Rehabilitacja GdańskFizykoterapia
CMC_rehabilitacja_ikona

CENTRUM REHABILITACJI

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia to zabiegi wykorzystujące zjawiska fizyczne, np. prąd czy światło. W zależności od rodzaju zastosowanego zabiegu terapia może zmniejszać dolegliwości bólowe i stany zapalne oraz wspomagać regeneracje uszkodzonych tkanek. Niektóre zabiegi mają także działanie rozluźniające.

Zabiegi fizykoterapii wykorzystywane są w trakcie leczenia urazów, w których dochodzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego, a także w procesie gojenia tkanek miękkich i łagodzenia obrzęku po złamaniach lub operacjach. Stosowane są przy nerwobólach oraz zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa. Fizykoterapia znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych – poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta i wycisza objawy schorzenia.

Stosowanie w procesie leczenia tylko terapii składającej się jedynie z zabiegów fizykalnych to błąd. Objawy, które towarzyszą danemu urazowi lub schorzeniu, mogą nadal powracać. Dlatego fizykoterapia uważana jest za doskonałe uzupełnienie procesu rehabilitacyjnego. Podstawą jest indywidualnie dobrana terapia manualna, dzięki której zwiększamy ruchomość danego stawu oraz zmniejszamy dolegliwości bólowe, a także ćwiczenia mające na celu wzmocnienie osłabionych czy uszkodzonych mięśni oraz odpowiednie nawodnienie tkanek. Połączenie tych trzech elementów w jedną całość może przynieść pozytywne rezultaty leczenia zachowawczego.

KINESIOTAPING (PLASTOWANIE DYNAMICZNE)

Metoda terapeutyczna, w trakcie której fizjoterapeuta okleja wybrane części ciała pacjenta specjalnymi, elastycznymi plastrami. Wykonane są one z bawełny i kleju akrylowego, dzięki którym przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Ich właściwości zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry. Kinesiotaping, w zależności od sposobu zastosowania, może oddziaływać przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomagająco na pracę mięśni, korygująco na ustawienie stawów oraz ruch w nich wykonywany.

czytaj więcej

Metoda ta zalecana jest dla pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe będące wynikiem kontuzji lub urazu, a także dla sportowców, którym doskwierają skurcze mięśni. Plastry, dzięki temu, że stabilizują stawy i ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi, wykorzystywane są w trakcie treningu jako zapobieganie kontuzji. Kinesiotaping stosowany jest też w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, bólu reumatycznego, a także po operacjach narządu ruchu.

MASAŻ WIROWY KOŃCZYN DOLNYCH I KOŃCZYN GÓRNYCH

Masaż wirowy to rodzaj zabiegu hydroterapeutycznego, który stosowany jest m.in. na kończyny górne i dolne. Wykonuje się go w specjalnych wannach (zwanych wirówkami). Do masażu wykorzystuje się wir wodny wytwarzany przez zamontowane w wirówkach dysze. Wir sprawia, że woda kręci się i porusza ciałem pacjenta.

czytaj więcej

Wskazany jest dla pacjentów z dolegliwościami bólowymi narządu ruchu, po urazach skrętnych stawów oraz urazach tkanek miękkich. Stosuję się go także u osób, u których zdiagnozowano choroby zwyrodnieniowe stawów oraz u pacjentów z zaburzeniami układ nerwowego.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA (LECZENIE ZIMNEM)

Jedna z najstarszych metod fizykoterapii, wykorzystująca naturalne reakcje organizmu na zimno. Do krioterapii miejscowej wykorzystuje się urządzenie, które wytwarza parę z ciekłego azotu, dzięki której pacjent odczuwa chłód. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta, wykonując ruchy okrężne, ochładza wybrane części ciała pacjenta za pomocą specjalnej dyszy. Terapia jest całkowicie bezbolesna.

czytaj więcej

Krioterapia miejscowa zmniejsza dolegliwości bólowe oraz hamuje procesy zapalne. Jest skierowana do pacjentów, którzy zmagają się ze zmianami przeciążeniowymi narządu ruchu, stanami pourazowymi oraz zespołem bólowym kręgosłupa.

