Termolezja

To nowoczesna metoda leczenia bólu kręgosłupa, polegająca na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości dla wytworzenia kontrolowanego ciepła do celowego uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów bólowych wysyłanych z miejsca uszkodzenia do mózgu. Zabieg jest bezpieczny, skuteczny i stosunkowo bezbolesny, dzięki czemu stanowi jedną z najlepszych opcji w walce z przewlekłym bólem kręgosłupa.

Jak działa termolezja?

Termolezja to zabieg polegający na wyłączeniu nerwów przez zastosowanie fal o wysokiej częstotliwości (RFA – Ratio Frequency Ablation). Fale RFA dostarczane do tkanki nerwowej za pomocą elektrody powodują niszczenie tkanki w promieniu kilku milimetrów. To w pełni bezpieczny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym (bez usypiania pacjenta), w warunkach sali operacyjnej i pod kontrolą rentgenowską.

RFA jest bezpieczną, sprawdzoną metodą leczenia bólu. Badania wskazały, że pacjenci leczeni RFA doświadczyli ulgi trwającej od sześciu do dwunastu miesięcy, a w niektórych przypadkach od 1 do 4 lat. [1-4]

Termolezja jest skuteczna w przypadku bólu wynikającego z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa (potocznie dyskopatia) czy przy rwach kulszowych.

Zalety termolezji

  • Skuteczność: zmniejsza lub całkowicie eliminuje ból.
  • Bezpieczeństwo: zabieg jest małoinwazyjny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
  • Szybka regeneracja: pacjenci wracają do codziennych aktywności już po kilku dniach, odczuwają poprawę i zmniejszenie bólu tuż po zabiegu.
  • Możliwość powtarzania: zabieg może być powtarzany w przypadku nawrotu bólu.
  • Brak potrzeby hospitalizacji: zabieg przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że od przyjęcia do wypisania pacjenta ze szpitala mija nie więcej niż 12 godzin.
  • Długotrwałe efekty: przynosi ulgę na długi okres, eliminując konieczność przyjmowania leków przeciwbólowych.

Jak wygląda zabieg termolezji?

  1. Lekarz znieczula skórę i tkankę podskórną. W skórze wykonywane jest nakłucie, przez które pod kontrolą RTG wprowadzona zostaje
     mała elektroda emitująca fale radiowe.
  2. Elektroda dociera do nerwu i emituje ciepło, dzięki czemu blokuje go i uniemożliwia wysyłanie sygnałów bólowych.
  3. Lekarz zazwyczaj celuje od jednego do czterech nerwów podczas jednego zabiegu, aby zmaksymalizować ulgę w bólu, ale jest możliwość zaopatrzenia większej ilości.
  4. Efekty termolezji utrzymują się kilka miesięcy, do czasu regeneracji nerwu.

 

1. MacVicar J, et al. Cervical Medial Branch Radiofrequency Neurotomy in New Zealand. Pain Medicine 2012; 647-654. (N=104)
2. Dreyfuss P, et al. Efficacy and Validity of Radiofrequency Neurotomy for Chronic Lumbar Zygapophysial Joint Pain. Spine 2000. (N=15)
3. Gofeld M, et al. Radiofrequency Denervation of the Lumbar Zygapophysial Joints—Targeting the Best Practice Authors. Pain Physician 2007; 10:291-299. (N=174)
4. Govind J, et al. Radiofrequency neurotomy for the treatment of third occipital headache. Journal of Neurology, Neurosurgery, Psychiatry 2003; 88-93. (N=49)