KRĘGOSŁUP W PODRÓŻY

profilaktyka zdrowia

Długa podróż to wyzwanie dla kręgosłupa. Jak go chronić, aby aktywnie cieszyć się wypoczynkiem?  

1. ZRÓB PRZERWĘ W PODRÓŻY I ROZRUSZAJ CIAŁO Wymuszona pozycja statyczna ciała podczas długiej podróży naraża nasz kręgosłup na przeciążenia statyczne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wykorzystać każdą okazję, żeby się poruszać. Co 2–3 godziny jazdy samochodem zrób sobie kilkunastominutową przerwę, aby się poprzeciągać i wykonać kilka wymachów rękami i noga-mi. Jeśli podróżujesz autobusem, pospaceruj podczas postojów,a w czasie jazdy pociągiem prze-chadzaj się po korytarzu. W trakcie lotu co jakiś czas napinaj i rozluźniaj mięśnie, przejdź się do toalety lub po prostu chwilę postój.   

2. WEŹ PLECAK LUB WALIZKĘ NA KÓŁKACH Zamień torbę noszoną w jednej ręce na plecak, który równomiernie rozkłada ciężar na ramiona i plecy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest walizka na kółkach z wysuwanym uchwytem. Można ją łatwo przemieścić bez konieczności dźwigania. Zadbaj o swój kręgosłup również podczas pakowania bagażu. By nie zwiększać jego ciężaru, za-bierz najpotrzebniejsze rzeczy. Rozłóż je równomiernie– w plecaku najcięższe rzeczy włóż na dno i do środka osi pleców, a lżejsze na górę. Podnosząc bagaż, najpierw przykucnij, nie schylaj się na wyprostowanych nogach! Bagaż chwyć obiema rękami i trzymając blisko siebie, powoli unieś, prostując nogi. Plecy cały czas muszą być wyprostowane.  

3. ZADBAJ O KOMFORT JAZDY Weź ze sobą w podróż poduszkę na szyję (zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni szyjnego odcinka kręgosłupa i mięśni potylicznych) oraz poduszkę lędźwiową (wymusza prawidłowe ustawienie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego). Dostęp-ne są też specjalne nakładki na fotel samochodowy, które podpierają kręgosłup na całej długości i amortyzują wstrząsy. Pamiętaj również o ergonomicznym ustawieniu fotela w samochodzie – według badań oparcie powinno być odchylone o 120 stopni w stosunku do siedziska (nie należy siedzieć całkiem prosto). Taka pozycja najmniej obciąża narząd ruchu.   P R Z Y D A T N E A K C E S O R I A   PODUSZKA PODRÓŻNA NA SZYJĘ zapewnia odpowiednie podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa, zmniejszając napięcie mięśni szyi i karku. Dzięki regulowanemu zapięciu może być też używana jako poduszka lędźwiowa.   PODKŁADKA NA SIEDZISKO zmniejsza ucisk na naczynia żylne, dzięki czemu zapobiega obrzękom i drętwieniu nóg podczas długiej podróży. Wypełniona jest powietrzem, ma anatomiczny kształt.   PODUSZKA LĘDŹWIOWA do samochodu zapobiega garbieniu się i bólom pleców. Jest mocowana pionowo do fotela samochodowego, dzięki czemu można ją stosować w autach z bocznymi poduszkami.