LASEROTERAPIA PUNKTOWA

Jest to jedna z metod fizykoterapii, zaliczana do grupy zabiegów z zakresu światłolecznictwa, która polega na miejscowym naświetlaniu powierzchni ciała. W tym przypadku laseroterapia wykorzystywana jest do pobudzenia komórek energią promieniowania laserowego, a nie jak w przypadku innych zastosowań lasera w medycynie, do ich niszczenia.

czytaj więcej

Laseroterapia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie się ran, a także złamań kości. Zalecana dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa oraz tych, u których stwierdzono reumatoidalne zapalenie stawów. Wśród wskazań do laseroterapii znajdują się również zespoły przeciążeniowe narządu ruchu (np. „łokieć studenta”, „łokieć tenisisty”, zespół bolącego barku).

MAGNETOTERAPIA (LECZENIE POLEM MAGNETYCZNYM)

Jest to zabieg fizykoterapeutyczny, który wykorzystuje działanie pola magnetycznego, mającego zdolność przenikania ludzkiego ciała i docierania do komórek. Magnetoterapia zmniejsza dolegliwości bólowe, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Przyspiesza zdolności regeneracyjne uszkodzonych tkanek oraz wytwarzanie blizny kostnej.

czytaj więcej

Zabieg magnetoterapii polecany jest pacjentom, u których zdiagnozowano choroby zwyrodnieniowe stawów – głównie kończyn, dyskopatię, osteoporozę lub reumatoidalne zapalenie stawów. Przez właściwości regeneracyjne zalecany osobom, które są w trakcie leczenia po złamaniach kończyn – magnaterię można wykonać również przez gips.

ULTRADŹWIĘKI MIEJSCOWE (ULTRAFONOREZA, FONOFOREZA)

Ultradźwiękami nazywa się fale akustyczne charakteryzujące się częstotliwością drgań wyższą niż słyszalność ucha. Drgania przenoszone z jednej cząsteczki na drugą odpowiadają za powstanie fali mechanicznej. Dzięki temu dochodzi do mikromasażu tkanek. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta nakłada na skórę substancję sprzęgającą (najczęściej żel) i za pomocą specjalistycznej głowicy wykonuje zabieg.

czytaj więcej

Ultradźwięki mają szerokie zastosowanie. Stosuje się je przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozluźniająco na mięśnie. Zabieg ten może również przyspieszać gojenie się ran, przyczynia się także do zwiększenia rozciągliwości tkani łącznej dlatego stosuje się go w celu zmiękczenia blizn.

Ultrafonoforeza/fonoforeza jest to zabieg polegający na wprowadzeniu odpowiednich leków przez skórę za pomocą energii ultradźwięków. Leki dodaje się do środka sprzęgającego. Zazwyczaj stosuje się leki w formie żelu lub kremu, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

SOLLUX

Jest to terapia, w której wykorzystywane jest działanie promieni podczerwonych (IR). Promieniowanie podczerwone obniża napięcie mięśniowe, pobudza receptory cieplne skóry oraz działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Terapia zalecana jest pacjentom, którzy zmagają się z przewlekłymi oraz podostrymi stanami zapalnymi stawów. Sollux wykorzystywany jest także jako przygotowanie organizmu przed wykonaniem masażu lub zabiegami jonoforezy.

ELEKTROTERAPIA

PRĄDY KOTZA (ROSYJSKA STYMULACJA)

Jest to zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się elektrostymulator. Za pomocą prądu o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do niskiej częstotliwości 50 Hz, wyzwala się skurcze głębiej położonych mięśni. Prądy Kotza zmniejszają dolegliwości bólowe w miejscu stymulacji oraz wzmacniają osłabione mięśnie.

czytaj więcej

Elektrostymulacja prądem Kotza stosowana jest u pacjentów, którzy doznali złamania lub urazu. Znajduje zastosowanie jako zwalczanie przewlekłego bólu oraz przy uszkodzeniach przewodzenia nerwowego w konkretnym mięśniu. Prądy Kotza wykorzystują również sportowcy w trakcie treningu siłowego i wytrzymałościowego ze względu na działanie rozgrzewające głęboko położonych mięśni.

