Biodro

Zaufali nam

Biodro jest najbardziej ruchomym stawem kończyny dolnej, poruszającym się w wielu różnych płaszczyznach przechodzących przez środek stawu. Teoretycznie staw ten posiada nieskończoną liczbę osi. W powiązaniu z bardzo rozbudowanym i skomplikowanym aparatem mięśniowym umożliwia nam wykonywanie precyzyjnych i płynnych ruchów lokomocyjnych.

W Carolina Medical Center zapewniamy osobom z dolegliwościami bólowymi stawu biodrowego, kompleksowe leczenie najnowocześniejszymi dostępnymi na świecie metodami. Zapewniamy specjalistyczne konsultacje ortopedyczne, badania diagnostyczne, w tym badanie MRI z kontrastem dostawowym oraz innowacyjne procedury operacyjne, m.in. artroskopię biodra czy kapoplastykę stawu biodrowego metodą BHR.

Biodro – najczęstsze schorzenia

Ograniczenie funkcji stawu biodrowego i towarzyszące temu dolegliwości bólowe mogą być wynikiem różnych schorzeń lub urazów. Najczęstszym schorzeniem są zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego, które wynikają ze zużycia i uszkodzenia chrząstki głowy kości udowej i panewki stawowej. Dotyka ona najczęściej pacjentów po 50 r.ż., ale może pojawić się w każdym wieku, szczególnie gdy staw ulegnie uszkodzeniu.

Biodro – diagnostyka

Proces diagnostyczny zaczyna się od badania lekarskiego. Następnie wykonuje się badania obrazowe. Podstawowym z nich jest rentgen, który ocenia struktury kostne. Zdjęcie wykonuje się zazwyczaj w pozycji „żabiej”. Kolejnym badaniem jest USG, dzięki któremu można wykryć obecność wysięku w stawie. Dodatkowymi badaniami, przy diagnostyce stawu biodrowego, są także badania płynu stawowego, w przypadku podejrzenia choroby stawów oraz badanie krwi w celu wykluczenia infekcyjnego lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeżeli ortopeda podejrzewa martwicę, której nie potwierdziły badania radiologiczne, może zlecić scyntygrafię kości i rezonans magnetyczny.

Biodro – metody leczenia

Pierwszym objawem, jaki towarzyszy schorzeniom (np. chorobom zwyrodnieniowym), urazom i stanom zapalnym stawu biodrowego, jest ból, często promieniujący do kończyn dolnych. Dobór metody leczenia stawu biodrowego zależy od stopnia zaawansowania schorzenia lub doznanego urazu. O procesie leczenia decyduje ogólny stan zdrowia, wiek pacjenta, ograniczenia życia codziennego spowodowane chorobą, a także reakcja chorego na ból.

Leczenie zaczyna się od zastosowania metod zachowawczych (leki, rehabilitacja itp.). Jeśli jednak okażą się one nieskuteczne lub od samego początku wiadomo, że nie rokują powodzeniem, należy przeprowadzić zabieg operacyjny.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Jest to pierwsza z metod leczenia schorzeń stawu biodrowego. Farmakoterapia stosowana jest w przypadku bólu, który wystąpił wskutek urazu (np. stłuczenia) lub kontuzji. Znajduje również zastosowanie w chorobach zwyrodnieniowych stawu i degeneracji chrząstki stawowej.

Leczenie farmakologiczne to:

 • leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) podane doustnie lub poprzez iniekcję do stawu,
 • maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
 • kwas hialuronowy, który zmniejsza tarcie pomiędzy powierzchniami stawowymi. Seria zastrzyków z kwasem działa do kilku miesięcy.

MEDYCYNA REGENERACYJNA

Jedną z nowoczesnych metod zachowawczych leczenia biodra jest podanie osocza bogatopłytkowego z czynnikami wzrostu. Jest to seria zastrzyków, która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo przez kilka miesięcy. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do regeneracji chrząstki stawowej.

Przy zmianach zwyrodnieniowych ze stanem zapalnym czy wysiękami, stosuje się terapię Orthokine lub N-Stride. Podobnie, jak przy czynnikach wzrostu, koncentrat osocza uzyskiwany jest z krwi żylnej pacjenta.

W Carolina Medical Center stosujemy również terapię komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z tkanki tłuszczowej pacjenta na drodze liposukcji.

LECZENIE OPERACYJNE

W Carolina Medical Center stosujemy pełen wachlarz zabiegów operacyjnych stawu biodrowego. Wykonujemy artroskopię biodra ” to małoinwazyjna metoda, stosowana zwłaszcza u osób poniżej 50. roku życia i aktywnych fizycznie. Wykonujemy także endoprotezoplastykę stawu biodrowego z użyciem spersonalizowanych implantów oraz kapoplastykę biodra metodą BHR, oszczędzającą kość.

W Carolina Medical Center wszczepiamy jedynie implanty bioder wyprodukowane w Unii i USA.

dr n. med. Jacek Laskowski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Jestem specjalistą od urazów stawu biodrowego, łokciowego oraz skokowego. Jako pierwszy w Polsce wykonałem operację kapoplastyki całkowitej stawu biodrowego sposobem BHR.

Metody leczenia: BIODRO

 1. Uwolnienie pasma biodrowo-piszczelowego (biodro strzelające) artroskopowo / na otwarto
 2. Rekonstrukcja przyczepu mięśni pośladkowych artroskopowo / na otwarto
 3. Plastyka miękkiej pachwiny sportowej, mięśni brzucha, uwolnienie nerwu
 4. Rekonstrukcja przyczepu – CITO / zastarzałe (mięśni zginacze, przywodziciel, pośladkowe, QF)
 5. Zwichnięcie stawu biodrowego – leczenie na otwarto
 6. Złuszczenie głowy kości udowej – stabilizacja przezskórna śrubami
 7. Złamanie podgłowowe/przezkrętarzowe kości udowej – stabilizacja śrobami, DHS, śródszpikowa
 8. Złamanie w obrębie miednicy
 9. Złamanie zmęczeniowe w obrębie miednicy – rewitalizacja
 10. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – całkowita / połowicza, sposobem Custom HIP, SPS
 11. Kapoplastyka biodra metodą BHR
 12. Rewizja stawu biodrowego – po kapoplastyce, połowicza, całkowita
 13. Artroskopia stawu biodrowego FAI
 14. Zespolenie złamania kolca biodrowego przedniego dolnego/górnego
 15. Endoskopowe uwolnienie nerwu kulszowego
 16. Rewizja, inspekcja stawu biodrowego
 17. Nawiercenie głowy kości udowej pod RTG
 18. Zespolenie złamania okołoprotezowego stawu biodrowego – kość udowa
 19. Staw rzekomy miednicy – zespolenie miednicy

Zaufali nam

Opinia pacjenta

Sławomir Pawłowski
11.10.2019
"Panie doktorze bardzo dziękuję za przywrócenie mi zdrowia."