Wydłużanie kończyn w Carolina Medical Center

W naszej klinice przeprowadzamy operację „wydłużania kończyn dolnych polem magnetycznym”.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, śródszpikowych gwoździ rosnących, które zmieniają swoją długość dzięki wewnętrznemu mechanizmowi, pobudzanemu polem magnetycznym. Jest to nowoczesna metoda, będąca alternatywną dla tradycyjnych technik wydłużania stosowanych w medycynie już od lat 50. XX wieku.

Wskazaniem do operacyjnego wydłużenia kończyn jest asymetria długości kości wrodzona lub jako następstwo urazu. Nierówna długość nóg często jest przyczyną utykania, bólu i dyskomfortu podczas codziennych aktywności. Niekorygowana szybko doprowadza do deformacji i zmian zwyrodnieniowych w stawach oraz kręgosłupie.

Szczególnym wskazaniem do wydłużenia obu kończyn jest niski wzrost, powodujący dyskomfort psychiczny pacjenta. Wydłużenie obu kończyn pozwala nie tylko uzyskać wyższy wzrost, ale także poprawić proporcje całej sylwetki, nabrać pewności siebie, zwiększyć samoocenę i polepszyć jakość życia.

Na czym polega zabieg wydłużania kończyn?

Operacja trwa ok. dwóch godzin i wymaga 4-5 małych (około 15 milimetrowych) dostępów czyli nacięć skóry. Następnie lekarz wykonuje osteotomię – czyli kontrolowane złamanie kości i wprowadza do kanału szpikowego specjalny teleskopowy gwóźdź oraz śruby mocujące. Implant wyposażony jest w silnik pobudzany polem magnetycznym.

W ciągu tygodnia od operacji zaczyna się stopniowe wydłużanie kończyny, które trwa do momentu osiągnięcia planowanej długości. Pacjent trzy lub cztery razy dziennie przykłada do zoperowanego miejsca specjalne urządzenie wyposażone w magnes, który aktywuje silnik w gwoździu, po czym następuje stopniowe jego rozkręcanie czyli wydłużanie. Kość wydłuża się z prędkością około 0,75 do 1 milimetra dziennie – tłumaczy dr Andrzej Komor, ortopeda specjalizujący się w zabiegach wydłużania kończyn w Carolina Medical Center

Nawet 16 cm wydłużona kończyna

W zależności od zaplanowanej długości wydłużenia, zabieg zostaje przeprowadzany na jednym lub dwóch poziomach. Generalną zasadą jest wydłużenie skróconej kości ale w niektórych sytuacjach odstępujemy od tej zasady, szukając optymalnego sposobu wydłużenia całej kończyny. W przypadku wydłużenia do 5 cm operację przeprowadza się najczęściej na kości piszczelowej, w przypadku wydłużenia do 8 cm – na kości udowej.

„Maksymalnie możemy wydłużyć kończynę do 16 cm, wprowadzając gwoździe na dwóch poziomach tzn. do kości udowej oraz piszczelowej” – podkreśla dr Komor.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji wydłużania kończyn?

Rezultat zabiegu operacyjnego w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą. Ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń. Okres pooperacyjny nie należy do najłatwiejszych. Po powrocie do domu pacjent musi systematycznie wykonywać zabiegi wydłużania kości, przykładając urządzenie do zoperowanej kości. Dodatkowym problemem jest ograniczona zdolność poruszania się i zakaz obciążania kończyny. Wydłużana kość oraz teleskopowy gwóźdź są bardzo wrażliwe na obciążenia i nawet krótki spacer z pokoju do kuchni bez kul może doprowadzić do zniszczenia implantu i zaburzenia gojenia kości.

Cały proces powrotu do aktywności wraz z wydłużaniem trwa od dwóch do czterech miesięcy i zależy od tego, o ile dana kończyna ma zostać wydłużona. Im większą długość chcemy osiągnąć, tym pacjenta czeka dłuższy okres rekonwalescencji. Ale warto. Efekty są spektakularne i pacjenci wracają do normalnego życia i aktywności.

Zdjęcie rentgenowskie kości udowej u pacjenta po operacji wydłużenia kończyny.

 

Zdjęcie rentgenowskie kości piszczelowej u pacjenta po operacji wydłużenia kończyny.