Inhalacje AMSA

Inhalacje AMSA, zwane również inhalacjami wibracyjno-pulsacyjnymi, to nowoczesna metoda terapeutyczna, która polega na zastosowaniu aerozolu z preparatów leczniczych. Inhalacja podawana jest przez nos, a nie przez maseczkę, co znacząco zwiększa skuteczność leczenia.

Inhalacje AMSA mogą pomóc w przypadku zapalenia zatok przynosowych, zaburzonej drożności trąbki słuchowej, czy chorób ucha środkowego.

Badania wykazały, że inhalacje AMSA są nawet 100 razy skuteczniejsze niż podawanie aerozolu w sposób tradycyjny.

Wskazania do zastosowania inhalacji AMSA

Inhalacja AMSA znajduje szerokie zastosowanie w terapii wielu chorób układu oddechowego.

Do najczęstszych wskazań należą:

  • Choroby przewlekłe dróg oddechowych, tj.: mukowiscydoza, dysfunkcje trąbki słuchowej, przerost migdałka gardłowego, przewlekłe zapalenia zatok, wysiękowe zapalenia ucha środkowego, nawracające infekcje ucha środkowego, obrzęki błony śluzowej nosa.
  • Infekcje układu oddechowego: Inhalacje mogą wspomagać leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych, ułatwiając usuwanie zalegającej wydzieliny oraz poprawiając funkcję dróg oddechowych.
  • Alergie: Inhalacje AMSA pomagają w łagodzeniu objawów alergii, takich jak katar i niedrożność nosa poprzez dostarczenie leków przeciwzapalnych i mukolitycznych bezpośrednio do miejsc ich działania.

Jak wygląda podanie inhalacji AMSA?

Inhalacje AMSA wykonywane są przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym. Przeprowadza się je wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza laryngologa, które zawiera zlecone pacjentowi leki.

Inhalacje AMSA podawane są w cyklach minimum po 5 lub 10 zabiegów, najlepiej codziennie, ponieważ zapewnia to najwyższą skuteczność leczenia. Czas trwania pojedynczej inhalacji zależy od jakości współpracy pacjenta z pielęgniarką i trwa od 10 do 15 minut.

Podczas zabiegu pielęgniarka wkłada do otworów nosowych pacjenta dostosowane wielkością szczelne noski, poprzez które wibroaerozol wraz z lekiem dociera nawet do trudno dostępnych obszarów noso-gardła. Inhalator wytwarza ciśnienie, jednocześnie daje sygnał świetlny informujący o konieczności przełknięcia śliny. W tym momencie pacjent przełyka ślinę, w ten sposób otwierają się trąbki słuchowe, a inhalator wprowadza lek.

 

Przygotowanie do inhalacji AMSA

Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do inhalacji AMSA, może przynieść na zabieg napój ze słomką, który będzie ułatwiał przełykanie śliny.

Umów badanie
Zadzwoń!

Warszawa (Mokotów)

+48 22 35 58 200

Kto może skierować na inhalację AMSA?

Skierowanie na badanie wystawia lekarz laryngolog ze Szpitala Optimum.

Dla pacjenta z zewnątrz, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z laryngologiem w Szpitalu Optimum. Skierowanie ważne jest 1 miesiąc.

Przeciwwskazania do inhalacji AMSA

Przede wszystkim inhalacje AMSA wykonuje się u osoby zdrowej. Choć inhalacja AMSA jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii. Należą do nich:

  • Ostre stany zapalne: Pacjenci z ostrymi infekcjami dróg oddechowych szczególnie w przypadku, gdy zakażenie jest związane z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu, np.: zapalenie płuc, ostre zapalenie oskrzeli, aktywny katar wywołany infekcją, przy czym katar alergiczny nie jest przeciwwskazaniem.
  • Pacjent jest w trakcie leczenia antybiotykiem.
  • Nadwrażliwość na składniki preparatów: Inhalacja AMSA jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na jakikolwiek składnik leku stosowanego w inhalacji.
  • Niewydolność oddechowa: W przypadku pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, w której inhalacja mogłaby pogorszyć stan zdrowia, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tej metody.
  • Choroby serca: Pacjenci z niekontrolowaną arytmią serca lub ciężką niewydolnością krążenia powinni unikać tej metody bez wcześniejszej konsultacji z kardiologiem.
  • Rozszczepienie podniebienia, o ile lekarz nie zalecił inaczej.
  • Wiek: Pacjent musi współpracować i wykonywać polecenia pielęgniarki, czyli w określonym momencie przełykać ślinę. Podczas podawania pod ciśnieniem leku, pojawia się uczucie dyskomfortu u pacjenta. Dlatego uznaje się że minimalny wiek dla dzieci, które mogą skorzystać z inhalacji AMSA to 3 lata – warunkiem dopuszczenia do zabiegu jest ich umiejętność współpracy. Podczas inhalacji poleca się piecie soczku przez rurkę, co ułatwia przełykanie śliny i przeprowadzenie zabiegu.