Zaburzenia połykania (dysfagia) to utrudnione przechodzenie pokarmów z jamy ustnej do żołądka.
Zaburzenia połykania (dysfagia) to utrudnione przechodzenie pokarmów z jamy ustnej do żołądka.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje dysfagii według przyczyny powstania:
U małych dzieci dysfagia wynika z cofania się niedawno spożytego pokarmu, czyli regurgitacji niemowlęcej. Przyczyną tego zjawiska jest słabo rozwinięty układ pokarmowy dziecka.
W przypadku wystąpienia zaburzeń w połykaniu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub internisty, który po rozmowie z pacjentem wystawi skierowanie do specjalisty, przeważnie gastroenterologa.
Specjalista po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu fizykalnym, które może rozszerzyć o badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych oceni stan jamy nosowo-gardłowej i przełyku.
W przypadku wykrycia zaburzeń może wykonać jeszcze pH-metrię przełyku (pomiar kwasowości), RTG przełyku z kontrastem i manometrię przełyku.
Ze względu na różne przyczyny występowania dysfagii nie ma jednej konkretnej metody leczenia. Terapia polega głównie na leczeniu objawowym oraz przyczynowym zaburzeń połykania.
Leczenie dysfagii w Szpitalu Optimum w Warszawie polega na ocenie endoskopowej gardła i przełyku oraz jest wykonywana przez dr n. med. Barbarę Jamróz, która zdobyła wiedzę z zakresu endoskopowej oceny zaburzeń połykania (FEES) pod patronatem European Society for Swallowing Disorders. Dodatkowo pacjentom z zaburzeniami połykania proponujemy rehabilitację.
Warszawa (Mokotów)
+48 22 35 58 200Warszawa (Żoliborz)
+48 22 25 00 500