Audiologia

Gorzej słyszysz? Masz szumy uszne, uczucie stałego lub nawracającego zatkania ucha?
Cierpisz z powodu nadwrażliwości na dźwięki? Pracujesz w hałasie?

Nie męcz się dłużej i umów wizytę do audiologa w Szpitalu Optimum 22 25 00 502.

Czym zajmuje się audiolog?

Audiologia i foniatria to część specjalności, jaką jest otolaryngologia. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu jest audiolog. Narząd słuchu w szerokim pojęciu składa się z trzech części:

  1. ucha jako narządu odbierającego informacje akustyczne i kodującego je w odpowiednie impulsy nerwowe;
  2. drogi słuchowej przenoszącej te zakodowane informacje;
  3. ośrodkowego układu nerwowego, który zakodowane informacje odpowiednio opracowuje i przekazuje do naszej świadomości.

Zaburzenia mogą dotyczyć każdego z tych trzech elementów. Prawidłowe określenie lokalizacji schorzenia pozwala na wdrożenie prawidłowej metody leczenia. Ze względu na złożoną budowę narządu słuchu w trakcie diagnostyki jego zaburzeń najczęściej niezbędne jest wykonanie jednego lub kilku z badań dodatkowych takich, jak: audiometria impedancyjna, audiometria tonalna, otoemisja akustyczna, czy też słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu (tzw. ABR).

Badania słuchu - rodzaje

Możemy wyróżnić kilka badań słuchu, które dobierane są w zależności od wieku pacjenta oraz objawów utraty słuchu. Są to m.in.:

  • Audiometria tonalna: badanie wykonuje się w kabinie dźwiękoszczelnej, w słuchawkach dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, oddzielnie dla ucha prawego i lewego. Do ucha podawane są dźwięki o określonej częstotliwości i natężeniu. Pacjent, przyciskając guzik, sygnalizuje, że usłyszał dany dźwięk.
  • Audiometria impedancyjna: polega na wprowadzeniu do ucha badanego sondy, zakończonej dobraną do wielkości ucha gumową nasadką. Sonda wprowadzana jest mniej więcej na głębokość ok. 3–5 mm do przewodu słuchowego. Badanie wymaga małej ruchliwości i ciszy podczas wykonywania pomiaru.
  • Otoemisja akustyczna: badanie polega na umieszczeniu w przewodzie słuchowym zewnętrznym sondy pomiarowej. Składa się ona
    z niewielkiego głośnika emitującego dźwięki i bardzo czułego mikrofonu rejestrującego otoemisję. Badanie wymaga małej ruchliwości i ciszy podczas wykonywania pomiaru.
  • Audiometria słowna/mowy: badanie wykonuje się w kabinie dźwiękoszczelnej, w słuchawkach dla przewodnictwa powietrznego, oddzielnie dla ucha prawego i lewego. Do ucha badanego podawane są wyrazy na różnych poziomach natężenia dźwięku. Zadaniem pacjenta jest powtarzanie usłyszanych słów zaraz po ich podaniu.
  • Test drożności trąbek słuchowych: polega na wprowadzeniu do ucha badanego sondy, zakończonej dobraną do wielkości ucha gumową nasadką. Wykonuje się wstępny pomiar ciśnienia w uchu. Następnie pacjent, przy jednoczesnym zatkaniu nosa, przełyka ślinę. Ponownie mierzy się ciśnienie w uchu. Pacjent wykonuje wydech z jednoczesnym zamknięciem ust i zatkaniem nosa. Następuje kolejny (trzeci) pomiar ciśnienia w uchu.

Kiedy należy udać się na konsultację do audiologa?

Z konsultacji lekarza audiologa powinieneś skorzystać, gdy:

  • masz zatkane uszy lub dokuczają Ci szumy uszne
  • czujesz, że tracisz równowagę (zaburzenia równowagi)
  • pogorszył Ci się słuch
  • cierpisz na nadwrażliwość słuchową
  • Twoje dziecko ma problemy z mówieniem lub nie wykazuje reakcji na wołanie rodzica

Trzy powody, dla których warto nam zaufać

Kompleksowe leczenie laryngologiczne

Proces leczenia dobierany jest dla każdego Pacjenta indywidualnie. Oferujemy: konsultacje u foniatry i/lub audiologa oraz pełną diagnostykę. Niesiemy pomoc zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Diagnostyka zaburzeń głosu, słuchu i mowy

Wykonujemy pełen zakres badań słuchu, tj. próby stroikowe, audiometrię impedancyjną oraz badanie otoemisji, a także badania głosu, np. wideolaryngostroboskopię (VLS). Oferujemy diagnostykę zaburzeń połykania.

Doświadczeni specjaliści

Szpital Optimum to zespół kilkudziesięciu otolaryngologów, audiologów i foniatrów, stale podnoszących swoje kwalifikacje. Zapewniamy dużą dostępność terminów konsultacji i badań.

 

Poznaj naszych specjalistów

Audiolodzy w Szpitalu Optimum

Zobacz terminy wizyt
Dr n. med. Dana Pavlovschi
Dr n. med. Dana Pavlovschi

Specjalista audiologii i foniatrii

lek. Sylwia Baczyńska-Świerczyńska
lek. Sylwia Baczyńska-Świerczyńska

Otolaryngolog, Audiolog, Foniatra

Dr n. med. Barbara Jamróz
Dr n. med. Barbara Jamróz

Otolaryngolog, Audiolog, Foniatra

Dr n. med. Ewa Kazanecka
Dr n. med. Ewa Kazanecka

Otolaryngolog, Audiolog, Foniatra