Foniatria

Dokucza Ci chrypka? Twój głos jest zmieniony lub szybko się męczysz? Pracujesz zawodowo głosem? Twoje dziecko ma wadę wymowy?

Nie zwlekaj i umów wizytę do foniatry w Szpitalu Optimum 22 25 00 501.

Czym zajmuje się foniatria?

Foniatria jest dziedziną medycyny, zajmującą się procesami wytwarzania dźwięków mowy. Znaczenia prawidłowo funkcjonującego narządu mowy nie można przecenić – jest on podstawowym instrumentem komunikacji międzyludzkiej, a w wielu grupach zawodowych podstawowym narzędziem pracy. Poza zasadniczą funkcją mowy jaką jest przekaz werbalny, olbrzymie znaczenie w komunikacji mają również takie cechy głosu jak: jego wysokość, natężenie i barwa. Poprzez dźwięki wyrażamy emocje, dlatego to jak mówimy i jak brzmi nasz głos tworzy nasz wizerunek.

Zaburzenia głosu i mowy są częstym i ważnym problemem klinicznym. Wady mowy najczęściej dotyczą dzieci, natomiast zaburzenia głosu występują zarówno często w populacji osób dorosłych, jak i dzieci. Przyczyną niedomagania głosu (dysfonii) mogą być zmiany organiczne w obrębie krtani (np. guzki głosowe, polipy, obrzęki, zmiany nowotworowe) oraz zaburzenia czynnościowe, tzn. nieprawidłowo pracujące mięśnie wewnątrz i zewnątrzkrtaniowe.

Nierzadko do dysfonii dochodzi w wyniku nadmiernego wysiłku głosowego u osób nieprawidłowo posługujących się głosem. Bardzo często osoby wykonujące zawody stawiające znaczne wymogi narządowi głosowemu (dziennikarze, prawnicy, sędziowie, tłumacze, nauczyciele, konferansjerzy) nie przechodzą odpowiedniego szkolenia z techniki prawidłowej emisji głosu i dość szybko pojawiają się u nich problemy z głosem, które w istotny sposób mogą ograniczyć ich aktywność zawodową.

W każdym przypadku problemów z głosem i mową konieczna jest konsultacja lekarza foniatry lub audiologa, który w oparciu o specjalistyczne badania (np.videolaryngostroboskopię) prawidłowo zaplanuje i kompleksowo poprowadzi leczenie oraz rehabilitację.

Kiedy należy udać się na konsultację do foniatry?

Z konsultacji foniatrycznej powinieneś skorzystać, gdy:

  • zmagasz się z dolegliwościami tj. przewlekła chrypa, podrażnienie lub drapanie w gardle
  • cierpisz na zaburzenia połykania
  • zanika Ci głos (afonia, bezgłos)
  • „pracujesz głosem” i cierpisz na bóle w obrębie krtani i gardła lub częściowo zanika Ci głos albo zwęża się jego skala (przykładowe choroby zawodowe głosu: guzki śpiewcze, niedowłady fałdów głosowych, przerostowy nieżyt krtani itd.)

Z konsultacji foniatry lub audiologa powinieneś także skorzystać, gdy:

  • podejrzewasz u swojego dziecka niedosłuch, wadę wymowy lub Twoje dziecko się jąka
  • otrzymałeś skierowanie na wizytę od lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa a także od pediatry lub logopedy
  •  
Leczenie-gardla_Szpital-optimum

Trzy powody, dla których warto nam zaufać

Kompleksowe leczenie laryngologiczne

Proces leczenia dobierany jest dla każdego Pacjenta indywidualnie. Oferujemy: konsultacje u foniatry i/lub audiologa oraz pełną diagnostykę. Niesiemy pomoc zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Diagnostyka zaburzeń głosu, słuchu i mowy

Wykonujemy pełen zakres badań słuchu, tj. próby stroikowe, audiometrię impedancyjną oraz badanie otoemisji, a także badania głosu, np. wideolaryngostroboskopię (VLS). Oferujemy diagnostykę zaburzeń połykania.

Doświadczeni specjaliści

Szpital Optimum to zespół kilkudziesięciu otolaryngologów, audiologów i foniatrów, stale podnoszących swoje kwalifikacje. Zapewniamy dużą dostępność terminów konsultacji i badań.

 

Poznaj naszych specjalistów

Foniatrzy w Szpitalu Optimum

Zobacz terminy wizyt
Dr n. med. Tadeusz Bokwa
Dr n. med. Tadeusz Bokwa

Chirurg dziecięcy, Kierownik Ostrego Dyżuru Chirurgii Dziecięcej