Kręgosłup człowieka zbudowany jest z kręgów, które tworzą trzon oraz łuk kręgu. Zadaniem trzonów, oddzielonych od siebie krążkami międzykręgowymi, jest podpora kręgosłupa. Łuki natomiast osłaniają zawartość kanału kręgowego, czyli rdzeń kręgowy. U zdrowych osób wstępuje przestrzeń między rdzeniem a strukturą kanału. W wyniku działania różnych czynników dochodzi do zmniejszenia się lub całkowitego zaniku tej przestrzeni.
Zwężenie kanału (stenoza kręgosłupa, nazywana również zespołem cieśni kanału kręgowego) może być wrodzone, jednak niekoniecznie objawia się od urodzenia. Zazwyczaj daje o sobie znać u pacjentów po 30. roku życia.
Znacznie częściej jednak stenoza ma charakter nabyty. Zawężenie kanału kręgowego powodowane jest przez zmiany zwyrodnieniowe, procesy zapalne, torbiele czy wypukliny z krążków międzykręgowych. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna zwężenia, długotrwały ucisk na rdzeń powoduje silny ból, a z czasem może wywołać niedowłady.
Najczęściej występującym objawem stenozy kręgosłupa jest ból nóg pojawiający się po przejściu nawet krótkiego dystansu. Może występować również ból pleców promieniujący do kończyn dolnych, a z czasem może nawet wywołać niedowłady.