Kanadyjkarze, medaliści Mistrzostw Świata 2017, na badaniach w Carolina Medical Center

3 stycznia 2018

Po udanych MŚ w kajakarstwie, które odbyły się pod koniec sierpnia br., członkowie Kadry Narodowej przeszli badania w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej w Carolina Medical.

Zawodnicy, zrzeszeni w Polskim Związku Kajakarskim, zostali poddani specjalistycznym badaniom funkcjonalnym, które mają na celu wykrycie patologii układu mięśniowo-szkieletowego. W przypadku sportowców badania te wykonuje się, aby skontrolować postępy treningowe i ocenić ogólną sprawność zawodnika. Są podstawą do opracowania odpowiedniego planu treningowego, który skupia się na określonych wzorcach ruchowych.

Pakiet badań składał się z trzech składowych. Pierwszym z nich było badanie funkcjonalnej sprawności fizycznej (ang. Functional Movement Screening – FMS), które wykonywał Dorian Łomża, trener przygotowania motorycznego. Badanie to obejmuje siedem testów, które pozwalają ocenić jakość ruchu oraz wykryć dysfunkcje. Następnie u Marcela Janika, specjalisty biomechanika, zawodnicy zrzeszeni w PZKaj, przeszli badanie stabilografii dynamicznej. W ten sposób sprawdzana była zdolność do zachowania równowagi na lewej i prawej nodze w warunkach niestabilnego podłoża. Ostatnim etapem badań, nad którymi pieczę sprawowała Magdalena Syrek – biomechanik z Carolina Medical Center, było określenie potencjału siły mięśniowej w obrębie trzech stawów – kolanowego, biodrowego i ramiennego.

Nikt z nas nie jest doskonały. Nawet zawodnicy będący mistrzami w swojej dyscyplinie zawsze mają coś do poprawy. Badania biomechaniczne stanowią część oceny funkcjonalnej stanu zdrowia zawodnika. Ich wyniki pozwalają mi jako trenerowi określić słabe punkty danego sportowca i przygotować odpowiedni plan eliminacji wszystkich tendencji, które moim zdaniem są niepożądane w określonej dyscyplinie. Badania pozwalają też wykryć dysfunkcje mięśni w zakresie siły, wytrzymałości i stabilności, jaką zapewniają w obrębie poszczególnych stawów. Odpowiedni dopasowany trening motoryczny uwzgledniający wyniki badań biomechanicznych ma za zadanie podnieść podstawowe zdolności motoryczne naszych kajakarzy na jak najwyższy poziom. Wiedza na temat własnych ograniczeń i słabych stron jest punktem wyjścia do profesjonalnego przygotowania sportowca. – tłumaczy Dorian Łomża, trener przygotowania motorycznego w Carolina Medical Center, autor książki „Trening Zawodowca”.

Jestem zadowolony z sukcesów sportowych moich zawodników. Razem z trenerami staramy się, aby każdy z nich osiągał jak najwyższe wyniki sportowe. Dlatego zgłosiliśmy ich do Carolina Medical Cenetr na badania biomechaniczne. Dzięki zaawansowanym technologiom, wiedzy i doświadczeniu specjalistów skontrolujemy pracę układu ruchu naszych podopiecznych i sprawdzimy, co można poprawić, aby znów stanęli na podium.” – powiedział Tadeusz Wróblewski, Prezes Polskiego Związku Kajakowego.

CMC_Polski-Związek_Kajakarski-555x318
CMC_Polski_Związek_Kajakarski_1-555x318
cmc_Polski_Związek_Kajakarski_3-1-555x518