PRĄDY TENS

Prądy TENS w rehabilitacji stosowane są głównie w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych wynikających z różnych jednostek chorobowych. Tyczy się to zarówno stanu bólowego ostrego, jak i przewlekłego. Są bezpieczną i prostą w obsłudze metodą radzenia sobie z bólem.

czytaj więcej

Prądy TENS przyspieszają proces rehabilitacji i skracają czas powrotu do zdrowia po urazach, operacjach czy unieruchomieniu. Dodatkową zaletą jest fakt, że pod wpływem ich przeciwbólowego działania, zmniejsza się zapotrzebowanie na przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych.

Metoda polega na pobudzaniu, przez prąd niskiej częstotliwości, zakończeń nerwów czuciowych, co powoduje zahamowanie przewodzenia bodźców bólowych. Prądy, poprzez stymulowanie wydzielania naturalnie występujących w organizmie substancji bólowych – tzw. opioidów endogennych, wywołują reakcję przeciwbólową.

Zalecana dla pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe lub powracające bóle kręgosłupa (np. odcinka lędźwiowego) oraz stawów (np. stawu kolanowego). Elektrostymulacja TENS stosowana jest również przy dolegliwościach bólowych po operacjach.

TONOLIZA (STYMULACJA NAPIĘĆ SPASTYCZNYCH)

Zabieg fizykoterapeutyczny, który za pomocą prądu elektrycznego aktywuje mięśnie spastyczne, dzięki któremu zmniejszone zostaje ich napięcie. Spastyczność mięśni spowodowana jest uszkodzeniem ośrodków w mózgu odpowiadających za ruch lub neuronów, które przewodzą impulsy nerwowe. Charakteryzuje się silnym skurczem mięśnia, ograniczeniem ruchomości oraz bólem.

czytaj więcej

Tonoliza stosowana jest po urazach rdzenia kręgowego, tkanki mózgowej lub po zabiegu neurochirurgicznym. Pozwala na obniżenie napięcia w mięśniach oraz przywrócenie fizjologicznej równowagi. Terapia, rozluźniająca mięśnie, pozwala na prowadzenie dalszej rehabilitacji, np. rehabilitacji ruchowej (ćwiczenia) lub wykonywanie innych zabiegów fizjoterapeutycznych.

PRĄDY BERNARDA (PRĄDY DIADYNAMICZNE)

Zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się prądy diadynamiczne, czyli o niskiej częstotliwości, które powstają w wyniku nałożenia prądu sinusoidalnego na prąd stały.

Wyróżnia się aż 6 rodzajów prądów diadynamicznych (DF,CP,LP, MF,RS, MM), które mają różne zastosowanie. Przykładowo prąd „LP” łagodzi dolegliwości bólowe, natomiast „CP” – obniża napięcie mięśniowe i przyspiesza wchłanianie krwiaków w stanach zapalnych. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta, biorąc pod uwagę stan pacjenta, dobiera odpowiednią kombinację prądów.

czytaj więcej

Terapia jest bezbolesna dla pacjenta, ponieważ natężenie prądu dobierane jest indywidualnie. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać jedynie mrowienie.

Terapia prądami diadynamicznymi zalecana jest pacjentom, którzy odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa lub mięśni. Rekomendowana dla osób, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów, w tym dyskopatię, schorzenia reumatyczne, osteoporozę lub są po urazach narządu ruchu.

PRĄDY NEMECA (PRĄDY INTERFERENCYJNE)

Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu prądu zmiennego. W zależności od częstotliwości prądu może oddziaływać pobudzająco na skurcz mięśni, stymulować pracę mięśni i usprawniać krążenie. Działa przeciwbólowo, odżywiająco na tkanki oraz pobudza ich przemianę materii. Może także zmniejszać napięcie układu nerwowego.

czytaj więcej

Fizjoterapeuta mocuje na ciele pacjenta dwie pary płaskich elektrod i układa w taki sposób, aby dwa oddzielnie obwody krzyżowały się w miejscu leczenia. Każdy obwód posiada takie samo natężenie, jednak różni się częstotliwością prądu.

