``Łatka`` w barku - błona kolagenowa

W Carolina Medical Center dr n. med. Tomasz Kowalski, chirurg barku i łokcia, przeprowadził artroskopię stawu ramiennego. W trakcie zabiegu zastosowano innowacyjną technologię wszczepienia membrany – błony kolagenowej, która wspomaga długofalowo procesy regeneracyjne stawu i zmniejsza ryzyko ponownego urazu.

Ścięgna, czyli taśmy, które przyczepiają się do kości ramiennej, mogą ulec zerwaniu i dochodzi do tzw. uszkodzenia stożka rotatorów. U młodych osób może być to efekt silnego urazu (np. próba złapania ciężkiego przedmiotu, upadek na wyprostowaną kończynę) lub wielokrotnie powtarzanych mikrourazów (np. gra w tenisa, praca fizyczna). Wraz z wiekiem ścięgna ulegają naturalnemu osłabieniu i wystarczy nawet niewielkie przeciążenie aby doszło do zerwania. Co ciekawe, szacuje się, że ponad 30% osób powyżej 65. roku życia może mieć uszkodzone ścięgna, a większość z nich nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia ścięgna, wieku, a także aktywności pacjenta. Gdy dojdzie do całkowitego zerwania zalecana jest artroskopowa rekonstrukcja ścięgien, potocznie nazywana „naprawą”.

Kilka miesięcy po zabiegu, podczas przebudowy włókien kolagenowych, naprawione ścięgna ulegają osłabieniu, co może doprowadzić do wtórnych uszkodzeń, czyli tzw. naderwań. Aby zmniejszyć to ryzyko, na zeszyte ścięgna „kładziemy” błonę kolagenową i przyczepimy za pomocą specjalnych zszywek. Możemy to porównać do łatki, którą naszywamy na dziurawych spodniach – uśmiecha się dr n. med. Tomasz Kowalski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center.

Artroskopowa rekonstrukcja stożków rotatorów

Część zszywek, które łączą błonę ze ścięgnem, są wchłanialne, natomiast te, które łączą membranę z fragmentem kostnym już nie – są one wykonane z materiału, który od lat wykorzystywany jest w zabiegach ortopedycznych – dodaje doktor Kowalski.

W przeciągu ok. 3-6 miesięcy błona wzrasta w ścięgna, powodując, że są one grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Zmniejsza to ryzyko powtórnego zerwania.

Małoinwazyjny zabieg artroskopowej rekonstrukcji z użyciem błony kolagenowej przeznaczony jest dla pacjentów, którzy mają uszkodzone lub przetarte stożka rotatorów. Błonę kolagenową wszczepia się również u osób, które miały już zabieg rekonstrukcji i doszło do ponownego zerwania. Operację przeprowadza się u pacjentów w celach prewencyjnych jako wzmocnienie ścięgien.

Przeciwwskazania do zabiegu prawie nie istnieją – nie ma granic wiekowych ani biologicznych. Jedynym warunkiem jest to, że ścięgna muszą być naprawialne – jeżeli nie można ich poddać rekonstrukcji, to wtedy nie można wprowadzić membrany. Błona ma za zadanie wzmocnić ścięgna, a nie je zastąpić – podkreśla chirurg.