Chirurgia ręki

W Carolina Medical Center specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu  urazów oraz schorzeń ręki i nadgarstka. Leczymy zmiany pourazowe (złamania, urazy więzadłowe, uszkodzenia ścięgien) oraz zmiany zwyrodnieniowe (artrozy, entezopatie, zapalenia ścięgien), deformacje rąk i wady wrodzone. W celu rozpoznania problemu wykonujemy: badania RTG, USG i rezonans magnetyczny.

Oferujemy konsultacje specjalistyczne u chirurgów ręki, specjalistów ortopedii i chirurgii urazowej posiadających wieloletnie doświadczenie zabiegowe oraz chirurgów plastycznych, rekonstrukcyjnych i naczyniowych. Współpraca specjalistów z tych dziedzin pozwala na przeprowadzenie pełnej gamy zabiegów w obrębie ręki – najbardziej skomplikowanej części ciała pod względem budowy anatomicznej.

Nasz zespół chirurgów stosuje innowacyjne techniki i procedury medyczne, w tym operacje rekonstrukcyjne przy rozległych obrażeniach będących wynikiem wypadków.

Specjalizujemy się także w leczeniu zachowawczym. Nie unieruchamiamy kończyn w zwykłym gipsie. Stosujemy nowoczesne, lekkie i wodoodporne unieruchomienia termoplastyczne, żywiczne sztywne i półsztywne. Zaletą ortez jest to, że przy ich zdjęciu, nie ma konieczności użycia piły oscylacyjnej, czego szczególnie boją się dzieci.

Nasi fizjoterapeuci, zajmujący się rehabilitacją ręki, stosują różnorodne techniki, m.in. najbardziej efektywną terapię manualną. Przywraca ona równowagę mięśniową, a tym samym funkcje motoryczne ręki.

Wykwalifikowany zespół i nowoczesne leczenie

W naszej klinice w chirurgii ręki wykorzystujemy nowoczesne techniki operacyjne, m. in. artroskopię pozwalającą na rekonstrukcję uszkodzonych tkanek bez konieczności otwierania stawu. Dla wspomagania procesu leczenia operacyjnego oraz przy zmianach zwyrodnieniowych stawów stosujemy czynniki wzrostu, kwas hialuronowy, a nawet komórki macierzyste. Ich celem jest spowolnienie degeneracji chrząstki stawowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych, przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek.

Z pomocy specjalistów chirurgii ręki powinni skorzystać:

  • dzieci i dorośli po urazie w przypadku obrzęku, deformacji, ograniczenia ruchomości;
  • pacjenci cierpiący z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów;
  • osoby z objawami neuropatii, takimi jak zespół kanału nadgarstka (odrętwienie kciuka i wskaziciela, dolegliwości nocne) i zespół rowka nerwu łokciowego (ból łokcia w pozycji zgięcia, odrętwienie V palca);
  • pacjenci z zapaleniami pochewek ścięgien (zespół de Quervaina, palec zatrzaskujący).

Małoinwazyjne zabiegi w gabinecie

W Carolina Medical Center wykonujemy małoinwazyjne zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii ręki w warunkach gabinetu zabiegowego. Są one wykonywane w warunkach tzw. „lokalnej sterylności gabinetu zabiegowego” (ang. local field sterility), co oznacza, że pole zabiegowe jest zdezynfekowane i obłożone jałowo a chirurg ubrany jest tak jak na bloku operacyjnym, czyli w jałowy fartuch i rękawiczki. Pacjent natomiast pozostaje w ubraniu wierzchnim, tym w którym przyszedł do kliniki.

Bezpieczeństwo – znieczulenie „WALANT”

Okolica operowanej ręki znieczulana jest miejscowo zbuforowanym roztworem lidokainy z adrenaliną na ok. 30 min przed wykonaniem cięcia. Jest to znieczulenie regionalne, które nie wymaga zastosowania opaski uciskowej w celu uzyskania niedokrwienia. Metoda ta jest niezwykle efektywna i bezpieczna dla Pacjentów, co udowadniają liczne publikacje naukowe.

Zalety małoinwazyjnego leczenia ręki:

  • duże bezpieczeństwo: mała utrata krwi, znikome ryzyko zakażeń czy infekcji;
  • małe ryzyko powikłań pooperacyjnych związanych z podaniem znieczulenia, zgodnie z zasadą: „najbezpieczniejszą sedacją jest brak sedacji” – w przypadku znieczulenia miejscowego pacjenci mogą samodzielnie oddychać. Jest to szczególnie ważne dla osób z chorobami serca czy płuc.
  • brak szczegółowych badań, w tym laboratoryjnych, przez zabiegiem, które wymagane są w trakcie konsultacji u anestezjologa.
  • w trakcie zabiegu pacjent ma stały kontakt z lekarzem,
  • znieczulenie „WALANT” umożliwia pacjentowi poruszanie ręką, co pozwala na przeprowadzenie przez lekarza oceny funkcjonalnej w trakcie zabiegu,
  • zabiegi wykonywane w gabinecie są właściwie mniej bolesne niż zabiegi wykonywane na sali operacyjnej.
  • niezauważalne blizny pozabiegowe,
  • brak hospitalizacji – pacjent bezpośrednio po zabiegu opuszcza przychodnię,
  • oszczędności dla pacjenta,
  • skrócony czas rekonwalescencji i rehabilitacji,
  • ekologiczne rozwiązanie – chirurgia w gabinecie wytwarza ok. 1/10 odpadów medycznych, które powstają na sali operacyjnej.

W gabinecie wykonujemy m.in.:

  • operacje mini-open zespołu cieśni nadgarstka – celem zabiegu jest odbarczenie nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.
  • operacje mini-open palca zatrzaskującego w znieczuleniu Walant lub igłowo pod kontrolą USG – odbarczenie ścięgien zginaczy w zwężającym zapaleniu pochewki – przecięcie pochewki.
  • bezoperacyjne leczenie przykurczu Dupuytrena (igłowo) – celem jest uwolnienie przykurczu Dupuytrena.
  • operacje mini-open choroby de Quervain – celem zabiegu jest odbarczenie ścięgien I przedziału prostowników w zwężającym zapaleniu pochewki.
  • operacje mini-open syndromu Lacertus (ucisk nerwu pośrodkowego na wysokości łokcia pod rozcięgnem bicepsa, towarzyszące osłabienie zginaczy) – odbarczenie nerwu pośrodkowego pod rozcięgnem bicepsa.

Specjaliści Carolina Medical Center

Ortopedzi

Zobacz więcej
lek. Karolina Stępień
lek. Karolina Stępień

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

lek. Piotr Zaorski
lek. Piotr Zaorski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Fizjoterapeuci

Zobacz więcej