Dbajmy o kręgosłup nie tylko od święta

Kręgosłup to rusztowanie całego ciała, który starzeje się z wiekiem. Jednak tempo zmian w znaczącym stopniu zależy od nas samych. Mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia to tylko niektóre czynniki, które przyśpieszają procesy degeneracyjne i niszczenie kręgosłupa. Warto zatem wprowadzić w życie zmiany, a także wyrobić zdrowe nawyki. Podpowiadamy, jak dbać o kręgosłup na co dzień, nie tylko od święta.

„Jeszcze tylko 5 minut”

Poranne wstawanie dla wielu osób to duże wyzwanie. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się włączyć „drzemkę”, a następnie gwałtownie wybiec z łóżka. Już z samego rana możemy zadbać o nasz kręgosłup, wprowadzając rytuał powolnego wstawania. Gdy już otworzysz oczy i wyłączysz budzik, poświęć kilka minut na rozciąganie tak jak kot. Twój kręgosłup podziękuje Ci za to!

Ergonomia nie tylko w pracy

Poranny dojazd do pracy to istna zmora, szczególnie dla kierowców. Jednak stojąc w korku, możemy zadbać o nasz kręgosłup, odpowiednio ustawiając fotel w samochodzie. Nasze kręgosłupy nie lubią monotonii, warto często zmieniać ustawienie fotela, zwłaszcza jeżeli pokonujemy znaczne odległości. Trudno określić idealną pozycję, bo dla każdego będzie ona trochę inna, zwłaszcza dla osób z poważnymi dolegliwościami. Powinniśmy jednak unikać skrajnych ustawień, które powodują, że leżymy jak w hamaku lub siedzimy wyciągnięci jak struna w ciągłym napięciu!

Aktywne siedzenie

W trakcie pracy siedzącej nasz kręgosłup narażony jest na przeciążenia statyczne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przynajmniej co godzinę robić 5-minutową przerwę i poświęcić ją na „rozciągnięcie” kręgosłupa. Jeżeli masz taką możliwość, warto skorzystać z alternatywy tradycyjnego krzesła. Są to np. piłka fitness, poduszki sensoryczne, różnego rodzaju gąbki nakładane na siedziska czy klęczniki.

Prawda jest taka, że dobrą pozycją jest nasza następna. Nie istnieje coś takiego jak dobre krzesło czy siedzisko – nawet najbardziej ergonomiczne powodują nasze unieruchomienie. Powinniśmy często zmieniać pozycje z głębokiego siadu, do siadu na krawędzi, pozycji stojącej (jeżeli biurko na to pozwala) czy klęku jednonóż. Pamiętajcie, że siedzenie bez ruchu na piłce przez godzinę nie jest wcale lepsze niż siedzenie przez godzinę bez ruchu na krześle – tłumaczy mgr Mateusz Marcinkowski, fizjoterapeuta w Carolina Medical Center Gdańsk.

Sen to zdrowie

Kiedy odpoczywa nasz kręgosłup? W trakcie snu – to najlepszy czas na regenerację. Należy jednak pamiętać o tym, aby nocą kręgosłup utrzymany był w naturalnie wygiętej pozycji. Tu pomoże nam wybór odpowiedniego materaca i poduszki. Materac powinien być odpowiedniej twardości, tak aby dopasował się do kształtu naszego ciała. Jeśli będzie zbyt twardy, naturalne krzywizny kręgosłupa pozbawione będą punktu podparcia. Natomiast zbyt miękki spowoduje zapadanie się miednicy, czego efektem mogą być dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym. Poduszka powinna być ergonomiczna, podpierająca szyjny odcinek kręgosłupa. Szyja powinna być podparta w takim stopniu, aby poprawnie odciążyć kręgi szyjne oraz rozluźnić mięśnie wokół karku i ramion.

Należy także pamiętać o przygotowaniu do snu. Nie jest ważne tylko to, w jakiej jesteśmy pozycji. Aby właściwie się zregenerować, musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – zastąpmy słodkie napoje wodą mineralną. Dwie godziny przed snem warto zrezygnować z używania elektroniki. Warto poświęcić ten czas na książkę lub spacer – wyjaśnia fizjoterapeuta.

Porządki zdrowe dla kręgosłupa

  1. Podnosząc ciężkie przedmioty, np. siatki z zakupami, rozłóż równomiernie obciążenie oraz unikaj wożenia zakupów w popularnych ostatnio wózkach.
  2. Odkurzaj powoli i trzymaj uchwyt rury na wysokości bioder. W trakcie tej czynności nasz kręgosłup pracuje w trybie zgięcie-wyprost. Należy tak ustawić długość, aby nie być w ciągłym pochyleniu.
  3. Wycierając kurze, staraj się, aby dłoń znajdowała się na wysokości brzucha, tak aby nie dochodziło do nadmiernego wyciągania kręgosłupa lub jego pochylania. Dolne szafki zawsze warto odkurzać na kuckach, natomiast górne, stojąc na taborecie. Pamiętaj jednak – zachowaj ostrożność, schodząc z podwyższenia. Gdy skoczysz gwałtownie na pięty, możesz doznać urazu!
  4. Myjąc okna, zmieniaj ręce, którymi pracujesz – unikniesz w ten sposób asymetrycznego przeciążenia.

Traktuj swój kręgosłup poważnie!

Nie da się żyć bez bólu – to sprzymierzeniec, który pokazuje, że coś niepokojącego może dziać się w naszym organizmie. Ból kręgosłupa to jeden z najczęściej doświadczanych rodzajów bólu i może mieć różne podłoże, dlatego nie lekceważ go.

Ból kręgosłupa może być przyczyną przetrenowania lub przeciążenia – w tym przypadku możemy podejrzewać, że organizm sam zregeneruje mikrouszkodzenia powstałe w mięśniach, a nawet spowoduje hipertrofię mięśni, czyli tzw. przerost, który prowadzi do naturalnego ich wzmocnienia” – wyjaśnia dr n. med. Mateusz Krakowiak. Jednak silny, nagły ból może oznaczać poważne uszkodzenia krążków międzykręgowych, a niekiedy obrzęk szpiku kostnego trzonów kręgowych. W tej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. W przypadku urazów czy schorzeń kręgosłupa czas odgrywa kluczową rolę, a zmiany, jakie powstają w naszym kręgosłupie, postępują i nie naprawią się same – dodaje neurochirurg.

Uwaga! Są to ogólne wskazówki, które nie zastąpią terapii lub zaleceń indywidualnie dobranych do pacjenta.