Czy suplementy wspierają kości i stawy?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkaset preparatów, które reklamowane są jako środki działające cuda. Suplementy diety są dosłownie na wszystko – na odchudzenie, przeciw wypadaniu włosów, na nadmiar wody, a także na… zdrowe i mocne kości. Czy warto je stosować?

Wapń w odpowiedzi na osteoporozę?

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Jego niedobór w organizmie może powodować uwalnianie się wapnia z kości, przez co mogą stać się one słabsze i podatne na złamania. Dodatkowo możemy odczuwać bóle w stawach, skurcze mięśni, bóle głowy, a także drętwienie kończyn. Możemy mieć także próchnicę, a u dzieci mogą występować zaburzenia wzrostu. Jednak nie tylko niedobór jest szkodliwy dla naszego organizmu – nadmiar tego pierwiastka może powodować, że odkłada się on m.in. w nerkach, co może prowadzić do kamicy nerkowej.

Wapń powinniśmy suplementować jedynie w przypadku jego niedoboru. Stosowanie go bez takich wskazań wcale nie uchroni nas przed osteoporozą czy złamaniem w przyszłości, a może nam zaszkodzić. Każdy przypadek suplementacji tego minerału powinien być skonsultowany z lekarzem – wyjaśnia Karolina Stępień.

Kolagen na zdrowe stawy?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w organizmie człowieka. Reklamowany jest jako suplement, który warto regularnie przyjmować, zwłaszcza gdy zdiagnozowano u nas chorobę zwyrodnieniową stawów. Jednak dotąd żadne badania nie dowiodły jego skuteczności w tym przypadku. Kolagen nie wywiera żadnego wpływu na przebieg choroby zwyrodnieniowej, nie zatrzymuje degeneracji stawów ani nie regeneruje chrząstki.

Kolagen, tak jak każde inne białko trafiające do naszego przewodu pokarmowego, jest rozkładane przy udziale enzymów do aminokwasów. W związku z tym nie jest możliwe całkowite przeniknięcie długich łańcuchów kolagenu z przewodu pokarmowego do stawów. Suplementacja oznacza jedynie dostarczenie organizmowi kolejnej porcji białka. W pojedynczych badaniach potwierdzono wyłącznie jego łagodne działanie przeciwbólowe na stawy u osób zawodowo uprawiających sport, a także u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową i przyjmujących jednocześnie paracetamol. To nie jest istotny efekt, który potwierdzałby zasadność rekomendowania takiego suplementu – wyjaśnia specjalistka ortopedii.

Witamina D na mocne kości!

Witamina D produkowana jest przez nasz organizm poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UV z promieni słonecznych. Mieszkając w Polsce, mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego i szacuje się, że nawet 90% z nas może zmagać się z niedoborem tej witaminy. Dlatego, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, ważna jest jej suplementacja, zwłaszcza od jesieni aż do późnej wiosny. Właściwa ilość witaminy D jest kluczowa dla zachowania odpowiedniej wytrzymałości kości, zapobiega osteoporozie oraz ma korzystny wpływ na funkcjonowanie narządu ruchu.

Suplementacja witaminy D jest zalecana wszystkim w Polsce od października do kwietnia w dawce 1–2 tysiące jednostek. To uśrednione dawki, które przyniosą korzyść większości populacji, niemniej warto zbadać swój poziom witaminy D, żeby upewnić się, że stosowana suplementacja jest w naszym przypadku adekwatna – podkreśla lek. Karolina Stępień.

Poznaj naszą specjalistkę

lek. Karolina Stępień

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zajmuję się głównie urazami w obrębie kończyny górnej, a także kolana i stawu skokowego. Mam duże doświadczenie w leczeniu kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Dużą częścią mojej praktyki jest chirurgia ręki. Wykonuje zabiegi klasycznymi metodami, ale również artroskopowo. Dodatkowo zajmuję się zakażeniami w ortopedii. Moja strona internetowa: karolinastepien.pl