Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok przynosowych (w skrócie FEOZ) to operacja wykonywana w celu leczenia chorób takich jak zapalenie zatok przynosowych i polipów nosa. W przeszłości operacje zatok przeprowadzano z dostępu zewnętrznego, wykonując cięcia na twarzy lub w obrębie jamy ustnej. Obecnie, dzięki rozwojowi technik endoskopowych, możemy leczyć chirurgicznie zatoki z dostępu wewnątrznosowego (tj. przez nozdrza), bez konieczności jakichkolwiek cięć zewnętrznych, w sposób minimalnie inwazyjny.
Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach twarzy i głowy. Są połączone z wnętrzem nosa przez wąskie ujścia. Zatoki odgrywają ważną rolę w sposobie oddychania przez nos oraz w przepływie śluzu w nosie i gardle. Kiedy zatoki są zdrowe i pracują prawidłowo, nie jesteśmy ich świadomi, ale gdy dochodzi do ich zakażenia i powstania stanu zapalnego, mogą stać się źródłem licznych dolegliwości, utrudniających codzienne życie. Pacjenci często skarżą się na zatkany nos, ucisk lub przekrwienie twarzy, katar lub uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Inne objawy to ból głowy i utrata węchu. Nierzadko postawienie prawidłowej diagnozy w schorzeniach zatok nie jest łatwe i wymaga wykonania specjalistycznych badań, takich jak ocena endoskopowa jam nosa oraz tomografia komputerowa.
Nieleczone schorzenia zatok mogą prowadzić do rozwinięcia się poważnych powikłań wewnątrzczaszkowych (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu) oraz wewnątrzoczodołowych (zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień oczodołu). Szczęśliwie w większości przypadków możemy tego uniknąć, stosując prawidłowe leczenie farmakologiczne. Niekiedy, dla zapewnienia skutecznej terapii, wskazane jest uzupełnienie leczenia zachowawczego o leczenie operacyjne. Wówczas metodą z wyboru jest właśnie funkcjonalna endoskopowa operacja zatok przynosowych.
Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się na podstawie konsultacji laryngologicznej, podczas której przeprowadzane jest badanie endoskopowe nosa. Przed zabiegiem wykonuje się również tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych, dzięki której możliwe jest określenie rozległości zmian zapalnych w obrębie zatok przynosowych i precyzyjne zaplanowanie operacji.
Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1 do 2 godzin w zależności od złożoności przypadku. Operacja polega na odblokowaniu zatok poprzez usunięcie niewielkich blaszek kostnych i zmienionej zapalnie błony śluzowej. Wszystko to odbywa się wewnątrz nosa za pomocą endoskopów i specjalnych narzędzi. Na twarzy nie ma żadnych cięć.
Bezpośrednio po operacji może występować uczucie zatkania nosa. Najczęściej jest to spowodowane obrzękiem błony śluzowej jam nosa oraz zaleganiem niewielkiej ilości skrzepów krwi, śluzu i strupów. Niekiedy zatkanie nosa jest związane z wypełnieniem jam nosa opatrunkiem kontrolującym ewentualne krwawienie pooperacyjne. Opatrunek taki usuwany jest zazwyczaj następnego dnia po operacji. Upośledzenie drożności nosa wywołane przez zalegającą wydzielinę śluzową i strupy może utrzymywać się do 2 tygodni po operacji. W tym okresie poprawę drożności nosa zapewniają częste irygacje jam słoną wodą (fizjologicznym roztworem soli).
Wypis ze szpitala odbywa się zwykle tego samego dnia lub w dniu następnym. W domu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeprowadza regularną toaletę jam nosa (irygacje jam nosa i nawilżanie błony śluzowej nosa). Należy odpoczywać w domu przez co najmniej tydzień i unikać wysiłku fizycznego. Przez 2 tygodnie należy powstrzymać się od forsownego wydmuchiwania nosa. Wizyta kontrolna ma miejsce najczęściej 1 tydzień po operacji. Podczas konsultacji kontrolnej nos zostaje zbadany endoskopowo i oczyszczony z zalegających w nim skrzepów, strupów i wydzieliny śluzowej, aby zapewnić jak najlepsze gojenie. Całkowity proces gojenia trwa od 6 do 8 tygodni od momentu wykonania zabiegu.
Objawy, na które należy zwrócić uwagę po FEOZ i poinformować o nich lekarza prowadzącego:
- obfite krwawienie z nosa
- gorączka z bólem głowy i sztywnością karku
- podwójne widzenie
- obrzęk i ból powiek
- stały wyciek wodnistego płynu z nosa