Pomiar Kwasu Moczowego

Bolą Cię stawy, mięśnie, kręgosłup? Pojawiły się zaczerwienienia, opuchnięcia oraz wrażliwość na dotyk? Może zacząłeś uprawiać sport i naciągnąłeś ścięgno? Sprawdź, czy przyczyną Twoich dolegliwości nie jest podwyższony poziom kwasu moczowego.

Kwas moczowy to jeden z produktów metabolizmu białek. Jego podwyższony poziom (hiperurykemia) często jest skutkiem niewłaściwej diety, chorób, przyjmowanych leków, a nawet – wysiłku fizycznego. Gdy kwas moczowy odkłada się w tkankach, może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości i schorzeń, m.in. dny moczanowej, która wywołuje ostre zapalenie stawów.

Wzrost częstości występowania zarówno hiperurykemii, jak i dny moczanowej związane jest z podwyższającym się standardem życia, zmianami w sposobie żywienia i stylu życia, a także z przyjmowaniem leków, które powodują wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi, np. antybiotyków, sulfonamidów, niektórych leków moczopędnych.

Osoby mające podwyższony poziom kwasu moczowego powinny go monitorować oraz wprowadzić odpowiednią dietę.

Jak zbadać poziom kwasu moczowego?

W celu zmierzenia poziomu kwasu moczowego najlepiej jest wykonać indywidualny, dwutygodniowy profil. Wyniki pozwolą określić poziom kwasu, a także wyznaczyć najważniejsze czynniki wpływające na spadek lub wzrost wartości pomiarów.

Poziom kwasu można zmierzyć w Carolina Medical Center lub samodzielnie – z kropli krwi pobranej z palca za pomocą monitora do domowego pomiaru stężenia kwasu moczowego.

Badanie należy wykonywać dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.

Jakie jest właściwe stężenie kwasu moczowego?

Optymalny poziom kwasu moczowego wynosi poniżej 5,2 mg% dla mężczyzn oraz poniżej 3,5 mg% dla kobiet. Takie stężenie pozwala na rozpuszczenie kryształów obecnych w tkankach, a co za tym idzie – prowadzi do ustąpienia dolegliwości.

Co zrobić, gdy poziom kwasu moczowego jest za wysoki?

Jeżeli stężenie kwasu będzie podwyższone powinieneś skonsultować się z lekarzem. Konieczna będzie także wizyta u dietetyka, ponieważ w celu obniżenia kwasu moczowego we krwi należy stosować odpowiednią dietę.

Aparat do pomiarów wraz z nakłuwaczami i paskami możesz kupić w naszej klinice. Cena samego urządzenia to 220 zł.

Dieta przy podniesionym kwasie moczowym i w dnie moczanowej

Zapraszamy do dietetyka Carolina Medical Center, który pomoże dopasować dietę do Twoich preferencji żywieniowych oraz w przypadku podwyższonego kwasu moczowego i dny moczanowej.

Pobierz plik z zaleceniami

Znajdź specjalistę

Zaufali nam

Opinia pacjenta

Pani Olga
29.07.2019
"Opieka na oddziale na naprawdę wysokim poziomie."