Żywienie ludzi aktywnych - konferencja Komisji Medycznej PKOl

6 października 2013

 

4 i 5 października br. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się konferencja naukowa  „Żywienie Ludzi Aktywnych 2013”.  Uczestnicy spotkania skupili się na prawidłowej diecie i aktywności fizycznej, jako efektywnych nawykach korzystnie wpływających na stan zdrowia człowieka.

Organizatorem konferencji była Komisja Medyczna Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do współpracy merytorycznej Komisja zaprosiła klinikę ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center. Dr Urszula Zdanowicz przedstawiła punkt widzenia lekarza na problem triady sportsmenek.Dr Mateusz Janik mówił o wpływie kwasu moczowego na kontuzje w sporcie.

W konferencji wzięli udział specjaliści nauk medycznych, nauk o kulturze fizycznej, promocji zdrowia, trenerzy i nauczyciele, Była to znakomita okazja do podsumowania współczesnej wiedzy na temat roli poszczególnych składników pokarmowych w diecie osób aktywnych.

Około 250 uczestników konferencji skorzystało z możliwości sprawdzenia stężenia kwasu moczowego we krwi. Na stanowisku Carolina Medical Center zadbali o to lekarze i pielęgniarki z klinikiHiperurykemia, a więc podwyższone stężenie kwasu moczowego, jest istotną, zwykle nieuświadomioną przyczyną dolegliwości ortopedycznych. Kluczowy wpływ na poziom kwasu moczowego ma stosowana dieta. Specjaliści Carolina Medical Center oraz działającego w klinice Centrum Medycyny Żywienia podpowiadali, czy i jak należy zmodyfikować swoją dietę.