Zabieg z wykorzystaniem prądu interferencyjnego zalecany jest pacjentom, u których zdiagnozowano choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne oraz zapalenie w okolicy stawu ramiennego i barku. Terapia rekomendowana jest u osób po urazach – głównie złamaniach, gdy występują problemy ze zrostem kości, oraz u osób, u których wykryto stany zapalne mięśni, stawów lub ścięgien.

PRĄDY TRABERTA (MASAŻ BODŹCOWY)

Zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się prąd o częstotliwości 143 Hz. Prądy Traberta odżywiają tkanki, poprawiają krążenie, a dzięki wibracjom mięśni – zmniejszają ich napięcie i je rozluźniają.
Fizjoterapeuta układa elektrody na ciele pacjenta: poprzecznie – w przypadku schorzeń związanych z kończynami lub centralnie – w przypadku kręgosłupa. Przepływ prądu odbywa się w jednym kierunku. Czas trwania zabiegu oraz natężenie prądu uzależnione jest od dolegliwości pacjenta lub zdiagnozowanego schorzenia czy urazu.

czytaj więcej

Zabiegi z użyciem prądów Traberta zalecane są pacjentom po urazach narządu ruchu (np. skręceniach, stłuczeniach) oraz w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Rekomendowane osobom, które cierpią na zespoły bólowe kręgosłupa lub nerwobóle.

JONOFOREZA

Istotą jonoforezy jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych) w głębokie warstwy skóry. Odbywa się to przy wykorzystaniu prądu stałego. Kluczową rolę odgrywa to, by forma podawanego leku (może to być żel, maść, płyn) podlegała dysocjacji elektrolitycznej.

czytaj więcej

Fizjoterapeuta aplikuje w miejsce poddane zabiegowi odpowiednio dobrany lek, a następnie umieszcza na nim elektrodę czynną, a po przeciwnej stronie elektrodę bierną. Prąd płynący między elektrodami przyspiesza proces wchłonięcia się leku. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać mrowienie lub kłucie igiełkami na skórze.

Jonoforeza stosowana jest przy nerwobólach, bólach pourazowych, a także przy zaburzeniach zrastania się kości czy zwyrodnień stawów.

GALWANIZACJA

Jest to terapia z zakresu fizykoterapii, a dokładniej zabiegów elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego. Fizjoterapeuta mocuje na ciele pacjenta dwie elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd stały o małej częstotliwości. Galwanizacja działa przeciwzapalnie, ma właściwości regeneracyjne oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

czytaj więcej

Zalecana jest pacjentom, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów, której towarzyszy przewlekły ból. Stosowana jest po złamaniach kończyn, jako że przyspiesza zrost kości, a także po urazach, wskutek których powstały krwiaki lub obrzęki.

ELEKTROSTYMULACJA

Jest to nieinwazyjny sposób stymulacji mięśni. Elektrostymulator, czyli urządzenie wykorzystywane w trakcie elektrostymulacji, dostarcza mięśniom specyficzne bodźce, wykorzystując fakt, że działanie układu nerwowego oparte jest na zjawiskach elektrycznych. Urządzenie wysyła impulsy elektryczne, które poprzez nerwy motoryczne, doprowadzają do skurczu danego mięśnia lub grupy mięśni.

czytaj więcej

Elektrostymulacja wykorzystywana jest w trakcie rehabilitacji w celu łagodzenia bólu. W tym przypadku elektrostymulacja polega na stymulacji nerwów czuciowych, które zmniejszają dolegliwości bólowe poprzez zwiększenie wydzielania endorfin oraz blokowanie impulsów bólowych przed dotarciem do układu nerwowego.

Elektrostymulacja zalecana jest dla osób z różnymi schorzeniami narządu ruchu, objawiającymi się bólami stawów i kręgosłupa. Stosowana u pacjentów z zanikiem mięśni, np. po złamaniach kończyn. Rekomendowana także dla sportowców i osób aktywnych.

PAKIETY FIZYKOTERAPEUTYCZNE DOSTĘPNE W CAROLINA MEDICAL CENTER W GDAŃSKU