Artroskopia stawu kolanowego

W Carolina Medical Center kierujemy się zawsze dobrem pacjenta, dlatego stosujemy nowoczesne, małoinwazyjne techniki operacyjne, określane przez ortopedów jako „preserving surgery”. Są to metody, dzięki którym pacjenci nie odczuwają braku czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach oraz zachowują własny staw. Są one dedykowane głównie osobom młodym, które chcą za wszelką cenę pozostać aktywne fizycznie.

Jedną z metod, pozwalających ocalić staw pacjenta, jest artroskopia stawu kolanowego. Umożliwia ona diagnostykę stawu, przeprowadzenie operacji i usunięcie przyczyny bólu.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania przez lekarza dwóch lub trzech niewielkich nacięć na skórze pacjenta, przez które wprowadza artroskop. Jest to specjalistyczna kamera z własnym źródłem światła, dzięki której ortopeda jest w stanie na ekranie monitora ocenić w czasie rzeczywistym strukturę całego stawu tj. łąkotki, chrząstki, staw rzepkowo-udowy, więzadła oraz błonę maziową. Jeżeli istnieje taka konieczność, lekarz wprowadza narzędzia chirurgiczne, cieńsze niż obwód ołówka, i przeprowadza zabieg. W trakcie artroskopii wykonywane są różne procedury, m.in.:

  • rekonstrukcja więzadeł (np. rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, rekonstrukcja wielowięzadłowa),
  • rekonstrukcja chrząstki,
  • szycie lub naprawa łąkotki (usunięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki),
  • usunięcie ciał wolnych ze stawu.

lek. Łukasz Luboiński

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Jestem Ordynatorem Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Carolina Medical Center. Specjalizuję się m.in. w przeszczepach łąkotek, rekonstrukcji chrząstki, rekonstrukcjach wielowięzadłowych i osteotomiach w obrębie stawów kolanowych. Wykonuję także artroskopię stawu biodrowego.