Laryngostroboskopia, czyli stroboskopia kratni, jest badaniem narządu głosu umożliwiającym dokładne zbadanie morfologii oraz czynności strun głosowych (inaczej fałd głosowych). Pozwala również wykryć zmiany nowotworowe w krtani, nawet we wczesnym stadium.
Podczas wydawania dźwięku struny głosowe drżą bardzo szybko, nawet kilka tysięcy razy na sekundę (200-4500 Hz). Ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować poszczególnych drgań.
Laryngostroboskopia uznawana jest za podstawowe badanie krtani. Wykorzystuje efekt stroboskopowy, polegający na oświetleniu poruszającego się ciała, w tym przypadku fałd głosowych, migającym światłem. Jeżeli częstotliwość migania światła zostanie odpowiednio dobrana do częstotliwości drgań strun głosowych, otrzymujemy efekt pozornego zwolnienia. Umożliwia to szczegółową obserwację wnętrza krtani, zbadanie struktur i czynności fałd głosowych w trakcie całego cyklu wibracyjnego.
Schorzenia strun głosowych i krtani
Jak wygląda badanie videolaryngostroboskopowe?
Videolaryngostroboskopia (VLS) jest nowoczesną metodą badania krtani przy pomocy sztywnego i/lub giętkiego endoskopu z użyciem światła stroboskopowego, z możliwością dokumentacji filmowej i zdjęciowej.
Badanie rozpoczyna się od podania środka znieczulającego do wnętrza nosa, skąd rozprzestrzenia się on na powierzchnię gardła. Następnie przez nos do tylnej części gardła zostaje wprowadzony endoskop.
Lekarz obserwuje wnętrze krtani w świetle stroboskopowym, dającym złudzenie, powolnego ruchu fałd głosowych w trakcie fonacji, co pozwala na szczegółowe zbadanie struktury i czynności fałdów głosowych w trakcie całego cyklu wibracyjnego.
Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne.
Metoda ta jest szczególnie przydatna u osób zawodowo posługujących się głosem (np. nauczycieli, wykładowców, aktorów czy śpiewaków). Videolaryngostroboskopia pomaga także w wykrywaniu wczesnych zmian nowotworowych krtani, blizn w obrębie fałdów głosowych, czy w diagnostyce różnicowej pomiędzy torbielami i guzkami głosowymi.
Ocena videolaryngostroboskopowa krtani pomaga lepiej zaplanować leczenie oraz oszacować rokowanie w przypadku wystąpienia zaburzeń głosu.
Wskazania do videolaryngostroboskopii: