W Szpitalu Optimum wykonujemy biopsje cienkoigłową (BACC), która jest nowoczesną metodą diagnozowania zmian.
W Szpitalu Optimum wykonujemy biopsje cienkoigłową (BACC), która jest nowoczesną metodą diagnozowania zmian.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (badanie BACC) pod kontrolą USG jest metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę mikroskopową zmienionych chorobowo tkanek w obrębie narządów takich jak: tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, piersi oraz zmian tkanki podskórnej. Dzięki badaniu BACC zmiany łagodne i złośliwe rozpoznawane są z dużą skutecznością. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Badanie jest bezpieczne, czasami może wystąpić krwiak w miejscu wkłucia cienkiej igły.
Natychmiast po aspiracji materiał biopsyjny rozprowadzany jest na szkiełku i utrwalany specjalnym preparatem, a następnie oceniany pod mikroskopem na miejscu przez patomorfologa. Jeśli zachodzi konieczność powtórnego pobrania materiału, odbywa się to w trakcie jednej wizyty.
BACC polega na nakłuciu zmiany zlokalizowanej pod kontrolą USG i pobraniu materiału komórkowego, który następnie oceniany jest przez Lekarza Specjalistę Patomorfologa. Badanie trwa kilka minut. Podczas samego nakłucia nie wolno mówić, połykać śliny, żuć gumy. Należy wstrzymać kaszel. Podczas badania odczuwalny jest ból w miejscu kłucia. Ze względu na małą średnicę wykorzystywanych igieł (0,4-0,6 mm) – cieńszych niż do pobrania krwi, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Po badaniu, w miejscu nakłucia, przyklejany jest niewielki opatrunek. Miejsce nakłucia należy uciskać palcami. Wynik badania dostępny jest z reguły w ciągu 7-10 dni. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza, który wystawił na nie skierowanie.
W Szpitalu Optimum wykonujemy biopsję cienkoigłową narządów leżących powierzchownie:
Konieczne jest przyniesienie aktualnego badania USG, nie starszego niż 3 miesiące. Wskazane jest również przyniesienie skierowania od lekarza prowadzącego. Pacjenci, którzy nie stosują leków przeciwkrzepliwych nie wymagają specjalnego przygotowania do badania.
Przed biopsją pacjent podpisuje formularz świadomej zgony na zabieg BACC.
Przygotowania wymagają pacjenci stosujący leki przeciwkrzepliwe (konieczne poinformuj lekarza kierującego na badanie o stosowanym leczeniu przeciwkrzepliwym!). Jeżeli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, należy odstawić leki przeciwkrzepliwe przed badaniem:
Bezwzględne przeciwwskazania do BACC obejmują:
W przypadku biopsji tarczycy, węzłów chłonnych szyi lub ślinianek bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć wszelkie ozdoby z szyi.
BACC narządów powierzchownych jest małoinwazyjną, bezpieczną procedurą. Działania niepożądane z reguły są mało nasilone i mają przemijający charakter, obejmują:
Niezwykle rzadko występujące powikłania po BACC:
Wyniki badania są gotowe z reguły po 7-10 dniach od pobrania materiału.
W Szpitalu Optimum biopsje cienkoigłowe wykonuje dr n. med. Magdalena Bogdańska, patomorfolog z wieloletnim doświadczeniem, natomiast badanie USG dr n. med. Adam Fangart, który od 2006 roku zajmuję się diagnostyką ultrasonograficzną dorosłych i dzieci.