Odbarczenie nerwu łokciowego – artroskopowo / otwarto

Zespół rowka nerwu łokciowego rozwija się w skutek ciągłego nacisku i podrażnianie nerwu łokciowego w okolicy jego rowka. Najczęściej do zespołu rowka dochodzi w wyniku urazu.

Pacjenci na początku zgłaszają parestezje i drętwienia palców IV i V. Z czasem zaczynają pojawiać się tak zwane bóle nocne oraz może dojść do zaniku mięśni kłębiku.

Aby potwierdzić zespół rowka nerwu łokciowego należy wykonać USG, w którym szukamy obrzęku nerwu i jego ucisku przez tkanki otaczające, oraz EMG – aby ocenić przewodnictwo nerwu łokciowego.

Leczenie pierwszego rzutu to postępowanie zachowawcze, obejmujące odpoczynek, modyfikację pracy, NLPZ w celu uśmierzenia bólu i fizjoterapię.

Zabieg odbarczania nerwu łokciowego

Leczenie pierwszego rzutu to postępowanie zachowawcze, obejmujące odpoczynek, modyfikację pracy, NLPZ w celu uśmierzenia bólu i fizjoterapię.

Leczenie operacyjne polega na dekompresji nerwu łokciowego poprzez usuniecie tkanek wywołujących ucisk na nerw. Taką operację można wykonać tradycyjnie na „otwarto”, albo z wykorzystaniem artroskopu – przez dwie „dziurki od klucza” wprowadza się kamerę oraz narzędzie, którym wykonujemy dekompresję nerwu.

lek. Przemysław Rychtik

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Szczególne obszary zainteresowań to leczenie stawu kolanowego oraz stawu skokowego i stopy, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.