Wskazania do zabiegu
- przewlekłe zapalenie kaletki podbarkowej objawiające się dolegliwościami bólowymi, ograniczeniem zakresu ruchomości, bólem w nocy.
- ciągłe, nawracające dolegliwości bólowe nie przechodzące po rehabilitacji i ew. zabiegach mniej inwazyjnych, jak np. iniekcja sterydowa lub PRP.
Przeciwwskazania do zabiegu
- choroba nowotworowa,
- nasilona dyskopatia szyjna z objawami,
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego,
- rozległa rana w okolicach stawowych,
- infekcje ogólnoustrojowe,
- otyłość utrudniająca dostęp artroskopu do stawu,
- inne przeciwwskazania internistyczne.
Przebieg zabiegu
Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia ogólnego. Pacjent układany jest na stole w pozycji półsiedzącej – beach chair. Następnie wykonywane są porty artroskopowe do stawu ramiennego. Operator wykonuje artroskopię zwiadowczą stawu, a następnie dodatkowe dojście boczne i przechodzi do przestrzeni podbarkowej pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki.
W tej przestrzeni znajdują się ścięgna stożka rotatorów, a nad nimi „poduszeczka”, czyli kaletka podbarkowa, której zapalenie jest główną przyczyną dolegliwości bólowych pacjenta. Za pomocą narzędzi artroskopowych – shavera oraz waporyzatora chirurg dokonuje dekompresji tej przestrzeni, czyli usuwa zmienioną zapalnie, obrzękniętą kaletkę podbarkową. Często też opracowuje wyrostek barkowy łopatki zmniejszając go poprzez częściowe usunięcie i przecina więzadło kruczo-barkowe, uzyskując więcej miejsca w przestrzeni podbarkowej.
Po zabiegu w stawie umieszczany jest dren, przez który odsysana jest zbierająca się krew. Rany pooperacyjne zamyka się pojedynczymi szwami i zakłada opatrunek. Rękę umieszcza się na temblaku. Następnego dnia po zabiegu zwykle usuwany jest dren, pacjent porusza się samodzielnie i może być wypisany do domu.
Rekonwalescencja po dekompresji ciasnoty podbarkowej
Po zabiegu kończyna zostaje unieruchomiona w temblaku do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych, zwykle jest to 7-10 dni. Wdrażamy rehabilitację pooperacyjną na oddziale następnego dnia po operacji. Pacjent porusza się samodzielnie, w razie dolegliwości bólowych przyjmuje leki przeciwbólowe. W okresie pooperacyjnym może wystąpić obrzęk barku, mogą pojawiać się krwiaki podskórne. Po 10-14 dniach pacjent ma wyznaczoną pierwszą wizytę kontrolną, na której usuwane są szwy. Rehabilitacja pooperacyjna zwykle trwa około 6 tygodni.