Endoskopowe operacje kręgosłupa

Nasi pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instrumentów i urządzeń endoskopowych.

Wskazania do metody endoskopowej

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa ma zastosowanie w przypadku niemal wszystkich rodzajów przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa; stenozy kręgosłupa i patologii na poziomie L5/S1. Stosuje się ją również w do leczenia takich schorzeń, jak cysty stawów międzywyrostkowych, zwężenie otworu międzykręgowego i cieśń zachyłkowa, hipertrofia więzadła żółtego, osteofity lędźwiowe, zespół ogona końskiego oraz w operacjach powtórnych lub kontrolnych (bliznowacenie po innych operacjach).

Metoda ta ma szerokie możliwości stosowania, zwłaszcza u osób, które z racji wieku lub przebytych chorób nie mogą mieć operacji otwartych (klasycznych).

Przebieg operacji

Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej. Pacjent układany jest na boku lub brzuchu.

KROK 1

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze (0,5 – 1 cm) i tworzy kanał prowadzący bezpośrednio do miejsca przepukliny. Otaczające tkanki są ostrożnie odsuwane bez przecinania. Dzięki temu nie dochodzi do naruszenia mięśni i więzadeł przykręgosłupowych oraz kości.

KROK 2

Chirurg wprowadza endoskop przez otwór prowadzący do pola zabiegowego. Usuwa ostrożnie przepuklinę krążka międzykręgowego.

KROK 3

Następnie wyjmuje się wszystkie instrumenty oraz zakłada szwy i opatrunek na niewielkie nacięcie.

Zalecenia pooperacyjne

Po operacji na ciele pacjenta pozostaje jedynie niewielka blizna (0,5 – 1 cm). Pacjent może opuścić szpital najczęściej już dobę po operacji. Powinien rozpocząć rehabilitację – jest ona bowiem integralną częścią skutecznego leczenia kręgosłupa.

Wyspecjalizowany w rehabilitacji kręgosłupa zespół fizjoterapeutów pomaga pacjentom niwelować dysfunkcje, powrócić do sprawności i zapobiegać nawrotom dolegliwości. Poznaj stosowane przez nas metody rehabilitacji kręgosłupa.

Historia pacjenta

Pan Damian przeszedł minimalnie inwazyjną operację usunięcia dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center.

Operację przeprowadził doktor Jurij Kseniuk.

Galeria zdjęć z endoskopowych operacji kręgosłupa

Poznaj nasz zespół

Specjaliści endoskopowej chirurgii kręgosłupa

Zobacz cały zespół
lek. Maciej Bujko
lek. Maciej Bujko

Specjalista neurochirurgii

dr n. med. Radosław Michalik
dr n. med. Radosław Michalik

Specjalista neurochirurgii i neurotramatologii

lek. Jurij Kseniuk
lek. Jurij Kseniuk

Specjalista neurochirurgii, Ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa