Podpisanie umowy i umówienie terminu zabiegu
Jeżeli zdecydujesz się na zabieg, Koordynator Opieki Szpitalnej przygotuje umowę oraz wszystkie niezbędne dokumenty. Termin zabiegu dostosujemy do Twoich preferencji.
Płatność za zabieg
Płatność za zabieg przebiega według poniższego harmonogramu:
- 10% zaliczki wpłacane jest 14 dni przed terminem – jeśli zabieg planowany jest z mniejszym wyprzedzeniem należy od razu opłacić całość;
- 90% kwoty powinno być opłacone najpóźniej w dniu przyjęcia na oddział.
Ostateczne rozliczenie za zabieg następuje w ciągu 7 dni roboczych po zakończeniu hospitalizacji. Koszt może wzrosnąć maksymalnie o 30% (np. przez wydłużenie czasu hospitalizacji, zużycie materiałów medycznych, zwiększenie zakresu operacji) lub zmniejszyć się (krótszy czas hospitalizacji, zmniejszenie zakresu zabiegu). W sytuacji, kiedy dopłata do zabiegu przekracza 30% pierwotnie ustalonej wyceny, różnicę pokrywa szpital.
W skład przedstawionej wyceny zawarte są dodatkowo:
- w przypadku operacji ortopedycznej i neurochirurgicznej:
- wizyta rehabilitanta na oddziale po operacji (jeden raz dziennie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i decyzji lekarza prowadzącego),
- sprzęt niezbędny do funkcjonowania po zabiegu, o którym decyduje lekarz prowadzący: kule, coldpacki, podstawowa orteza.
- w przypadku operacji laryngologicznej: dwie bezpłatne konsultacje kontrolne po zabiegu.
Konsultacje przed zabiegiem
Przed zabiegiem operacyjnym konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, a także przeprowadzenie konsultacji anestezjologicznej. W razie potrzeby zalecane są dodatkowo konsultacje specjalistyczne (o ich konieczności decydują operator i anestezjolog).
Na konsultację anestezjologiczną pacjent powinien zabrać:
- listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania)
- dokumentację medyczną, czyli karty informacyjne z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie (w przypadku leczenia przewlekłego – zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do zabiegu), inne posiadane wyniki badań
W trakcie konsultacji pacjent zostaje poproszony o wypełnienie ankiety anestezjologicznej. W jej wypełnianiu pomaga lekarz anestezjolog. Podczas wywiadu należy bezwzględnie zgłosić wszystkie choroby współistniejące, zaburzenia krzepnięcia krwi i epizody krwawień, problemy z intubacją czy podczas poprzednich znieczuleń. Informacje zebrane w wywiadzie umożliwiają anestezjologowi odpowiednie przygotowanie się do bezpiecznego przeprowadzenia znieczulenia.
Przygotowanie do zabiegu
Profilaktyka przeciwzakrzepowa
Jednym ze schorzeń mogących towarzyszyć zabiegowi operacyjnemu (ale również pojawiającym się u osób całkowicie zdrowych) jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. U osób poddających się zabiegom planowym występuje rzadko, jednak w przypadku zabiegów ortopedycznych wymagane jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej zakrzepicy żylnej przynajmniej przez 4 tygodnie. Jeśli pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe, powinien poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.
Więcej informacji o metodach profilaktyki oraz o podaniu leku przeciwzakrzepowego znajduje się w broszurze, którą pacjent otrzymuje w trakcie pobytu na oddziale szpitalnym.
Co należy zabrać do szpitala?
Lista niezbędnych rzeczy, które pacjent powinien zabrać ze sobą na oddział
- dowód tożsamości (w przypadku osoby niepełnoletniej dokument powinien posiadać towarzyszący jej rodzic lub opiekun prawny)
- wyniki badań wykonane przez pacjenta poza Szpitalami Carolina i Optimum (np. RTG, USG, RM, badania laboratoryjne, grupa krwi)
- przyjmowane leki (w oryginalnych opakowaniach)
- Dokumentacja medyczna związana z leczeniem szpitalnym w Szpitalach Carolina i Optimum jest w naszym systemie – pacjent nie musi mieć jej przy sobie.
Do szpitala należy dodatkowo zabrać:
- przybory toaletowe i ręcznik
- kapcie
- dwie piżamy (luźne, niekrępujące ruchów)
- ładowarkę do telefonu
- umilacze czasu: książki, czytniki e-booków itp.
- w przypadku dzieci – przekąskę dla dziecka, np. jogurt lub mus owocowy
Przyjęcie na oddział szpitalny
Odbywa się w dniu zabiegu, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Powinieneś zgłosić się o wyznaczonej godzinie bezpośrednio na oddział lub do Koordynatora Opieki Szpitalnej. Osoba niepełnoletnia powinna zgłosić się do szpitala wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Pobyt na Oddziale Szpitalnym
Oddział szpitalny znajduje się na 2. piętrze w placówce przy ul. Broniewskiego 3. Pacjenci są hospitalizowani w pokojach dwuosobowych. Każdy pokój ma łazienkę z prysznicem i jest wyposażony w szafy zamykane na kluczyk, Wi-Fi i system przywoławczy. Aby umilić dziecku hospitalizację i zminimalizować dyskomfort wynikający z jego pobytu w szpitalu, wskazana jest obecność w placówce rodzica lub innej bliskiej osoby.