Zdrowy sen. Jak spać, by ulżyć kręgosłupowi?

Noc to czas przeznaczony na wypoczynek po ciężkim dniu. Podpowiadamy, jak przygotować się do snu, abyśmy rano wstali zregenerowani i nie odczuwali dokuczliwego bólu pleców.

Czy wiesz, że wiele problemów z kręgosłupem ma swoje źródło lub nasila się w łóżku? Jednym z powodów jest spanie w nieodpowiedniej pozycji w czasie nocnego wypoczynku. Może prowadzić do długotrwałego bólu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nocą kręgosłup utrzymany był w neutralnej, naturalnie wygiętej pozycji.

W jakiej pozycji śpisz?

Najgorsza pozycją do snu jest spanie na brzuchu ze skręconą głową na jeden bok. Nie sprzyja ona odpowiedniemu dotlenieniu organizmu. Śpiąc w takiej pozycji na pewno obudzisz się niewyspany i słabo zregenerowany. Ważne! Jest ona szczególnie niekorzystna dla osób starszych, bo może dojść do przymykania tętnicy kręgowej, a to mogłoby doprowadzić nawet do utraty przytomności.

Złą pozycją jest też spanie na boku z włożoną ręką pod głowę. Śpiąc w taki sposób obciążasz splot ramienny, który kontroluje obręcz barkową. Śpiąc tak będziesz odczuwać drętwienie i mrowienie ręki, ponieważ w tej okolicy przebiega dużo wrażliwych struktur, takich jak naczynia krwionośne i nerwy.

Wiele osób śpi na boku, z jedną nogą zgiętą, a drugą wyprostowaną

To jedna z lepszych pozycji. Dobrze byłoby, aby zgięta noga została podparta poduszką. Jeśli nie będzie wsparcia, dojdzie do rotowania i opadania miednicy. Odczują to szczególnie osoby starsze, które borykają się już ze zmianami zwyrodnieniowymi i bólami kręgosłupa – mówi Edyta Cybula, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center.

 

Materac nie za twardy i nie za miękki

Nadal króluje stereotyp, że najlepszy dla kręgosłupa jest twardy materac.

Nic bardziej mylnego! Jeśli będziemy spać na twardym, jak deska materacu, nasze naturalne krzywizny pozbawione będą punktu podparcia. Odcinek lędźwiowy na twardym materacu dosłownie będzie wisiał nad nim. A gdy będziemy spać na takim podłożu na boku, to wystające elementy kostne, takie jak ramię czy biodro, będą odciskały się na „desce”. Z drugiej strony materac nie powinien być też za miękki, gdyż wtedy będzie zapadała się miednica, a to poskutkuje dolegliwościami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – mówi fizjoteraputka.

Wybierzmy zatem materac o średniej twardości, który będzie dopasowywał się do kształtu naszego ciała i będzie uginał się pod jego ciężarem o 3 cm.

Dobry materac to inwestycja w zdrowie. Nie powinniśmy na nim oszczędzać. Dlatego przed zakupem najlepiej go wypróbować i „przymierzyć”. Dobrze byłoby poleżeć na nim przez dobrych kilka minut i sprawdzić czy miednica nie zapada się na materacu – tłumaczy Edyta Cybula.

 

Jaki rodzaj materaca będzie najlepszy?

Edyta Cybula zaleca materace mieszane, wykonane ze sprężyn połączonych z włóknem kokosowym lub z pianką lateksową. Materac nie może mieć tzw. gór i dolin. Tymczasem wiele osób decyduje się na wybór materaca wykonanego wyłącznie z pianki. Nie jest to higieniczne rozwiązanie, bo śpiąc na nim będziemy bardziej się pocić. Poza tym ulegnie szybszemu odkształceniu. Fizjoterapeutka zwraca też uwagę, że co kwartał powinniśmy przewracać materac o 180 stopni. Tymczasem większość osób tego nie robi i śpi wyłącznie na jego jednej części. Należy też pamiętać o regularnym odkurzaniu materaca i o praniu jego pokrowca.

Poduszki z pierza odchodzą do lamusa

Ma być miękka i wygodna. To podstawowe kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze poduszki. Tymczasem poduszka powinna być ergonomiczna, podpierająca szyjny odcinek kręgosłupa. Najlepiej, jeśli będzie wykonana z redukującej napięcie pianki termoplastycznej dostosowującej się do ciała. Szyja ma być podparta w takim stopniu, aby poprawnie odciążyć kręgi szyjne oraz rozluźnić mięśnie wokół karku i ramion.

A co, jeśli śpimy na boku lub brzuchu?

Jeśli śpimy na brzuchu, dobrze byłoby spać w ogóle bez poduszki albo ewentualnie na jednocentymetrowej wysokości. Jeśli natomiast śpimy na boku, optymalna będzie poduszka profilowana. Taka, która wypełni nam odcinek szyjny (podeprze go) i odpowiednio ułoży. Szyja nie może się wyginać i opadać. Musi mieć stabilne podparcie. Optymalna będzie poduszka wykonana z pianki termoplastycznej, która dopasuje się do naszych naturalnych kształtów i krzywizn. Zwróćmy uwagę, żeby nie była za twarda, bo będzie powodować ból głowy – dodaje Edyta Cybula z Carolina Medical Center.

Sztuka zdrowego wstawania

Zaraz po przebudzeniu, nie wstawaj gwałtownie. To niekorzystne zwłaszcza dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie, warto jest wprowadzić nowy nawyk, zwany rytuałem powolnego wstawania. Po przebudzeniu porozciągaj się, tak jak kot. W ten sposób przygotujesz ciało i mięśnie do pracy oraz „dobodźcujesz” stawy. Gdy już poprzeciągasz się przez kilka minut w łóżku, powoli przewróć się na bok, podeprzyj się rękami, równocześnie stawiając nogi na podłodze.

 

10 zasad zdrowego snu

  1. Zawsze zasypiaj w pokoju wietrzonym, nie może być w nim duszno. Optymalny zakres temperatury to 17-19 stopni Celsjusza.
  2. Śpij w pościeli wykonanej z oddychającego materiału (najzdrowsza będzie bawełna lub flanela). Sztuczne tkaniny zwiększają potliwość, a co za tym idzie zmniejszają komfort snu.
  3. Wymień „ulubioną” starą poduszkę z pierzem na ortopedyczno-korekcyjną, zwaną ergonomiczną.
  4. Zainwestuj w dobry materac o średniej twardości. Dobry materac to taki, który nie ma wgnieceń i nierówności. Powinien dostosowywać się do kształtu Twojego ciała, a nie odwrotnie!
  5. Staraj się kłaść spać o stałej porze. Najlepiej jest zasypiać między godziną 22 a 23-ą. Wtedy poziom melatoniny jest najwyższy.
  6. Unikaj chodzenia spać bezpośrednio po aktywności fizycznej. Po intensywnym treningu organizm jest pobudzony i trudno jest się wyciszyć.
  7. Nie wstawaj raptownie zaraz po przebudzeniu. Najpierw poprzeciągaj się, tak jak kot. Potem połóż się na boku i zegnij nogi. Następnie podpierając się rękoma, jednocześnie opuść nogi na podłogę.
  8. Pielęgnuj rytuały, które pomagają Ci się wyciszyć przed snem. Relaksująca muzyka i lektura będą lepsze niż oglądanie telewizji lub wpatrywanie się w ekran smartfona.
  9. Nie objadaj się przed snem. Posiłek lub wysokoenergetyczny napój pobudzi mózg, a tym samym zaburzy wyciszenie i regenerację.
  10. Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie sypialni i wyeliminuj źródło hałasu.