Chinara Alizade

11.04.2019 Warszawa Solistka Polskiego Baletu Narodowego

Schorzenie / uraz: zerwanie ścięgna Achillesa

Jest pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego. Na swoim zawodowym koncie ma czołowe role w takich spektaklach, jak „Don Kichot”, „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów” oraz 11-letnie doświadczenie w moskiewskim Teatrze Bolszoj. Chinara Alizade w maju 2019 r. podczas występu uległa poważnej kontuzji – zerwała ścięgno Achillesa. Leczenie powierzyła specjalistom z Carolina Medical Center.

Większość profesjonalnych tancerzy rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w wieku kilku lat. Perfekcja, do jakiej dążą, okupiona jest latami treningów, wielokrotnym, mozolnym powtarzaniem tych samych ruchów, co wymaga ponadprzeciętnej gibkości, siły i wytrzymałości. To predestynuje taniec do miana mocno kontuzjogennej dyscypliny. Mogła się o tym przekonać nasza pacjentka, Chinara Alizade – baletnica Polskiego Baletu Narodowego.

Zawód, który wykonuję, wymaga bardzo ciężkiej pracy fizycznej i wiąże się z częstymi kontuzjami. Do tej pory miałam to szczęście, że poważne urazy omijały mnie szerokim łukiem. Z tych drobnych wychodziłam szybko, głównie dzięki współpracy z panią dr Urszulą Zdanowicz, która prowadziła mnie przez cały sezon baletowy. Jednak w maju tego roku zerwałam ścięgno Achillesa. Kontuzja ta zupełnie wykluczyła mnie z dalszych treningów.

 

 

Ścięgno Achillesa łączy kość piętową z mięśniami łydki. Dzięki niemu stajemy na palcach, biegamy czy skaczemy.

Ścięgno Achillesa jest najmocniejszym i największym ścięgnem w ciele człowieka, jednocześnie jednym z najczęściej uszkadzanych. Urazy dotyczą często młodych, aktywnych osób oraz sportowców. Prawda jest taka, że zdrowe ścięgno Achillesa praktycznie się nie uszkadza. Jeżeli pęka spontanicznie, to często jest to wynik wieloletnich zmian zwyrodnieniowych, z których pacjent zazwyczaj nie zdawał sobie sprawy – wyjaśnia Urszula Zdanowicz, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center.

Chinara zdecydowała się na leczenie w Carolina Medical Center właśnie pod okiem dr Urszuli Zdanowicz. – Wiem, że jest świetnym specjalistą w rekonstrukcji ścięgna Achillesa i mam do niej pełne zaufanie.

Leczenie ścięgna Achillesa krok po kroku

Operacja zerwanego ścięgna Achillesa

Powrót do pełnej sprawności po zerwaniu ścięgna Achillesa to wieloetapowy proces trwający zazwyczaj wiele miesięcy. Pierwszym krokiem jest operacja. Chirurg rekonstruuje, czyli bardzo precyzyjnie odtwarza anatomiczną konfigurację włókien, które znajdują się w ścięgnie.

Rehabilitacja zerwanego ścięgna Achillesa

Zaraz po zabiegu pacjent powinien zacząć tym ścięgnem ruszać, aby zapobiec powstawaniu zrostów z tkankami otaczającymi. – Największym wrogiem prawidłowego gojenia ścięgna Achillesa jest unieruchomienie i brak rehabilitacji. W Carolina Medical Center pacjenci już dzień po rekonstrukcji rozpoczynają pracę z fizjoterapeutą – tłumaczy dr Zdanowicz. Podczas rehabilitacji ścięgno poddawane jest odpowiednim siłom, w związku z czym goi się ono lepiej, szybciej, a odbudowywane tkanki mają lepszą jakość.

Trening po operacji zerwanego ścięgna Achillesa

Niezwykle ważne w leczeniu ortopedycznym sportowców jest utrzymanie ich ciała w formie – po to, aby moment wygojenia kontuzji był rzeczywiście momentem powrotu do pełnej sprawności. Dlatego w naszej klinice rekomendujemy uzupełnienie rehabilitacji treningami.

Dzięki treningom możemy przyspieszyć cały proces rehabilitacji, ponieważ aktywność fizyczna powoduje zwiększenie przepływu krwi przez tkanki, a to z kolei przyspiesza regenerację. Bardzo często sportowcy po przejściu takiego procesu – rehabilitacji połączonej z treningami – wracają do sportu dużo silniejsi, sprawniejsi, a ryzyko wystąpienia powtórnej kontuzji jest dużo mniejsze – wyjaśnia Dorian Łomża, trener przygotowania motorycznego w Carolina Medical Center.

Chinara Alizade podczas treningów w Centrum Treningowym Carolina Medical Center z Dorianem Łomżą.

Monitoring po operacji zerwanego ścięgna Achillesa

Zarówno rehabilitacja, jak i treningi, muszą odbywać się stopniowo, z ogromnym wyczuciem i pod okiem lekarza prowadzącego. Na początku nie możemy zbyt mocno eksploatować ścięgna – musimy pozwolić mu wstępnie się wygoić. Stale monitorujemy proces leczenia – robimy kontrolne badania USG, rezonanse magnetyczne, żeby dostosować obciążenia do pacjenta i do tempa gojenia – mówi dr Urszula Zdanowicz.

W ramach tak zaplanowanego procesu leczenia Chinara od razu po operacji rozpoczęła fizjoterapię, uzupełnioną o treningi.

Jestem w Carolina Medical Center niemal codziennie – rehabilituję się u Magdaleny Syrek, specjalizującej się w pracy z pacjentami po rekonstrukcji ścięgna Achillesa, i ciężko trenuję pod okiem Doriana Łomży. Wiem, że jestem w najlepszych rękach! – podsumowuje Chinara.

Zaufali nam