Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej szanse na wyleczenie oraz powrót do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym daje endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Umożliwia ona powrót do aktywności sportowej, głównie sportu amatorskiego, jak pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze, a co najważniejsze redukuje dolegliwości bólowe.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego przeprowadzana jest u pacjentów, u których nie sprawdziły się inne metody leczenia oraz występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu techniką artroskopii. Zabieg ma na celu zastąpienie naturalnego stawu pacjenta sztucznym.
W zależności od potrzeb i rozległości zmian choroby zwyrodnieniowej stosuje się endoprotezy jednoprzedziałowe (wymiana części powierzchni stawowej) oraz endoprotezy całkowite (wymiana całego stawu).

Kolano szyte na miarę

W naszym szpitalu wykonujemy operacje endoprotezoplastyki z wykorzystaniem protez „szytych na miarę”. Wykorzystywana technologia 3D oraz tomografia komputerowa pozwala na personalizację endoprotezy oraz dostosowanie jej do anatomii pacjenta.

lek. Łukasz Luboiński

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Jestem Ordynatorem Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Carolina Medical Center. Specjalizuję się m.in. w przeszczepach łąkotek, rekonstrukcji chrząstki, rekonstrukcjach wielowięzadłowych i osteotomiach w obrębie stawów kolanowych. Wykonuję także artroskopię stawu biodrowego.