UMÓW WIZYTĘ
stopa

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

STOPA

Stopa zbudowana jest z bardzo wielu kości i aparatu więzadłowego. Jej ruch zapewniają mięśnie zewnętrzne (czyli takie, których jeden z przyczepów znajduje się poza stopą) oraz mięśnie wewnętrzne.

Stopa odpowiada jest za stabilną postawę ciała, zarówno podczas ruchu jak i w pozycjach statycznych. Przyczyn dolegliwości bólowych oraz niestabilności stawów może być wiele, m.in. urazy mechaniczny czy zmiany zwyrodnieniowe.

Ból stopy to dokuczliwa dolegliwość, która najczęściej szybko mija, jednak zdarza się, że przewlekła i uciążliwa może wskazywać na poważne schorzenia. Ból może wiązać się z błahą przyczyną, jak niewygodne buty, ale może też świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. Do najczęstszych przyczyn bólu stopy zaliczamy urazy, takie jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Bóle stopy mogą być wywołane także nieprawidłowości układu, takie jak: uraz lub zapalenie ścięgna Achillesa, piekący lub palący ból stopy lokalizujący się między II i III palcem (choroba Mortona), zespół kanału stępu lub płaskostopie. Przykładowe procedury wykonywane w Carolina Medical Center w obrębie stopy:

  • korekcja palucha koślawego (hallux) i palca młoteczkowatego,
  • rozdzielenie palcozrostu,
  • osteotomia w obrębie stopy i stawu skokowego,
  • złamanie w obrębie kości stępu,
  • zespolenie złamania kości śródstopia,
  • repozycja i stabilizacja złamania palca stopy drutem „K”.

URAZY STOPY I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY