Całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego (hip replacing)
UMÓW WIZYTĘ
W Carolina Medical Center zajmujemy się leczeniem stawu biodrowego. Wykonujemy artroskopię biodra oraz najmniej inwazyjną z metod kapoplastykę stawu metodą BHR.

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

CAŁKOWITA ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BIODROWEGO
(HIP REPLACING)

Typowa całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Jej celem jest usunięcie dwóch zniszczonych elementów stawu biodrowego – panewki stawowej i głowy kości udowej – oraz ich wymiana na gładkie implanty, tworzące łącznie protezę. Po odcięciu oraz usunięciu głowy i szyjki kości udowej rozwierca się jamę szpikową, a następnie wkłada do niej trzpień endoprotezy. Do miednicy implantuje się panewkę.

U młodych, aktywnych osób, kwalifikujących się do endoprotezoplastyki stawu biodrowego, standardowa proteza ulegnie z dużym prawdopodobieństwem zużyciu i zajdzie konieczność jej wymiany. Następna (rewizyjna) endoproteza jest o wiele trudniejsza do wszczepienia i ma krótszy przewidywany okres przetrwania w porównaniu z endoprotezą pierwotną.

Endoproteza wymusza ograniczenie aktywności, np. sportowej lub pracy fizycznej z powodu ryzyka zwichnięcia sięgającego 4,5% przypadków.

RODZAJE ENDOPROTEZOPLASTYKI

RODZAJ ZABIEGU OPIS ZABIEGU
Endoprotezoplastyka
całkowita
Usunięcie panewki stawowej, głowy i szyjki kości udowej. Rozwiercenie jamy szpikowej(replacing – wymiana całkowita).
Endoprotezoplastyka częściowa Usunięcie głowy kości udowej.
Kapoplastyka całkowita metodą BHR Usunięcie jedynie powierzchni stawowych i tkanek podchrzęstnych (resurfacing – wymiana powierzchni).
CMC_Zdjęcia RTG_endoprotezoplastyka stawu

URAZY BIODRA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

ENDOPROTEZOPLASTYKA SZYTA NA MIARĘ

Protezy sa indywidualne, uwzględniają budwę kości.Od początku powstania celem Carolina Medical Center było podążanie za najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ortopedii. Kiedy na świecie pojawiają się nowe metody, my staramy się jako pierwsi wprowadzać je na polski rynek. Tak jest także w przypadku nowości w endoprotezoplastyce biodra.

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy innowacyjne protezy stawu biodrowego typu „custom made” firmy Symbios, czyli implanty dopasowane do konkretnego pacjenta. Implanty o odpowiedniej wielkości i określonym kształcie produkowane są na podstawie badań tomografii komputerowej i z wykorzystaniem technologii 3D.

Dzięki tej indywidualnej protezie nasi lekarze nie muszą ograniczać się do implantów produkowanych fabrycznie – każdemu pacjentowi mogą dopasować implant najbardziej pasujący do jego budowy anatomicznej.

Zobacz, jak wygląda proces produkcyjny indywidualnego implantu biodra.

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY