Ortopedia i TraumatologiaŁokiećŁokieć studenta
UMÓW WIZYTĘ
lokiec

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

ŁOKIEĆ STUDENTA
ZAPALENIE KALETKI MAZIOWEJ WYROSTKA ŁOKCIOWEGO

Kaletka maziowa wyrostka łokciowego jest zlokalizowana pomiędzy wyrostkiem łokciowym, a skórą. Ta powierzchowna lokalizacja predysponuje do jej zapalenia. Jest ono częste wśród studentów, stąd nazwa zwyczajowa – „łokieć studenta”. Poza tą grupą, choroba dotyka również sportowców, którzy narażeni są na stłuczenia łokcia w wyniku upadku na twarde podłoże. Są to dyscypliny, takie jak: zapasy, koszykówka, piłka nożna, hokej itp.

OBJAWY

Pojawiają się nagle, najczęściej w sytuacjach wywołanych przez infekcje. Jest to zazwyczaj ból przy palpacji oraz w czasie ruchu w stawie łokciowym. Może się również pojawić obrzęk w okolicy wyrostka łokciowego o różnym nasileniu. Ze względu na infekcje pacjent może mieć gorączkę. W związku z dolegliwościami bólowymi, często ograniczony jest zakres ruchu kończyny.

PRZYCZYNY

Stan zapalny kaletki może być spowodowany bezpośrednim urazem łokcia, jego wielokrotnym uciskiem, przeciążeniem, lub infekcją. Zapalenie mogą wywołać gromadzące się kryształy kwasu moczowego w wyniku dny moczanowej.

LECZENIE

Pourazowe zapalenia kaletki maziowej leczy się stosując leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zimne okłady. Mają one za zadanie złagodzić proces zapalny. Kończynę należy trzymać w górze, np. przy pomocy temblaka, który dodatkowo ogranicza ruchy, łagodząc dolegliwości. Często wykonuje się punkcję w celu ustalenia źródła zapalenia. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię. Po wykluczeniu infekcji bakteryjnej można zastosować iniekcje sterydowe, które zmniejszają stan zapalny. W przypadku, gdy zapalenie nie ustępuje, pomimo prawidłowego leczenia zachowawczego, wymagana jest interwencja chirurgiczna.

dr Karol Kosterna

URAZY ŁOKCIA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY