Czym jest trening medyczny i kiedy warto z niego skorzystać?

Trening medyczny personalny to połączenie fizjoterapii i treningu motorycznego. Jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych form ruchu. Jest rekomendowany wszystkim osobom, które chcą powrócić do sprawności fizycznej i aktywności sportowej po urazie lub operacji. Trening medyczny umożliwia odzyskanie sprawności ruchowej, przyczynia się do zmniejszania obciążeń, więc w konsekwencji zmniejsza ryzyko ponownej kontuzji. Jest skierowany również do osób cierpiących na choroby przewlekłe i dolegliwości bólowe. Profesjonalnie zaplanowany trening medyczny wspomaga i przyspiesza proces powrotu do sprawności oraz poprawia stan zdrowia u osób z chorobami przewlekłymi. Najczęściej trening medyczny trwa godzinę.

Zestaw ćwiczeń wzmacniających jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta. Celem treningu medycznego jest wzmocnienie całego ciała, poprawa kondycji, zwiększenie elastyczności, gibkości oraz poprawa nastroju pacjenta. Profesjonalnie prowadzony trening, pomaga nie tylko w procesie rehabilitacji i w powrocie do pełnej sprawności fizycznej sprzed kontuzji, ale również zwiększa możliwości organizmu, co w rezultacie przekłada się na lepsze osiągnięcia w sporcie.

Dla kogo trening medyczny?

Trening medyczny powstał dla sportowców, którzy po zakończeniu rehabilitacji powinni łagodnie przejść do treningu specjalistycznego w swojej dyscyplinie. System treningowy został opracowany przez specjalistów na podstawie wiedzy medycznej i doświadczenia w pracy ze sportowcami. Jest skierowany do sportowców zawodowych i do uprawiających sport amatorsko.

Jest szczególnie polecany w przypadkach, gdy osoba trenująca chce: wrócić do sprawności po kontuzji lub operacji, wznowić uprawianie sportu po przerwie, zwiększyć efektywność treningu, zmniejszyć przeciążenia i ryzyko kontuzji. Odpowiednio dobrany trening medyczny pomaga poprawić ergonomię ruchu i technikę uprawianej dyscypliny sportowej.

Trening medyczny jest skierowany do osób prowadzących aktywny tryb życia, do osób o małej aktywności fizycznej oraz do pacjentów powracających po urazie do pełnej sprawności. Trening medyczny jest zalecany również w przypadku wielu schorzeń takich jak: dolegliwości bólowe kręgosłupa, dyskopatia, wady postawy, choroby układu krążenia, astma, cukrzyca, otyłość, nadwaga oraz jako proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia po wypadkach lub zabiegach operacyjnych. Jest więc formą ruchu przeznaczoną dla każdego – niezależnie od wieku, płci czy powodu.

Carolina Medical Center oferuje pacjentom trening medyczny.

Trening medyczny w Carolina Medical Center

W Carolina Medical Center w zespole trenerów przygotowania motorycznego pracują specjaliści po ukończonych studiach fizjoterapeutycznych posiadający wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki i fizjologii. Posiadają oni kwalifikacje niezbędne do pracy z pacjentami zmagającymi się z urazami, schorzeniami ortopedycznymi oraz z osobami po operacjach narządu ruchu. Ortopedzi, biomechanicy, fizjoterapeuci i trenerzy personalni opracowali system treningowy „Carolina Medical Training System” (CMTS), oparty na profesjonalnym treningu i rehabilitacji. Ścieżka działania CMTS to: ocena stanu zdrowia i predyspozycji ruchowych, ocena techniki ruchu i wykrycie jego słabszych stron umożliwiające:

  • określenie podstawowego celu treningu,
  • przygotowanie indywidualnego programu treningowego dostosowanego do celów i predyspozycji,
  • rozpoczęcie treningu pod opieką trenera oceniającego przebieg i skuteczność treningu.

Korzyści z profesjonalnego treningu medycznego

W Centrum Treningowym Carolina Medical Center zajęcia pod opieką specjalistów są świetnym treningiem uzupełniającym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb, pomagają w przypadku dolegliwości związanych z przeciążeniem, mogą być uzupełnieniem procesu rehabilitacji, rekomendowane są osobom powracającym do pełnej sprawności po urazie. W Centrum Treningowym zapewniona jest opieka trenerów przygotowania motorycznego i kameralna atmosfera zajęć. Plan treningowy, uwzględniający potrzeby organizmu, jest dobrany indywidualnie. Osoba trenująca ma zapewniony pakiet diagnostycznych badań funkcjonalnych, ocenę medyczną predyspozycji fizycznych, analizę składu ciała (BIA) i monitoring postępów treningowych. Siłownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt treningowy.

Akceptacja merytoryczna

Damian Wiśniewski

Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego

Specjalizuję się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa, stawów: ramiennego (barku), biodrowego, kolanowego i skokowego a także w rehabilitacji pocovidowej. W pracy łączę elementy przygotowania motorycznego oraz fizjoterapii.