Obecnie na rynku dostępnych jest kilkaset preparatów, które reklamowane są jako środki działające cuda. Suplementy diety są dosłownie na wszystko – na odchudzenie, przeciw wypadaniu włosów, na nadmiar wody, a także na… zdrowe i mocne kości. Czy warto je stosować?
Wapń w odpowiedzi na osteoporozę?
Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Jego niedobór w organizmie może powodować uwalnianie się wapnia z kości, przez co mogą stać się one słabsze i podatne na złamania. Dodatkowo możemy odczuwać bóle w stawach, skurcze mięśni, bóle głowy, a także drętwienie kończyn. Możemy mieć także próchnicę, a u dzieci mogą występować zaburzenia wzrostu. Jednak nie tylko niedobór jest szkodliwy dla naszego organizmu – nadmiar tego pierwiastka może powodować, że odkłada się on m.in. w nerkach, co może prowadzić do kamicy nerkowej.
Wapń powinniśmy suplementować jedynie w przypadku jego niedoboru. Stosowanie go bez takich wskazań wcale nie uchroni nas przed osteoporozą czy złamaniem w przyszłości, a może nam zaszkodzić. Każdy przypadek suplementacji tego minerału powinien być skonsultowany z lekarzem – wyjaśnia Karolina Stępień.
Kolagen na zdrowe stawy?
Kolagen to białko, które naturalnie występuje w organizmie człowieka. Reklamowany jest jako suplement, który warto regularnie przyjmować, zwłaszcza gdy zdiagnozowano u nas chorobę zwyrodnieniową stawów. Jednak dotąd żadne badania nie dowiodły jego skuteczności w tym przypadku. Kolagen nie wywiera żadnego wpływu na przebieg choroby zwyrodnieniowej, nie zatrzymuje degeneracji stawów ani nie regeneruje chrząstki.