodliwy, a wręcz przynosić korzyści ogólnoustrojowe. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pykanie w mostku – staw żebrowo-mostkowy? – najczęściej nic poważnego. Kręgosłup – należałoby wykonać rezonans magnetyczny, aby móc stwierdzić jakich elementów aktywności ruchowej należałoby unikać w Pani wypadku. Staw skokowy po potwierdzeniu uszkodzeń więzadłowych oraz niestabilności stawu – niestety operacja.

Czy zakładanie pajączków ma uzasadnienie ortopedyczne w osiągnięciu prawidłowej postawy dziecka?

dr Daniel Kopko: Sygnał pajączka powoduje iż dziecko napina (ćwiczy) mięśnie odpowiadające za prawidłowe ułożenie łopatek. Jest to jedna z form ćwiczeń, która jest wskazana ortopedycznie.

Dzień dobry, panie Doktorze chciałabym zapytać, czy jeśli podczas pływania (żabką) odczuwam drobne strzykanie prawego kolana, ale nie czuję bólu, to czy powinnam to jakoś zbadać? Może to być oznaką czegoś niebezpiecznego?

dr Daniel Kopko: Witam, strzykanie najczęściej nie jest objawem niepokojącym. Może wynikać z konfliktu fałdu przyśrodkowego błony maziowej (anatomiczna struktura) lub/i łąkotek. Jeżeli stan kolanowy nie puchnie i nie boli to nie panikujemy. Jednak warto na jakimś etapie wykonać badanie ortopedyczne/diagnostyczne, aby sprawdzić czy nie ma cech uszkodzenia struktur stawu.

Panie doktorze, właśnie odebrałam zdjęcia rtg wraz z opisami, w rtg kręgosłupa szyjnego „nieprawidłowa krzywizna kr. szyjnego-kyfosa”, w rtg kręgosłupa piersiowego boczne lewostronne skrzywienie w przejściu kr. piersiowo-lędźwiowego, drobne zmiany zwyrodnieniowo-wytrowcz na krawędziach trzonów, drobne guzki schmorla, obniżenie krążków miedzykręgowych pomiędzy górnymi i środkowymi trzonami, w rtg kręgosłupa lędźwiowego boczne prawostronne skrzywienie, niewielkie uwypuklenie blaszek granicznych w obręb trzonów, guzki schmorla, dyskopatia na wys. l5s1 oraz l1-l2, powiem szczerze ze jestem przerażona! co robić?

dr Daniel Kopko: Witam. Warto byłoby spotkać się z ortopedą i poddać się badaniu. Następnie ewentualnie wykonać badania dodatkowe, takie jak rezonans magnetyczny. Co Pani dolega? (dlaczego wykonała Pani RTG), stopień aktywności fizycznej oraz wiek (wiem, że kobiet się o to nie powinno pytać, ale muszę :))

Witam serdecznie czy artroskopia jest bolesnym zabiegiem?

dr Daniel Kopko: Artroskopia wykonywana jest w znieczuleniu i sam zabieg powinien być bezbolesny. Niestety czasami po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe, z którymi można skutecznie walczyć lekami przeciwbólowymi na oddziale.

Witam, czy po rekonstrukcji ACL i zszyciu łąkotki są jakiekolwiek ograniczenia w uprawianiu sportów w przyszłości? (oczywiście po przebytej rehabilitacji)

dr Daniel Kopko: Witam. Jest to zależne od okresu po operacji oraz wyniku badania klinicznego i badań dodatkowych. Jeżeli w badaniu staw jest stabilny, a w rezonansie magnetycznym łąkotka wygojona to po okresie około 1 roku od operacji pozwalamy na pełny powrót do aktywności sportowej.

Witam, czy z Waszego programu Zdrowy Piłkarz może skorzystać osoba po 20 roku życia czy jest on raczej dla dzieci które dopiero zaczynają grać?

Program Zdrowy Piłkarz jest przeznaczony dla piłkarzy w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Zapraszamy!

Witam, czy jest dieta lub suplement na stawy?

dr Daniel Kopko: Nie ma ewidentnych badań potwierdzających wpływ diety bądź suplementów na stopień regeneracji chrząstki w stawach. Jednak zastosowanie preparatów zawierających kwas hialuronowy, glukozaminę, proteoglikany powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych u Pacjentów z uszkodzeniami chrząstki (prawdopodobnie efekt przeciwzapalny).

Witam, 3 dni temu skręciłam kostkę Mam założona szynę gipsowa na 3 tygodnie. Co mogę zrobić aby jak najszybciej noga wyzdrowiała? Czy powinnam zdejmować opatrunek i przykładać zimny okład oraz smarować nogę, czy nic nie robić? Czy powinnam przyjmować jakieś suplementy, żeby więzadła się szybciej zregenerowały? Chciałabym jak najszybciej powrócić do sprawności fizycznej.

dr Daniel Kopko: Należy utrzymać unieruchomienie na okres około 3 tygodni, chłodzić okolicę przez 15 minut, 5-6 razy dziennie przez opatrunek. Nie zdejmujemy opatrunku. Należy wykonać również badanie USG w celu określenia stopnia uszkodzenia struktur więzadłowych stawu skokowego.

2 lata temu doznałam urazu kolana podczas upadku na nartach. W wyniku badań zostało zidentyfikowane pęknięcie kaletki. nie zastosowano żadnych dodatkowych badań, rehabilitacji, czy innych metod leczenia. Niestety do tej pory odczuwam ból lub dyskomfort (uczucie zmęczenia kolana). Co powinnam, co mogę zrobić w tej sytuacji?

dr Daniel Kopko: Pani Marto, należy stwierdzić czy doszło do urazu struktur więzadłowych stawu kolanowego. Kaletka jest strukturą, której uszkodzenie samo w sobie nie jest groźne, ale uszkodzeniu kaletki może również towarzyszyć uszkodzenie więzadeł – a to może być niebezpieczne. Niestety muszę zaprosić Panią na badanie.

Mam 31 lat, dużo spaceruję, ale sportu raczej nie uprawiam, bo nie lubię. Niedawno urodziłam dziecko i po prostu boli mnie kręgosłup, szczególnie na samym dole. Dlatego wykonałam badanie rtg. Czy rehabilitacja pomoże? Czy masaże kręgosłupa są w moim przypadku wskazane?

dr Daniel Kopko: Często po przebytej ciąży Pacjentki zaczynają odczuwać problemy bólowe kręgosłupa. Może to wynikać z przeciążeń bądź też zaostrzenia procesu chorobowego samego kręgosłupa. RTG nie jest badaniem dokładnym, więcej informacji otrzymamy po rezonansie magnetycznym, Rehabilitacja jak najbardziej jest wskazana, masaże również, ale po określeniu rzeczywistego problemu.

Mam jeszcze pytanie o „nastawianie” kręgosłupa przez kręgarza. Mój brat chodzi do takiej osoby i jest zadowolony, nie bolą go plecy. Namawia i mnie, ale ja przyznam się szczerze trochę się boję.

dr Daniel Kopko: Pani Maju, czy boli Panią kręgosłup? Czy są jakieś problemy? Jeżeli tak, należy przed pójściem do terapeuty manualnego wykonać badanie ortopedyczne, czasami rezonans magnetyczny. Po upewnieniu się, że problem istnieje można poddać się takiej terapii.

dr Daniel Kopko: Dziękuję za wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie.