Zimowe urazy

Zimą nietrudno o uraz czy kontuzje, dlatego zebraliśmy najczęstsze pytania zadawane przez naszych pacjentów lub wyszukiwane przez użytkowników w internecie. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami, których udzielili rezydenci ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center – lek. Marta Sprawka, lek. Jakub Sobczyk oraz lek. Adrian Rejniak. Zapraszamy do lektury!

Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki

Lek. Jakub Sobczyk: Uraz skrętny stawu skokowego objawia się dolegliwościami bólowymi, narastającym obrzękiem oraz pojawieniem się podskórnego krwiaka po pewnym czasie. W większości przypadków uraz taki powinien być skonsultowany z ortopedą na ostrym dyżurze, jednak zanim tam dotrzemy, możemy samodzielnie złagodzić narastające dolegliwości. I tu świetnie sprawdzi się uniwersalny protokół R-I-C-E, który jest zbiorem prostych wskazówek, jak postępować po ostrym urazie.

 • R – rest (odpoczynek) – po urazie skrętnym nasz organizm potrzebuje czasu i spokoju, aby prawidłowo się zregenerować. Powinniśmy odciążyć urażony staw, najlepiej stosując dwie kule łokciowe.
 • I – ice (lód) – zimne okłady bezpośrednio po urazie pozwalają znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zaleca się regularne 10/15-minutowe okłady powtarzane co kilka godzin. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, gdyż grozi to odmrożeniem. By tego uniknąć, wystarczy użyć ściereczki lub ręcznika.
 • C – compression (kompresja) – wczesne uciśnięcie urażonych tkanek pozwala zmniejszyć narastający obrzęk. Staw skokowy można owinąć bandażem elastycznym.
 • E – elevation (elewacja) – w każdej możliwej chwili urażona kończyna powinna znajdować się powyżej poziomu serca. Znacząco zmniejsza to obrzęk. Można do tego celu użyć drugiego krzesła lub poduszek, gdy odpoczywamy w pozycji leżącej.

Jeżeli po zastosowaniu powyższych czynności dolegliwości bólowe nadal się utrzymują, staw puchnie i nie jest możliwe obciążanie kończyny, powinniśmy udać się na ostry dyżur celem poszerzenia diagnostyki i odpowiedniego zaopatrzenia urazu.

Czym różni się skręcenie od zwichnięcia stawu skokowego?

Lek. Jakub Sobczyk: Wielu pacjentów doznając urazu stawu skokowego, wymiennie stosuje te dwie nazwy. Jednak różnica między nimi jest diametralna i nawet osoba niemedyczna na pierwszy rzut oka zauważy różnicę.

Uraz skrętny to przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu, jaki jest możliwy w danym stawie. Doprowadza to do uszkodzeń struktur stabilizujących staw, w tym więzadeł. W zależności od rozległości tych uszkodzeń wyróżniamy kilka stopni skręceń:

 • skręcenie I stopnia – jest to niewielkie naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. Pojawiają się nieznaczne dolegliwości bólowe bez zaznaczonego obrzęku stawu. Pacjent jest w stanie stanąć na kończynie i przejść kilka kroków bez większego bólu.
 • skręcenie II stopnia – powoduje częściowe uszkodzenie więzadeł stawu. Dolegliwości bólowe są znacznie większe, pojawia się obrzęk, a po czasie krwiak podskórny.
 • skręcenie III stopnia – to całkowite przerwanie ciągłości więzadeł stabilizujących staw. Pacjent nie jest w stanie obciążyć kończyny, dolegliwości bólowe są znacznie nasilone, a staw bardzo mocno puchnie.

Zwichnięcie stawu to z definicji utrata kontaktu powierzchni stawowych. W przypadku stawu skokowego – kość skokowa traci kontakt z powierzchnią stawową kości piszczelowej. Potocznie można powiedzieć, że kości „wyskakują ze stawu” i pozostają w tej pozycji do czasu nastawienia. Jest to bardzo poważny uraz charakteryzujący się deformacją stawu, masywnym obrzękiem i uniemożliwieniem ruchów urażonej kończyny. Zwichnięcie jest dla pacjenta bardzo niebezpiecznym stanem i powinno być jak najszybciej skonsultowane z ortopedą na ostrym dyżurze.

Co przyspieszy zrost kości po złamaniu?

lek. Marta Sprawka: Istnieje kilka sposobów. Po pierwsze nie opóźniamy jego zrostu! Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy w naszej diecie obecne będą niedobory np. witaminy D lub wapnia. Inną bardzo istotną rzeczą upośledzającą gojenie się kości jest palenie papierosów.

Jeżeli jesteśmy pewni, że nasza dieta oraz styl życia są wzorowe w dalszym ciągu, mamy kilka asów w rękawie, które mogą przyspieszyć gojenie się złamań. Jednym z nich są płytkopochodne czynniki wzrostu (PRP, czyli platelet-rich plasma). PRP otrzymujemy po odwirowaniu krwi pacjenta – odbywa się to w warunkach gabinetu lekarskiego. Wysokie stężenie czynników wzrostu w takim koncentracie zapewnia szybszą przebudowę tkanki kostnej na wielu płaszczyznach np. dzięki bardziej intensywnej inicjacji angiogenezy (czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych) czy większej stymulacji komórek kości otworzenia.

Kolejnym asem jest urządzenie, który generuje ultradźwięki, przez co stymuluje osteoklasty oraz osteoblasty (komórki odpowiedzialne za tworzenie tkanki kostnej) do większej intensywności działania a przebudowa tkanki kostnej i wygojenie złamania zachodzi znacznie szybciej.

Dlaczego złamanie czasami się nie zrasta?

Lek. Marta Sprawka: Złamanie to przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Podstawą dobrego gojenia się złamania jest jego dobre nastawienie. W niektórych przypadkach, aby poprawnie nastawić złamanie, potrzebna jest operacja, w trakcie której unieruchamiania się złamanie za pomocą, np. płyty. Niestabilne złamania goją się źle, a czasem nie goją się wcale, doprowadzając do wytworzenia stawu rzekomego. Tak więc głównym czynnikiem tego, czy złamanie się zrasta, jest nastawienie jego odłamów względem siebie i stabilność całej „konstrukcji”.

Drugim ważnym elementem jest prawidłowe ukrwienie i tym samym utlenienie tkanek. Jest to zależne od miejsca złamania. Część z nich zrasta się znakomicie (np. dalszy koniec kości promieniowej), natomiast przy innych lokalizacjach napotykamy problemy (np. złamanie szyjki kości udowej).

Gojenie się złamania może być w dużym stopniu opóźnione przez palenie papierosów – nikotyna ma dewastujący wpływ na ten proces zrostu – przy każdym wdechu dymu papierosowego, do miejsca złamania zamiast tlenu dostają się substancje trujące, zabijające nowo tworzące się komórki. U palaczy częściej mamy do czynienia z brakiem zrostu kostnego po złamaniu.

Ważnym elementem jest zdrowa i zbilansowana dieta. Aby zrost kostny postępował, niezbędny jest prawidłowy poziom białka w naszym organizmie, ale również witaminy D, wapnia, cynku, magnezu czy takich mikroskładników, jak mangan. Należy też zadbać o prawidłowe uregulowanie chorób przewlekłych (np. cukrzycy).

Pierwsza pomoc przy złamaniu ręki

Lek. Adrian Rejniak:

 1. Zatrzymaj krwawienie, jeśli występuje – uciśnij miejsce krwawienia przy użyciu jałowego gazika lub czystej szmatki.
 2. Unieruchom złamaną rękę – można to zrobić wykonując temblak przy użyciu chusty trójkątnej lub elementu ubrania, np. szalika. Nie podejmuj prób nastawiania złamania!
 3. Chłódź miejsce złamania – przyłóż kompresy żelowe lub kostki lodu w woreczku w celu zmniejszenia obrzęku i zredukowania bólu. W celu uniknięcia odmrożeń nie należy przykładać kompresów bezpośrednio na skórę, ale owinąć je w materiał.
 4. Monitoruj stan pacjenta – jeżeli osoba czuje się słabo, oddycha płytko i szybko, należy położyć ją na plecach i unieść nogi.
 5. Wezwij pomoc medyczną lub jeśli to możliwe przetransportuj osobę na Ostry Dyżur Ortopedyczny w celu oceny urazu, wykonania specjalistycznych badań obrazowych i skorzystania z pomocy lekarskiej.