Endoskopowa chirurgia kręgosłupa - czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Z badań wynika, że w przypadku ok. 80% schorzeń kręgosłupa nie jest konieczne leczenie operacyjne. Leczenie zachowawcze, metody mniej inwazyjne takie jak blokada czy fizjoterapia skutecznie redukują ból i przynoszą pacjentowi ulgę. Pozostaje jednak grupa pacjentów, u których metody nieoperacyjne nie przynoszą pożądanych efektów i konieczny jest zabieg.

Interwencja chirurgiczna jest uzależniona od postępów choroby, braku zadowalających rezultatów w leczeniu zachowawczym i oceny lekarza specjalisty. Najczęstszym wskazaniem do zastosowania inwazyjnych metod leczenia kręgosłupa jest dyskopatia (czyli przepuklina krążka międzykręgowego), powodująca ucisk na nerwy rdzeniowe, skutkujące bólem, a w skrajnych przypadkach zaburzeniami czucia i niedowładami. Częstym wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego skutkujące powikłaniami związanymi z niedowładami i zaburzeniami czucia. Do leczenia operacyjnego najczęściej kwalifikuje się takie schorzenia jak: przepukliny krążkowe, choroby zwyrodnieniowe, deformacje kręgosłupa, wypukliny, zwężenia kanałów kręgowych i inne. Operacje wykonywane są metodą klasyczną lub metodą małoinwazyjną.

Metoda klasyczna a metoda małoinwazyjna operacji kręgosłupa

Metody klasyczne operacji kręgosłupa są obecnie coraz silniej wypierane przez metody małoinwazyjne z zastosowaniem endoskopu. Decyzja o wyborze metody zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. Operacje klasyczne są wykonywane w znieczuleniu ogólnym, trwają ok. 2 godzin, wymagają dużego pola dostępu, pozostawiają widoczne blizny pooperacyjne. Najpoważniejsze powikłania to: duża utrata krwi, krwiaki, utrata płynu rdzeniowo-kręgowego, uszkodzenie worka oponowego, uszkodzenie struktur nerwowych, destabilizacja kręgosłupa i infekcje miejsca operowanego.

W przypadku zabiegów małoinwazyjnych wielkość nacięcia na skórze jest niewielka, nawet tylko 5 mm. Nie dochodzi do rozcinania mięśni i przyczepów, przez co znacząco skraca się okres rekonwalescencji oraz zmniejsza się ryzyko powikłań takich jak uszkodzenie worka oponowego, płynotok i infekcje, leczone następnie antybiotykami. Nowoczesne, małoinwazyjne metody endoskopowe są zdecydowanie korzystniejsze  dla pacjenta. Mogą być stosowane u osób z przeciwwskazaniami do operacji klasycznych. Jednak nie każde schorzenie kręgosłupa, np. leczenie rozległych wypuklin, nadaje się do leczenia małoinwazyjnego. Decyzję o wyborze metody leczenia podejmują lekarz w uzgodnieniu z pacjentem.

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest to nowoczesna technika małoinwazyjna, polegająca na przeprowadzeniu zabiegu za pomocą endoskopu, czyli wziernika medycznego w formie rurki, służącego do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych. Średnica endoskopu waha się między 4 mm do 9,0 mm, co wpływa na minimalizację uszkodzeń mięśni przykręgosłupowych, a także na zmniejszenie blizny pooperacyjnej. Endoskop, połączony z kamerą umożliwiającą podgląd i powiększenie operowanego miejsca, wprowadzany jest przez niewielkie nacięcie na skórze, zwykle ok. 1 cm. Neurochirurg, używając mikronarzędzi, wprowadzonych przez endoskop, wykonuje niezbędne procedury medyczne. Zabieg trwa ok. 1 godziny. Procedura jest małoinwazyjna: minimalny jest uraz mięśni przykręgosłupowych, które są rozwarstwiane, a nie odcinane od kręgosłupa, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych po przeprowadzonym zabiegu. Znacząco skraca się okres rekonwalescencji i powrót do codziennej aktywności.

 

Dlaczego operacja endoskopowa?

Jest kilka powodów, dla których w nowoczesnych Centrach Leczenia Chorób Kręgosłupa takich jak Carolina Medical Center, procedury medyczne są ukierunkowane na wykonywanie zabiegów małoinwazyjnych. Zabiegi małoinwazyjne, wykonywane metodą endoskopową, gwarantują większe bezpieczeństwo, mniejsze ryzyko powikłań i mniejszy ból pooperacyjny. Minimalna jest ingerencja w tkanki, małe nacięcie na skórze, nienaruszenie mięśni, więzadeł i kości, minimalna utrata krwi oraz niewielka blizna po zabiegu. Szeroki jest również zakres zabiegów i możliwość leczenia pacjentów, u których są przeciwwskazania do operacji klasycznych z powodu innych schorzeń, wieku czy osteoporozy. Bardzo istotny jest skrócony okres pobytu w szpitalu.