Endoproteza biodra dla aktywnych kobiet

Pierwsza w Polsce kapoplastyka stawu biodrowego została przeprowadzona w 2003 r. w naszej klinice przez dr. n. med. Jacka Laskowskiego. Taki zabieg to jedyna możliwość pozwalająca na zachowanie pełnej ruchomości stawu biodrowego i uprawianie sportów bez ryzyka zwichnięcia czy obluzowania implantu. Proteza ta jednak ze względu na ograniczone rozmiary panewek była przeznaczona jedynie dla mężczyzn.

Obecnie Carolina Medical Center wprowadza endoprotezę ADEPT®, która dzięki szerokiej gamie rozmiarów może pomóc także kobietom, które cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego i chcą pozostać aktywne.

Kapoplastyka jest alternatywą do endoprotezoplastyki całkowitej – pozwala ona na usunięcie jedynie powierzchni stawowych , co czyni tę metodę najmniej inwazyjną procedurą wymiany biodra.

Dr Jacek Laskowski w trakcie operacji wszczepienia endoprotezy biodra.

Standardowa proteza biodra składa się z trzpienia, głowy, a także wkładki i metalowej panewki. W kapoplastyce używa się protez, które nie posiadają trzpienia tak jak w przypadku tradycyjnej endoprotezy. Dlatego jest to zabieg oszczędzający kość, gdyż zostaje zachowana głowa kości udowej, którą osłania się tzw. kapą. Drugim elementem protezy jest panewka. ADEPT® posiada mniejsze rozmiary panewek niż dotychczas produkowane implanty, przez co może być stosowany u kobiet – wyjaśnia dr n. med. Jacek Laskowski, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to schorzenie często diagnozowane u seniorów. Jednak coraz częściej do lekarza zgłaszają się młodsi pacjenci, którzy przez dolegliwości bólowe, czy ograniczenie ruchomości w stawie, mają problemy z wykonywaniem najprostszych codziennych aktywności jak np. chodzenie.

Kapoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, która odmieniła życie wielu pacjentów i to nie tylko w wieku starszym! Po pierwsze proteza wszczepiona u młodych osób może z dużym prawdopodobieństwem ulec zużyciu i nastanie konieczność rewizji. W przypadku protez używanych w kapoplastyce operacja rewizyjna jest obarczona mniejszym ryzykiem powikłań niż w przypadku protez całkowitych. Po drugie kapoplastyka daje szanse na podjęcie aktywności nie tylko zawodowej, ale także sportowej jak jazda na nartach, gra w tenisa, a nawet uprawianie sztuk walki – podsumowuje specjalista.